E-Devlet Maddi Yardım Başvurusu ve Başvuru Formu

E-Devlet Maddi Yardım Başvurusu ve Başvuru Formu
06.03.2024 03:22 | Son Güncellenme: 06.03.2024 20:57

E-Devlet Maddi Yardım Başvurusu ve Başvuru Formu 2024; Vatandaşların ekonomik sıkıntılarla boğuştuğu şu günlerde temel asgari ihtiyaçlarını karşılayamayan vatandaşlara Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve belediyelerimiz başta olmak üzere birçok kurum; maddi yardımlarda bulunmaya devam ediyor.

İhtiyaç sahibi vatandaşlarımız, acil nakit ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına belediyelere, kaymakamlıklara, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına, dernek ve vakıflara, ünlü iş adamlarına başvurabiliyorlar.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; Sosyal destek ödemelerini sürdürürken, belediyeler ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ise gerçek anlamda ihtiyaç sahiplerine yani muhtaçlık sınırının altında yaşayan vatandaşlara yardım elini uzatıyor.

Bu yazımızda kısaca maddi yardım başvurusu nasıl yapılır? Maddi yardım yapan kurumlar nelerdir? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Maddi Yardım Yapan Kurumlar Nelerdir?

İhtiyaç sahibi TC vatandaşlar için nakdi ve ayni yardımlar yapan kurumlar arasında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, belediyeler, kaymakamlıklar, ünlü iş adamları, ünlü sanatçılar, dernekler ve vakıflar ilk sırada yer alıyor.

Bu kurumlar; muhtaç vatandaşlar için para yardımında bulunabilecekleri gibi kira yardımı, elektrik yardımı, kırtasiye yardımı, doğalgaz yardımı gibi ayni yardımlarda da bulunabiliyorlar.

Yani vatandaşlar; direk para yardımı alabilmenin yanı sıra doğalgaz, fatura ve kira giderlerinin kurumlar tarafından karşılanabilmesi adına da bu kurumlara başvurabiliyorlar.

Bu kurumlar, ihtiyaç sahibi vatandaşlar için gıda ve erzak yardımı, odun ve kömür yardımı, giysi yardımı, eşya yardımı vb. yardımlar da yapabiliyorlar.

Ülkemizde maddi yardım denildiğinde akla ilk gelen kurumları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları
 • Belediyeler, kaymakamlıklar ve valilikler
 • Dernekler ve vakıflar
 • Ünlü iş adamlarına ait holdingler
 • Ünlü sanatçılar
 • Kızılay

Sizler de muhtaçlık sınırının altında yaşıyorsanız yani hane halkı kişi başı aylık net kazancınız, güncel asgari ücretin 1/3’ünün altındaysa yukarıdaki kurumlara gerek para yardımı gerekse ayni yardımlar alabilmek adına başvurabilirsiniz.

Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Maddi yardım başvurusunun nasıl yapılacağı, başvurulacak olan kuruma göre değişiklik gösterebiliyor.

Örneğin; sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından para yardımı almak isteyenlerin ikametgahlarının bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmeleri gerekiyor.

Belediye Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediyelerin para yardımından yararlanmak istiyorsanız; sizden talep edilen belgelerle birlikte ikametgahınızın bulunduğu yerdeki ilçe belediyesine ya da büyükşehir belediyesine başvurabilirsiniz.

Ülkemizdeki belediyeler, sosyal yardımlarını sosyal hizmetler müdürlükleri ve merkezleri aracılığıyla da yürüttüklerinden bu kurumlara giderek de başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

E-devlet platformu üzerinden ise ön başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

E-devlet platformu üzerinden belediyenizin para yardımına başvurmak için yapmanız gerekenleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • İlk olarak https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671linkini tıklamalısınız.
 • Ardından Uygulamaya Git butonuna tıklamalısınız.
 • Daha sonra karşınıza çıkan başvuru formundan başvurmak istediğiniz belediyeyi seçmelisiniz.
 • Başvuru formunu detaylı bir şekilde ve güncel bilgilerinizle doldurmalısınız.
 • Formun altında yer alan sosyal yardım türleri arasından ‘belediye yardım parası(nakdi yardım) seçeneğini işaretlemelisiniz.
 • Son olarak doldurduğunuz başvuru formunu göndermelisiniz.

