DOLAR
33,0372
EURO
35,9878
ALTIN
2.559,61
BIST
11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
31°C
İstanbul
31°C
Açık
Pazar Açık
32°C
Pazartesi Açık
33°C
Salı Az Bulutlu
34°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
34°C

Çocuk Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Formu

Çocuk Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Formu
11.03.2024 06:22 | Son Güncellenme: 11.03.2024 17:36

Çocuk Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? Nereye Yapılır? Kendisi ya da eşi sigortalı bir işte çalışan kadınların başvurabilecekleri çocuk parası; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yeni doğum yapan annelere tek seferli olarak verilen yardım parasına deniliyor.

Annelere ödenen çocuk parası ile Bakanlık tarafından yeni doğum yapan annelerin dünyaya gözlerini açan bebeklerinin mama, bez vb. birtakım temel ihtiyaçlarını karşılayabilmelerine yardımcı olabilmek amaçlanıyor.

Anneler, her doğumları sonrasında çocuk parasına başvurabiliyorlar.

Yani ilk doğumlarının yanı sıra ikinci, üçüncü, dördüncü ve daha sonraki doğumları için de çocuk parası alabiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca yeni doğum yapan anneler tarafından sıklıkla merak edilen ‘çocuk parası başvurusu nasıl yapılır? Çocuk parası başvurusu nereye yapılır? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Çocuk Parası Nedir?

İhtiyaç sahibi ailelere, özellikle muhtaç ve işsiz kadınlara ve çocuklarına yönelik ayni ve nakdi yardım çalışmalarına imza atan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yeni doğum yapan annelerin PTT hesaplarına tek seferli olarak yatırılan paraya çocuk parası ismi veriliyor.

Çocuk parasına yeni doğum yapmış tüm anneler, başvurabiliyorlar. Ancak yalnızca kendisinin ya da eşinin SGK kapsamında sigortalı bir işi olan anneler, çocuk parasından yararlanabiliyorlar.

Aynı zamanda annelerin birtakım başvuru şartlarını da taşıyor olmaları gerekiyor.

Örneğin; çocuk parasına başvuran annenin çocuğunun mutlaka 15 Temmuz 2015 tarihi itibariyle doğmuş olması şartı aranıyor.

Çocuk Parası Başvurusu Nereye Yapılır?

Çocuk parası başvurusu, devlet tarafından belirlenen şartları taşıyan ailelere verilen bir sosyal yardımdır. Çocuk parası başvurusu nereye yapılır sorusunun cevabı, başvuru yapmak isteyen ailenin ikamet ettiği il veya ilçeye göre değişmektedir. Genel olarak, çocuk parası başvurusu için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) il veya ilçe müdürlüklerine gidilmesi gerekmektedir.

Başvuru sırasında, ailenin kimlik belgeleri, ikametgah belgesi, gelir durumunu gösteren belge ve çocuğun doğum belgesi gibi evraklar istenmektedir. Başvuru sonucu, SYDV tarafından değerlendirilerek aileye bildirilmektedir. Çocuk parası almak için, ailenin belirli bir gelir sınırının altında olması, çocuğun 18 yaşından küçük olması veya öğrenci ise 20 yaşından küçük olması, çocuğun bakımının aile tarafından yapılması gibi şartlar aranmaktadır. Çocuk parası miktarı ise, çocuğun yaşına ve cinsiyetine göre farklılık göstermektedir.

Çocuk Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çocuk parasından yararlanmak isteyen anneler; kendilerinden talep edilen belgelerle birlikte Sosyal Hizmetler Merkezlerine ya da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlüklerine giderek, çocuk parası başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Ön başvurular ise e-devlet platformu üzerinden yapılabiliyor.

Vatandaşlar; e-devlet platformu üzerinden Bakanlık tarafından yürütülmekte olan tüm yardımlara başvurabiliyorlar.

TC kimlik no ve e-devlet şifre bilgileri ile çocuk parasına başvurmak isteyen annelerin https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkine tıklamaları gerekiyor.

