DOLAR
33,0372
EURO
35,9878
ALTIN
2.559,61
BIST
11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
31°C
İstanbul
31°C
Açık
Pazar Açık
32°C
Pazartesi Açık
33°C
Salı Az Bulutlu
34°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
34°C

Evde Bakım Maaşı Kimlere Verilir? Başvuru Şartları

Evde Bakım Maaşı Kimlere Verilir? Başvuru Şartları
28.03.2024 05:27 | Son Güncellenme: 28.03.2024 22:55

Evde Bakım Maaşı Kimlere Verilir? Başvuru Şartları; Evde bakım maaşı ailedeki kişi sayısının gelirine göre ve bakıma muhtaç kişinin raporunda en az yüzde 50 ve ağır engelli olan kişilere ve 18 yaşından küçük olup özel koşul gerektiren bireylere verilen yardım parasıdır. Yapılan evde bakım maaşı bakıma muhtaç kişinin giderlerine yardımcı olmak ve ailenin yükünü azaltmak adına verilmektedir. Konumuzda evde bakım maaşı yardım başvurusunun nasıl yapıldığını ve başvuru aşamaları detaylı bir şekilde anlatımı sağlanmıştır.

Evde Bakım Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

Evde bakım maaşı alabilmek için ailenin gelir durumuna göre işlem sağlanmaktadır. Asgari ücret dönemine göre belirlenerek kişi başı gelir sayısına bölünmektedir. Eğer toplam gelir bütçeyi aşmıyorsa evde bakım maaşı alabilmektedir. Ayrıca yardımdan faydalanacak kişinin sağlık raporunda yer alan bilgileri yüzde 50 engelli ve ağır engelli olduğu işaretlenmesi gerekmektedir.

Diğer kabul eden engelli durumu ise eğer çocuk 18 yaşında altında ise özel koşul veya özel koşul gerektirir ibaresi yer alıyorsa evde bakım hizmetinden yararlanabilmektedir. Birey 18 yaşından büyükse tam bağımlı olarak rapor edilmişse bu yardımdan faydalanabilmektedir.

Evde Bakım Maaşı Kimlere Verilir?

Evde bakım maaşı özel şartlar barındıran kişilere verilmektedir. İlk olarak ailenin kişi sayısına göre gelir toplamına bakılmaktadır. Dönem içerisinde asgari ücretin durumuna göre bireyler az alıyorsa yardım parası verilmektedir. Engelli raporuna göre bireyin yüzde 50 engeli ve ağır engelli ibaresi olması gerekmektedir.

Diğer istinası raporlara göre bireyin 18 yaşın altındaysa özel koşul gerektirir ibaresi yer alıyorsa veya 18 yaşından büyükse tam bağımlı yazıyorsa bireyin masrafların karşılanması adına evde bakım maaşı bağlanmasına karar verilir. Verilen evde bakım maaşı sayesinde ailenin refah seviyesi çıkartılmaya çalışmaktadır. Aile içerisinde bireylerin gelir durumu arttığında evde bakım maaşı iptal edilmektedir. Bu durum asgari ücret durumuna göre belirlenme sağlanarak dağıtımı sağlanmaktadır.

Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır?

Evde bakım maaşı yardım başvurusu yaparak maaştan yararlanabilirsiniz. Bakım parası alabilmek için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Müdürlüklerine giderek başvurunuzu yapabilirsiniz. Yapılan evde bakım yardım başvurusunun E-devlet üzerinden başvurusu sağlanmaktadır. Rapor gerektiren yardım başvurusu olduğu için belge teslim ederek yardım başvurusu yapılmaktadır. Yardım başvuru formunu doldurmasıyla birlikte raporunuzu teslim etmeniz gerekmektedir.

E-Devlet evde bakım maaşı başvurusu ve bakım talebi oluşturmak için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-bakim-ihtiyaci-olan-engellilerin-evde-bakim-taleplerinin-on-basvurusu linke tıklayarak hemen başvurunuzu yapabilirsiniz.

Sosyal hizmetler tarafından gerekli şartlar karşılamasıyla birlikte evde bakım maaşı aylık olarak bağlanacaktır. Bu gerekli şartlar arasında en önemli durum engellik yüzdesi ve tam bağımlı engelli bireyi olan aileye verilmesidir. Ayrıca 18 yaşından küçük birey varsa özel durum karşısında yardım parası dağıtımı sağlanmaktadır.

Süreç içerisinde Sosyal Hizmetler tarafından ailenin gelir durumuna bakılarak onaylanma aşamasına geçiş sağlanmaktadır. Dönemler içerisinde asgari ücret miktarı değiştiğinden dolayı ailedeki kişi sayısına göre asgari tutarın az olmasıyla birlikte yardım başvurusunun kabulü sağlanmaktadır. Aksi taktirde yardım başvurusu kabul edilmeyecektir.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Evde bakım maaşı başvurusu Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına giderek başvuru sağlayabilirler. Başvuru formuyla birlikte sağlık raporunuzu iletmeniz gerekmektedir. Sağlık raporu içerisinde en az yüzde 50 ve ağır engelli olarak veya 18 yaşından küçükse özel koşul gerektirir işaretlenmesi gerekmektedir. Yardım başvurunuz sosyal hizmetler tarafından inceleme sağlanarak kabul edilmesi halinde aylık olarak evde bakım parası yatırılmaya başlayacaktır.