Bu form üzerinden belediyenizin gıda ve erzak yardımı, odun ve kömür yardımı, öğrenciler için burs yardımı vb. diğer güncel tüm ayni ve nakdi yardımlarına da başvurabilirsiniz.

Para yardımı başvuru detaylarını öğrenmek istediğinizde belediyenize ait telefon numarasını arayabileceğiniz gibi ALO153 Beyaz Masa hattını da arayabilirsiniz.

Ülkemizdeki bazı belediyeler ise para yardımı ve sosyal yardım başvurularını kendi resmi siteleri üzerinden ya da kendilerine ait olan sosyal yardım siteleri üzerinden kabul ediyorlar.

Örneğin; İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardımlarına SEDEP (Sosyal ve Ekonomik Destek Programı) sitesi üzerinden başvurabiliyorsunuz.

İBB’nin para yardımına SEDEP resmi sitesi üzerinden başvurmak için https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvurulinkini tıklayabilirsiniz.

Başvurunuzun kabul edilip edilmediğini öğrenmek istediğinizde ise https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/basvuru-sorgulama linkini tıklayabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mağdur vatandaşlar için sosyal destek ödemesi yapan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 1500 TL para yardımına e-devlet üzerinden başvurulabiliyor.

Daha önce sosyal destek ödemeleri, sadece aylık hane kazancı, 5000 TL altında olan aileler için yapılıyordu.

Ancak artık aylık hane kazancı, 5000 TL ve üzerinde olanlar da Bakanlığının sosyal destek yardımına başvurabiliyor.

Başvurular, e-devlet sitesi üzerinden yapılıyor.

Ancak memurlar başta olmak üzere bazı meslek gruplarına mensup olan kişiler, Sosyal destek yardımından faydalanamıyor.

Sosyal destek ödemesine kimlerin başvuramayacağını ise aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Daha önce iki sefer Sosyal destek ödemesi alanlar
 • 5510 sayılı kanunun 4/a maddesi kapsamına giren kamu işçileri
 • 5510 sayılı kanunun 4/c kapsamına giren memurlar
 • SGK’dan gelir ya da aylık alanlar(emekliler)
 • İŞKUR İşsizlik Ödeneği alanlar
 •  İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneği Alanlar

Yukarıda bahsi geçen kişilerin başvuruları, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından kabul edilmiyor.

1500 TL yardım başvuruları, e-devlet sitesi üzerinden yapılıyor.

Başvurusu onaylanan kişiler; PTT hesaplarına yatırılan 1500 TL yardımınI PTT şubelerinden çekebiliyorlar.

E-devlet üzerinden bu yardıma başvurmak için hemen https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkini tıklayabilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

İhtiyaç sahiplerine maddi yardım yapan en önemli kurumlardan biri olan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları da muhtaçlık sınırının altında yaşayanlara para yardımının yanı sıra ayni yardımlarda da bulunuyor.

Ailenin ve çocukların korunmasına yönelik çalışmalar yürüten sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları; SED yardımı, şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımları, gebelik yardımı vb. yardımları ile zor durumdaki annelere umut oluyor.

Yoksul ve dar gelirli vatandaşlar, ikametgahlarının bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek, burada para yardımı başvuru formu doldurmak suretiyle maddi yardımlara başvurabiliyorlar.

Ön başvurular, belediye para yardımının aksine e-devlet platformu üzerinden yapılamıyor.

Başvuruların bizzat ihtiyaç sahibi tarafından vakfa yapılması gerekiyor.

Başvuru detaylarını öğrenmek için ALO183 veya ALO144 Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Destek hatlarını arayabilirsiniz.

Dernek ve Vakıf Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

İhtiyaç sahipleri, yukarıda bahsi geçen kamu kurumlarının yanı sıra hayırsever kişiler tarafından kurulan dernek ve vakıflara da maddi yardım alabilmek için başvurabiliyorlar.