E-devlet üzerinden yapılan başvurular, ön başvuru olarak kabul ediliyor.

Anneler, bu link üzerinden bakanlığın şartlı eğitim yardımı, şartlı sağlık yardımı, SED yardımı, burs yardımı vb. çocuklara yönelik olan diğer yardımlarına da başvurabiliyorlar.

Anneler, başvuru detaylarını öğrenmek adına ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarını da diledikleri zaman arayabiliyorlar.

Çocuk Parası Başvuru Formu

Çocuk yardım parası başvuru formu Sosyal Yardımlama ve Dayanışma Vakıf üzerinden yada e-devlet uygulamasına giriş yapılarak doldurulmalıdır. Başvuru formunda çocuk sayısı eğitim durumu hane halkı gelirli yalep edilmektedir.

Çocuk Parası Ne Kadar 2024?

2024 yılında yeni doğum yapan annelere ilk doğumları için 300 TL, ikinci doğumları için 400 TL; üç ve daha üstü sayıdaki doğumları içinse 600 TL çocuk parası ödeniyor.

Çoğul gebeliklerde yani annenin ikiz, üçüz, dördüz vb. sayıda çocuk doğurması halinde annenin hesabına her bir çocuğu için para yatırılıyor.

Örneğin, üçüz doğum yapan bir anneye ilk çocuğu için 300, ikinci çocuğu için 400, üçüncü çocuğu için 600 TL olacak şekilde toplamda 1300 TL doğum parası ödeniyor.

Bu yardım, tek seferli olarak yapılıyor.

Yani her ay annenin hesabına yatırılmıyor.

UYARI:

Çocuk parası, kendisi veya eşi SSK ya da Bağkur kapsamında çalışan annelere veriliyor.

Kamu işçilerine ise çalıştıkları kurum tarafından doğum yardımı yapılıyor.

Lakin kamu işçilerine çalıştıkları kurum tarafından ödenen çocuk parası miktarının Bakanlık tarafından ödenen çocuk parasından daha az miktarda olması halinde anneler; Bakanlığa aradaki farkı alabilmek adına başvurabiliyorlar.

Annenin çalıştığı kurumdan aldığı yardım parasının Bakanlık çocuk parasından yüksek olduğu durumlarda ise anneye herhangi bir yardım parası ödenmiyor.

Çocuk Parası Başvuru Şartları

Çocuk parası başvuru şartlarını aşağıdaki şekilde özetleyebilmemiz mümkün:

  • Annenin veya babanın TC vatandaşı olması ya da mavi kart sahibi olması
  • Doğumun canlı doğum şeklinde gerçekleşmiş olması
  • Başvurunun anne tarafından doğum tarihinden sonra en fazla 5 yıl içerisinde yapılmış olması
  • Bebeğin doğumunun 15 Temmuz 2015 tarihinden sonra gerçekleşmiş olması
  • Annenin ya da eşinin bebeğin doğum tarihinden önce en az 120 gün için sigorta primlerinin ödenmiş olması
  • Doğumun kimlik paylaşım sistemine kayıt edilmiş olması

**Çocuk parası başvurusunun mutlaka anne tarafından yapılması gerekiyor.

Lakin annenin vefat etmiş olması ya da annenin başvuru adresine gidemeyecek durumda olması halinde doğum parası başvurusu, baba tarafından da gerçekleştirilebiliyor.

Annenin doğum yardımı parası alabilmesi için bebeğin doğumundan sonra 5 yıllık başvuru süresi bulunuyor.

5 yıllık başvuru süresi dolduğunda ise annenin doğum yardımı parası alma hakkı, ne yazık ki zaman aşımına uğramış oluyor.

Çocuk Parası Başvurusu için Gerekli Evraklar

Doğum parasına başvuran annelerin başvuru adreslerine başvuruları sırasında teslim etmeleri gereken birtakım belgeler bulunuyor.