Evde Bakım Maaşı Başvuru Formu

Evde bakım maaşı yardım başvurusu yaparken sizden form doldurulması istenmektedir. Form içerisinde yardım başvurusu yapan kişinin bilgileri, iletişim bilgileri, adres bilgileri, hane gelir belgesi ve raporla ilgili bilgiler istenmektedir. Bu form içerisinde yer alan bilgilerin güncel bir şekilde yazılması evde bakım maaşının kabul edilmesinde büyük rol oynayacaktır. Verdiğiniz bilgilerin sosyal hizmetler tarafından doğruluğu araştırılarak yardım parası yatırılacaktır.

Evde Bakım Maaşı Sorgulama

Evde Bakım maaşı yardım başvurusu yaptığınızda ilerleyen zamanlarda sorgulama yapmak isteyebilirsiniz. Sadece müdürlüklerden başvuru yapıldığından dolayı bu tür durumlarda ortalama bir ay içerisinde tekrardan giderek başvuru durumunu sorgulayabilirsiniz. Eğer yardım başvurunuz onaylanırsa verdiğiniz iletişim bilgilerin ulaşım sağlanarak sizlere geri dönüş sağlanacaktır.

Durumla içerisinde daha detaylı bilgi alabilmek için bulunduğunuz ilde Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü iletişim numarasını bularak da süreç hakkında bilgi alabilirsiniz. Yardım parası dağıtımı ve başvurusu aşamasıyla ilgili bilgisinin detayı verilmesi sağlanacaktır.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Evde bakım maaşı başvurusu için gerekli belgeler T.C kimlik kartı ve sağlık raporu ile giderek başvuru sağlayabilirler. Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğünde başvuru formu doldurması sonrasında sağlık raporunu da teslim ederek başvuru yapabilirler. Gerekli şartları karşılayan ailelere evde bakım maaşı ilerleyen dönemde bağlanacaktır.

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı evde bakım maaşına dönemsel olarak zam getirilmektedir. Yapılan zamlar sonrasında duruma göre dağıtım sağlanmaktadır.  Ortalama maaş olarak 7.608 TL’ye kadar maaş yatırımı sağlanabiliyor. Yüzde 70 üstü engelli raporu bulunan kişilere ise 4.196 TL’den aylık bağlanması sağlanıyor. 18 yaş altı engelli birey bulunuyorsa 4.196 TL verilmesine ve ağır silikozis bulunuyorsa 4 bin 382 TL maaş bağlanması sağlanıyor.

İlerleyen dönemler içerisinde asgari ücretin değişmesi ve enflasyon farklarının oluşmasıyla yardım parası dağıtımının miktarları da artış göstermektedir. Güncel miktarları Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sitesinden veya bulunduğunuz ilin Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü iletişim numarasından arama yaparak öğrenebilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı İçin Ne Gerekli?

Evde Bakım Maaşı almak için evde yaşayan bireyin engelli durumunun yüzde 50 ve ağır engelli olan sağlık raporu olması gerekmektedir. Bireyin 18 yaşın üstündeyse tam bağımlı veya 18 yaşından altındaysa özel koşul gerektirir ibaresi bulunduran sağlık raporu bulunuyorsa evde bakım parasından yararlanabilmektedir.

Bu durum içerisinde bireyin ailesi maddi durumuna göre de işlem sağlanmaktadır. Gelir kişi sayısı asgari ücret toplamına bölünerek az olması halinde verilmektedir. Evde bakım parası ihtiyaç sahibi ve muhtaç durumda olan ailelere verilerek ailenin refahı artırılmaya ve giderlerini azaltılmaya çalışılmaktadır.

Evde Bakım Maaşı Nereden Alınır?

Evde Bakım maaşı yatırılması sonrasında adınıza özel PTT hesapları açılmaktadır. PTT hesabına ödeme günü geldiğinde yatırma işlemi sağlanmaktadır. PTT ödemesi aldığınızda banka kartı çıkarma işlemi sağlayarak yatırıldığında ATM’den çekim sağlayabilirsiniz.

Ayrıca mobil şube veya internet şubesi hesabı oluşturmanızla birlikte ödemeleri internet üzerinden takip edebilirsiniz. Belirlenen günler içerisinde yatırılan yardım parası her ayın önceki ödeme günlerinde yatırılma sağlanmaktadır.

Evde Bakım Maaşı Ne Zaman Yatar?

Evde Bakım Maaşı ödeme günleri dönemsel olarak değişiklik gösterebilir. Genellik ayın 15-31 günü arasında yatırımı sağlanmaktadır. Ödeme günleri olarak önceki ay hangi gün yatıyorsa aynı güne gelecek şekilde yatırımı sağlanmaktadır. Bireylerin ilk kez maaşı yatırıldığında verilen iletişim bilgilerinden sizlere ulaşım sağlanarak yatırım sağlandığı mesajı gelmektedir.

Evde Bakım Maaşı Nereye Yatar?

Evde bakım maaşı PTT hesabına yatırma sağlanmaktadır. İlk kez yatırma sonrasında adınıza özel hesap açılarak PTT şubesine giderek T.C kimlik kartınızla ödeme alabilirsiniz. PTT şubelerinden hesabınız için banka kartı oluşturması sağlayarak ilerleyen dönemlerde sıra beklemek yerine ATM’den direk olarak çekim sağlayabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.