Haluk Levent tarafından kurulan Ahbap Derneği başta olmak üzere Dost Eli Derneği, Umuda Koşanlar Derneği, Hayrat Yardım Derneği vb. birçok dernek; ihtiyaç sahiplerinin para yardımı başvurularını karşılıksız bırakmıyor.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı, Sakıp Sabancı Vakfı, Rüştü Akın Vakfı vb. vakıflar da tıpkı dernekler gibi muhtaç kişilere gerek para yardımında gerekse gıda ve erzak yardımı, odun ve kömür yardımı gibi ayni yardımlarda bulunuyorlar.

Dernek ve vakıflarının para yardımına bu kurumlara ait olan resmi internet siteleri üzerinden başvurabiliyorsunuz.

Başvurularınızı dernek ya da vakfa ait olan telefon numarasını arayarak ya da size en yakın dernek veya vakfa bizzat giderek de gerçekleştirebiliyorsunuz.

Arama motoruna maddi yardım ve para yardımı yapan dernek ve vakıflar yazıp, başvurabileceğiniz dernek ve vakıfları görüntüleyebilirsiniz.

Kızılay Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ülkemizin en önemli yardım kuruluşları listesinde başı çeken sel, deprem, su baskını vb. doğal afet anlarında mağdur vatandaşların gıda, barınma ve giyim vb. ihtiyaçlarını karşılayan Kızılay da yoksul vatandaşlarımız için para yardımı yapıyor.

Maddi yardım almak isteyen kişiler, Kızılay’a ait olan 168 Çağrı Merkezi’ni 7/24 arayabiliyorlar.

Yoksul vatandaşlar, kendilerine en yakın Kızılay temsilciliğine yani şubesine giderek de para yardımına başvurabiliyorlar.

Kızılay tarafından yürütülmekte olan yardım çalışmalarıyla ilgili olarak ayrıntılı bilgi alabilmek adına hemen https://www.kizilay.org.tr/neler-yapiyoruz linkini tıklayabilirsiniz.

Maddi Yardım Yapan Ünlü İş adamları ve Holdingler

Başarıları ile dünya çapında tanınan, iş hayatları ile genç girişimcilere adeta örnek olan ünlü iş adamları; holdingleri aracılığıyla yoksul vatandaşlarımız için yardımlarda bulunuyorlar.

İhtiyaç sahipleri, ünlü iş adamlarına ait olan holdinglerin genel müdürlüklerini arayıp, burada çalışan personellerden maddi yardım alıp alamayacaklarına dair bilgi alabiliyorlar.

Para yardımı yapan en önemli iş adamlarını ve iş adamlarına ait olan holdingleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Fikret Öztürk: OPET
 • Mustafa KOÇ: Koç Holding
 • Sinan Tara: ENKA
 • Ahmet Kocabıyık: Borusan Holding
 • Murat Dedeman: Dedeman Holding
 • Şevket Sabancı: Sabancı Holding
 • Tuncay Özilhan: Anadolu Endüstri Holding
 • Hüsnü M. Özyeğin: Fiba Holding
 • Ali Ağaoğlu: Ağaoğlu Şirketler Grubu
 • Hacı Boydak: Boydak Holding

İhtiyaç sahipleri, ünlü iş adamlarının yanı sıra iş kadınlarına da para yardımı alabilmek adına başvurabiliyorlar.

Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı İpek Kayaalp ile Doğan Yönetim Kurulu Başkanı Begümhan Faralyalı; en çok yardım yapan iş kadınları arasında bulunuyorlar.

Para Yardımı Yapan Şirketler

Para yardımı yapan diğer önemli şirketleri ise aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Yıldızlar Yatırım
 • Abdi İpekçi İlaç
 • Kaptan Şirketler Grubu
 • Zorlu Grup
 • Kıraça Holding
 • İçdaş Demir Çelik

Para Yardımı Yapan İş Adamları

Para yardımı yapan diğer iş adamlarını ise aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Necati Kurmel
 • Erdem Çenetsiz
 • Tuncay Özilhan
 • Avni Çelik
 • Erol Bilecik
 • Muzaffer Çilek
 • Serhat Alpagut
 • Burak Kızılhan
 • Öner Hekim
 • Erden Timur
 • Mehmet Ali Aydınlar
 • Davut Doğan

Maddi Yardım Yapan Ünlü Sanatçılar

Haluk Levent, Seda Sayan gibi ünlü sanatçılara, Esra Erol, Fulya Öztürk, Müge Anlı, Acun Ilıcalı gibi televizyon sunucularına da para yardımı almak için başvurabiliyorsunuz.