Bu belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

  • Anneye ve bebeğine ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
  • Çocuğa ait doğum belgesi
  • Doğum parası başvuru formu/dilekçesi
  • Bebeğin doğumunun canlı doğum şeklinde gerçekleştiğine dair hastaneden alınması gereken doğum raporu

Anneler; yukarıdaki belgelerle birlikte ilçelerde Sosyal Hizmet Merkezlerine, illerde ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlüklerine gidip, çocuk parası başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Çocuk Parası Nereye Yatar?

Yalnızca başvurusu onaylanan hak sahibi anne tarafından çekilebilen çocuk parası; TC kimlik numarası üzerinden annenin PTT hesabına yatırılıyor.

Yardım parası, yalnızca hak sahibi anne tarafından çekilebiliyor.

Anneler; TC kimlik kartlarını PTT şubesindeki veznedara göstermek suretiyle hesaplarına yatırılan yardım parasını çekebiliyorlar.

Çocuk Parası Başvuru Sorgulama

Doğum parasına başvuran anneler, başvurularının kabul edilip edilmediğini öğrenmek adına ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarını arayabiliyorlar.

Başvuru sonuçlarını öğrenmek için başvuru adresine bizzat gidebiliyor ya da başvuru adresini arayabiliyorlar.

E-devlet platformu üzerinden de sorgulama işlemi yapılabiliyor.

E-devlet üzerinden sorgulama yapmak isteyen annelerin ise https://www.turkiye.gov.tr/ashb-dogum-yardimi-basvuru-sonucu-sorgulama linkine tıklamaları gerekiyor.

Çocuk Parası Ne Zaman Yatar?

Çocuk paraları, başvuru tarihinden sonraki ayın 25’ine kadar başvurusu onaylanan yani hak sahibi annelerin PTT hesabına yatırılıyor.

Örneğin;  Eylül ayının 17’sinde çocuk parasına başvuran anne, Ekim ayının 25’ine kadar parasını çekmiş oluyor.

Çocuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödenir 2024

Çocuk parası, düzenli olarak yani her ay için ödenmiyor.

Bu yardım, annenin hesabına tek seferli olarak yatırılıyor.

Çocuk 5 yaşını doldurana yani 6 yaşına girene dek, anneler, doğum parasına başvurabiliyorlar.

5 yıllık süre dolduğunda ise annenin çocuk parası alma hakkı zaman aşımına uğramış oluyor.

Çocuk Yardımı Kimler Alabilir?

Bakanlık tarafından yapılan şartlı eğitim yardımı, şartlı sağlık yardımı ve SED yardımının aksine çocuk parası; kendisi ya da eşi sigortalı çalışan anneler için ödeniyor.

İşsiz ve gelirsiz ebeveynlerin ise bu yardıma başvurma şansları bulunmuyor.

Çocuk parası yardımından yalnızca bebeğin doğum tarihi öncesinde 120 günlük süre için kendisinin veya eşinin sigorta primleri yatırılmış olan anneler, yararlanabiliyorlar.

Çocuk Parası Başvurusu Nereye Yapılır?

İlçelerde yaşayan anneler, Sosyal Hizmet Merkezlerine, illerde ikamet eden anneler ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlüklerine çocuk parası almak için başvurabiliyorlar.

Başvuruların mutlaka annenin ikametgahının bulunduğu yerdeki başvuru adresine yapılması gerekiyor.

Ön başvurular ise daha önce de bahsettiğimiz gibi e-devlet platformu üzerinden yapılabiliyor.

Çocuk Parası Nasıl Alınır?

Annenin doğum parası başvurusu, başvuru adresi tarafından değerlendiriliyor.

Değerlendirme aşamasında annenin gerekli başvuru şartlarını taşıyıp taşımadığı araştırılıyor.

Bu noktada anne tarafından teslim edilen belgeler ve anne tarafından doldurulan başvuru formu inceleniyor.

Başvuru şartlarını taşıyan annelerin başvurusu onaylanıyor.

Başvuru sonuçlarının açıklanmasından sonra anneler, başvuru tarihinden sonraki ayın 25’ine kadar doğum paralarını çekebiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca çocuk parası başvurusu nereye yapılır? Çocuk parası nasıl alınır? vb. soruları yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.