Hayırseverlikleri ile diğer sanatçılara ilham veren ünlü sanatçıları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Müge Anlı
 • Esra Erol
 • Seda Sayan
 • Haluk Levent
 • Acun Ilıcalı
 • Fulya Öztürk
 • Fatih Terim
 • Ahmet Eren
 • Şenol Şenkaya
 • İbrahim Erdemoğlu

Para yardımı yapan ünlü sanatçılara resmi sosyal medya hesapları üzerinden ulaşabilirsiniz.

Esra Erol, Fulya Öztürk gibi sanatçılara ulaşmak için sundukları televizyon programlarını arayabilirsiniz.

Para Yardımı almak için ünlülere ulaşacak ayrıntılı bilgi veren Para Yardımı Yapan Ünlüler Kimler? Ünlülere Nasıl Ulaşırım yazımızı okuyabilirsiniz.

Maddi Yardım Yapan Dernekler ve Vakıflar

Para yardımı, odun ve gıda yardımı, barınma yardımları gibi yardımları ile ülkemizdeki yoksul vatandaşlarımızın hayat standartlarını iyileştirmeye çalışan dernek ve vakıfları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Türkiye Yardım Sevenler Derneği
 • Dost Eli Derneği
 • İyilik Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği
 • Vuslat Derneği
 • İHH İnsani Yardım Vakfı
 • Ayhan Şahenk Vakfı
 • Nef Vakfı
 • Hacı Ömer Sabancı Vakfı
 • İstanbul Sanayi Odası Vakfı
 • ştü Akın Vakfı
 • Mehmet Zolru Vakfı
 • Suna ve İnan Kıraç Vakfı

Daha önce de bahsettiğimiz gibi dernek ve vakıfların yardımlarına resmi internet sitelerinde paylaştıkları iletişim ve telefon numaraları üzerinden başvurabilirsiniz.

Para yardımı yapan derneklere hangileri merak ediyorsanız Para Yardımı Yapan Dernekler, Vakıflar ve Kurumlar yazımızı okuyabilirsiniz.

Maddi Yardım Kimlere Verilir?

Belediyeler, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları, dernek ve vakıflar ve diğer kurumlar; maddi ve ayni yardımlarını yalnızca başvuru şartlarını taşıyan kişiler için yapıyorlar.

Bu şartlar arasında kişilerin muhtaçlık sınırının altında yaşamaları, gerçek anlamda ihtiyaç sahibi olmaları yani yaşamlarını devam ettirecek ve asgari ihtiyaçlarını karşılayacak durumda olmamaları bulunuyor.

Maddi yardımlar ve diğer tüm yardımlar, öncelikle SSK, Bağkur ya da Emekli Sandığı sigorta kollarından birine tabi olarak, sigortalı bir işte çalışmayan veya düzenli geliri olmayanlar için yapılıyor.

Sigortasız ve gelirsiz vatandaşların yanı sıra sigortalı çalışmalarına rağmen muhtaçlık sınırının altında yaşayanlar yani hane halkı kişi başı aylık net kazancı, güncel net asgari ücretin 1/3’ünü aşmayanlar da yardımlara başvurabiliyorlar.

Lakin sigortasız olmalarına ya da muhtaçlık sınırının altında yaşamalarına rağmen kendileri üzerine ya da hane bireylerinden biri üzerine kayıtlı değerli menkul ya da gayrimenkul bulunan başvuru sahiplerinin başvuruları, kabul edilmiyor.

İstisnai olarak, dernek ve vakıflar ya da ünlü iş adamları ve sanatçılar; sağlık problemi olan hastalar için para yardımında bulunabiliyor. Örneğin, dernek ve vakıflar; SMA hastaları için hayırsever vatandaşlardan para yardımı toplayabiliyor. Ya da çocuğunun eğitim giderlerini karşılamakta zorlanan aileler, çocuklarına burs bağlanması adına dernek, vakıf ya da ünlülere yardım çağrısında bulunabiliyorlar.

Acil paraya ihtiyacınız varsa Nakdi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvurusu yazımızı okuyabilirsiniz.

Para Yardımı Kimlere Verilir

Maddi yardımlardan kimlerin yararlanabileceğini aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • İşsiz ve sigortasız vatandaşlar
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşayan vatandaşlar
 • En az %40 engel oranına sahip olan engelli vatandaşlar
 • Kronik hastalar
 • Eşi vefat etmiş, boşanmış ya da eşi cezaevinde olan dul kadınlar ve yetim çocukları
 • 65 yaş ve üstündeki sahipsiz ve gelirsiz yaşlı vatandaşlar
 • Kimsesiz ve sahipsizler
 • TC vatandaşğına geçen mülteciler ya da sığınmacılar
 • Afetzede vatandaşlar
 • Şehit ve gazi yakınları
 • Muhtaç asker yakınları
 • Yoksul ve gelirsiz üniversite öğrencileri

Yoksul ailelerin üniversite, lise ya da ortaöğretim eğitimi gören çocukları; derneklere, belediyelere, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına eğitim ve burs yardımı alabilmek adına başvurabiliyorlar.

Aynı zamanda yoksul vatandaşlara kuru gıda yardımında bulunan, engellilere ve yetimlere fakirlik maaşı bağlayan TC Vakıflar Genel Müdürlüğü de ihtiyaç sahibi öğrencilere burs desteği sunuyor.

Burs almak isteyen yoksul aile çocukları, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün burs yardımına müdürlüğün resmi sitesi üzerinden başvurabiliyorlar.

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün sosyal yardımlarıyla ilgili bilgi alabilmek için hemen https://www.vgm.gov.tr/ linkini tıklayabilirsiniz.

Maddi Yardım Başvuru Formu

Kurumlara para yardımı alabilmek adına başvuran kişilerden başvuru sırasında muhtaçlık durumlarına dair bilgi verecekleri bir form doldurmaları isteniyor.

Muhtaç kişiler, bu formda mesleklerine, aylık kazançlarına, aylık gelir ve gider durumlarına dair bilgi vererek, yardıma ne denli ihtiyaç duyduklarını başvurdukları kuruma kanıtlamışoluyorlar.

Başvuru formu ve başvuru sahibi tarafından teslim edilen tüm belgeler; başvurulan kurum tarafından inceleniyor.

Kurumlar, kişilerin maddi durumunu ölçebilmek adına bu kişilerinin evine bir inceleme komisyonu da gönderebiliyorlar.

Komisyon; para yardımına ya da diğer yardımlara başvuran kişilerin maddi durumuna dair bir rapor hazırladıktan sonra bu raporu kuruma teslim ediyor.

Ardından kurumlar, maddi yardım yapacakları kişileri kararlaştırıyorlar.

Başvuru sonuçları, başvuran kişilere SMS ile gönderiliyor.

Belediyeye ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına yapılan yardımların sonuçları, e-devlet platformunda da açıklanıyor.

E-devlet şifresi olmayan kişiler, kendilerine en yakın PTT şubesine giderek, şifrelerini alabiliyorlar.

Maddi yardıma başvuran kişilerin ekonomik durumlarının iyi olmasına rağmen kendilerini muhtaç olarak formda beyan etmeleri ve bir süreliğine maddi yardım almaları üzerine bu kişilerin maddi durumlarının kötü olmadığının tespiti üzerine bu kişiler, yardım aldıkları kurumca yaptırıma tabi tutuluyorlar.

Cezai yaptırım olarak, bu kişilerin aldıkları tüm paraların nakdi güncel karşılıklarını geri ödemeleri gerekiyor.

Ödeme yapmayanlar ise mahkemeye veriliyorlar.

Maddi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Belediyelerin maddi yardımlarına dair bilgi alabilmek için ALO153 Beyaz Masa hattını, sosyal hizmet merkez ve müdürlüklerini ya da bağlı olduğunuz belediyeyi arayabilirsiniz.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı para yardımı ön başvurularınız için ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarını arayabilirsiniz.

Dernek ve vakıf yardım başvurularınız için dernek ve vakfa ait olan telefon numaralarını arayabilirsiniz.

Ünlü sanatçılara sosyal medya hesapları üzerinden ulaşabilirsiniz.

İş adamlarından para yardımı almak için iş adamlarına ait holdingleri arayabilirsiniz.

Kızılay para yardımı ön başvurularınız için ALO168 Çağrı Merkezi’ni arayabilirsiniz.

Maddi Yardım Başvurusu için Gerekli Belgeler

Maddi yardım başvurusu esnasında başvuru sahiplerinin muhtaçlıklarını kanıtlamaları adına birtakım belgeleri başvurdukları kuruma teslim etmeleri gerekiyor.

Teslim edilmesi gereken bu belgeler; başvurulan kuruma ve başvuru sahibinin özel durumuna göre değişebiliyor.

Kişilerden talep edilen en önemli belgeleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Başvuru sahibine ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Başvuru sahibinin hane bireylerine ait TC kimlik kartı fotokopisi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • İkametgah belgesi
 • Ev kira sözleşmesi
 • Hane bireylerinin mal beyanlarına ilişkin belgeler
 • Hane bireyleri için SGK’dan alınması gereken gelir belgesi ya da gelirsizlik belgesi
 • Eşi vefat eden dul kadınlar için ölen eşlerine dair ölüm belgesi
 • Öğrenciler için öğrenci belgesi
 • Engelli bireyler için 2024 engelli belgesi
 • Kronik hastalar için sağlık kurulu raporu
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi

2024 engelli belgesinin ve kronik hastalar için sağlık kurulu raporunun mutlaka tam teşekküllü bir devlet hastanesinden ve alanında uzman bir doktordan alınması gerekiyor.

Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi, zaruri bir belge olmamakla birlikte kişinin nakdi yardım başvurusunun kabul edilme şansını yükseltiyor.

Maddi Yardım Başvuru Sorgulama

Maddi yardım başvuru sonuçları, başvurulan kurum aranarak, başvurulan kuruma gidilerek ya da e-devlet platformu üzerinden kolaylıkla öğrenilebiliyor.

Belediye Maddi Yardım Başvuru Sorgulama

Belediyelerin para yardımına başvuran kişilerin başvurularının olumlu ya da olumsuz sonuçları; kişilere SMS ile gönderiliyor.

Aynı zamanda başvuru sonuçları, e-devlet platformunda da açıklanıyor.

Başvuru sahipleri, ALO153 Beyaz Masa hattını ya da başvurdukları belediyeyi arayarak da başvuru sonuçlarını öğrenebiliyorlar.

Alternatif olarak başvurdukları belediyeye de başvuru sonuçlarını öğrenmek adına gidebiliyorlar.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Maddi Yardım Başvuru Sorgulama:

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı başvuru sonuçları ise ALO183 veya ALO144 hatlarından öğrenilebiliyor.

Sorgulama işlemi, e-devlet platformundan da yapılabiliyor.

E-devlet üzerinden başvuru sonucunu öğrenmek isteyenlerin https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkine tıklamaları gerekiyor.

Başvuru sahipleri, başvurdukları vakfı arayarak ya da vakfa giderek de başvuru sonuçlarına dair bilgi edinebiliyorlar.

Kızılay Maddi Yardım Başvuru Sorgulama

Kızılay’a maddi yardım alabilmek adına başvuranlar, başvuru sonuçlarını ALO168 Kızılay Çağrı Merkezi’ni arayarak öğrenebilecekleri gibi başvurdukları Kızılay şubesini arayarak ya da bizzat şubeye giderek de başvuru sonuçlarını öğrenebiliyorlar.

Nakdi Yardım Kaç Ayda Bir Veriliyor?

Belediyeler ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından yapılan nakdi yardımlar, tek seferli, birkaç seferli ya da sürekli olabiliyor.

Bu noktada başvuru sahibinin ve ailesinin muhtaçlık seviyesi, ekonomik durumu, belediyenin ya da vakfın bütçesi gibi faktörler belirleyici oluyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal destek ödemeleri ise en fazla iki sefer alınabiliyor. Yani ihtiyaç sahipleri, 3. kez bu yardımdan yararlanamıyorlar.

Dernek ve vakıflar ise muhtaç kişilere tek seferli, birkaç seferli ya da sürekli yardım yapabiliyorlar.

Ünlü iş adamlarının ya da sanatçıların maddi yardımları da kişilerin muhtaçlıkları sona erene dek devam edebiliyor.

Kısacası yardımlar, her ay için yapılabileceği gibi yılda birkaç sefer de yapılabiliyor.

Sosyal Yardımlaşma Nakdi Yardım Ne Kadar?

İhtiyaç sahiplerine kurumlar tarafından yapılan nakdi yardımlarının miktarı da başvurulan kuruma, başvuru sahibinin ekonomik durumuna, hanesindeki kişi sayısına ve muhtaçlık seviyesine göre değişebiliyor.

Belediyeler ya da vakıflar tarafından 1-2 kişilik aileler için genelde aylık 200, 2-3 kişilik aileler için aylık 300, 3-4 kişilik aileler için aylık 400 TL yardım parası ödeniyor.

Bazı belediyeler; ihtiyaç sahiplerine para yardımı yapmak yerine sosyal destek kartı dağıtabiliyor.

Sosyal destek kartlarının içerisine her ay belirli miktarda bir yardım parası yükleniyor.

Kart sahibi olanlar, kartlarıyla BİM, Migros, Carrefoursa vb. belediye anlaşmalı marketlere gidip, alışveriş yapabiliyorlar.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Büyükşehir Belediyesi; ihtiyaç sahiplerine dağıttığı sosyal destek kartları ile muhtaç kişilerin temel ihtiyaçlarını karşılayabilmelerine olanak tanıyor.

Sosyal destek kartı başvurularının da belediyelere ya da sosyal hizmet merkez veya müdürlüklerine yapılması gerekiyor.

İhtiyaç sahipleri, e-devlet platformu üzerinden de sosyal kart ön başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Nakdi Yardım Ne Zaman Yatacak?

Nakdi yardım paralarının ihtiyaç sahiplerinin hesaplarına yatırılması, başvuru tarihinden sonra ortalama birkaç ay içerisinde gerçekleşiyor.

Yani paraların hesaba yatırıldığı belirli bir tarih ve gün bulunmuyor.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları, belediyeler ve diğer kurumlar; başvuru sonuçlarını açıkladıktan sonra ortalama birkaç hafta içerisinde yardım paralarını başvuru sahiplerinin banka hesaplarına yatırıyor.

Vatandaşlar, PTT e-devlet kurum ödemeleri sorgulama sayfası üzerinden yardım paralarının PTT hesaplarına yatırılıp yatırılmadığını görüntüleyebiliyorlar.

Nakdi Yardım Nereye Yatırılır?

Kamu kurumları ve Kızılay tarafından ihtiyaç sahiplerine ödenen nakdi yardım paraları, kişinin PTT hesabına yatırılıyor. PTT Bank kullanan kişiler; hesaplarına yatırılan parayı PTT ATM’lerinden çekebiliyorlar.

PTT Bank kullanmayanlar ise kendilerine en yakın PTT şubesine giderek, TC numaraları üzerinden hesaplarına gönderilen yardım parasını çekebiliyorlar.

Yardım parası, PTT şubelerinden hak sahibi kişi dışında 3. kişiler tarafından hiçbir şekilde çekilemiyor.

Yardım parasını çekmeye giden hak sahiplerinin yanlarında TC kimlik kartlarını götürmeyi de unutmamaları gerekiyor.

Yeni çipli kimlik kart kullanıcıları, kart şifreleri ile yardım paralarını PTT ATM’lerden çekebiliyorlar.

Dernek ve vakıflar ya da ünlü iş adamları ve ünlüler tarafından yapılan para yardımları ise kişilerin herhangi bir banka hesaplarına yatırılabiliyor.

PTT Yardım Parası Sorgulama

PTT yardım parası sorgulama işlemi e-devlet platformu üzerinden yapılabiliyor.

İhtiyaç sahipleri, e-devlet şifre ve TC kimlik no bilgileri ile belediyelerin, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının ya da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yardım paralarını kendi PTT hesaplarına yatırıp yatırmadığını e-devletten görüntüleyebiliyorlar.

Sorgulama yapmak isteyen başvuru sahiplerinin https://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama linkine tıklamaları gerekiyor.

Bu yazımızda para yardımı başvurusu nasıl yapılır? Para yardımı yapan kurumlar nelerdir? vb. soruları yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.