Edirne Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama (Gıda ve Para Yardımı)

Edirne Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama (Gıda ve Para Yardımı)
10.05.2024 14:30 | Son Güncellenme: 10.05.2024 17:34

Edirne Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2024; Edirne Belediyesi, sosyal yardım ve destek kapsamında kendi il sınırları içerisinde yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşlara, birbirinden faydalı sosyal yardımda bulunmaktadır. Yapılan gerekli incelemeler sonucunda ihtiyaç sahibi olduğu belirlenen her vatandaşa ayni ve nakdi olmak üzere birden çok yardım yapılmaktadır.

Bu yazımızda Edirne Belediyesinin imkan sağladığı sosyal yardımlardan ve yardım başvurusu yapmak isteyen kişilerin ne yapmaları gerektiğinden bahsedeceğiz.

Edirne Belediyesi Sosyal Yardım ve Destekleri Nelerdir?

Edirne Belediyesi, yapılan gerekli incelemeler sonucunda ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen her vatandaşa yardım elini uzatmaktadır. Ayni ve nakdi yardımlar kapsamında. İhtiyaç sahibi vatandaşların gıda, erzak, yakacak gibi ihtiyaçları karşılanmaktadır. Ayrıca engelli ve hasta vatandaşlarımıza özel olarak, ayrı ayrı yardımlarda yapılmaktadır.

Edirne Belediyesi, ihtiyaç sahibi öğrencilerin kırtasiye, giysi gibi ihtiyaçlarına da yardım etmektedir.

Ayrıca Edirne Belediyesi bünyesinde Dost eller dayanışma evi, hayırsever vatandaşlarımız tarafından bağışlanan, giysi, eşya, kitap, kırtasiye gibi malzemeleri yardıma muhtaç vatandaşlarımıza ulaştırmaktadır.

Edirne Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları Kimlere Verilir?

Edirne Belediyesi, Edirne il sınırları içerisinde yaşayan, dar gelirli, maddi sıkıntı çeken, sosyal yardıma ihtiyaç duyan her vatandaşımıza yardımlarda bulunmaktadır.

Edirne Belediyesi;

 • Açlık sınırının altında yaşayan
 • Engellilik, hastalık ve yaşlılık nedeniyle çalışamayan
 • Doğal afetler nedeniyle maddi sıkıntıya düşen
 • Kimsesiz ve evsiz olan
 • Hani halkının ihtiyaçlarını karşılayacak maddi durumu olmayan
 • Anne veya babası vefat etmiş yetim çocuklara
 • Hastalık nedeniyle bakıma ihtiyaç duyan
 • Eşinden boşanmış olan kadınlara

Bu gibi kriterleri taşıyan ihtiyaç sahiplerine sosyal yardımlardı bulunmaktadır.

Edirne Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Edirne belediyesinden sosyal yardım almak isteyen ihtiyaç sahibi kişilerin öncelikle belediyeye yardım başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Edirne belediyesine yardım başvurusu yapmak için en çok tercih edilen ve önerilen yol, Edirne il veya ilçe belediye binalarına giderek yardım başvurusu talebinde bulunmaktır. Belediye binalarından başvuru yapan vatandaşların yardım başvurusu yetkililerin eline daha çabuk geçmiş oluyor ve incelemeler diğer başvuru kanallarına göre daha hızlı yapılıyor.

İl veya ilçe belediye binalarına gidemeyen veya sosyal yardım başvurularını online olarak yapmak isteyen vatandaşlar e-devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671  belirtilen bağlantı adresine tıklayarak yardım başvurularını gerçekleştirebilirler.

Dost Eller Dayanışma Evinden yardım almak isteyen kişiler; dilekçe, nüfus cüzdan fotokopisi ve mahalle muhtarlığından alınan muhtaçlık belgesi ile Edirne  Belediyesi sosyal ve kültür il müdürlüğünü başvuru talebinde bulunabilir.

Edirne Belediyesi Yardım Başvurusu Formu

Edirne Belediyesine sosyal yardım talibinde bulunmak isteyen kişilerin öncelikle yardım başvurusu formunu doldurmaları istenmektedir. Edirne Belediyesi sosyal yardım başvuru formuna birden farklı kanaldan ulaşabilirsiniz. E-devlet , belediye binaları, sosyal destek telefon numaraları, yardım başvuru formunu doldurabileceğiniz kanallardan biridir.

Yardım başvuru formunda sizlere kişisel bilgileriniz, iletişim bilgileriniz ve hangi yardım veya yardımlara talep oluşturmak istediğiniz sorulmaktadır. Sorulan veya doldurulması gereken her yere doğru ve net bir şekilde cevap vermeniz, doldurmanız gerektiğini unutmayınız.

Edirne Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu Sorgulama

Edirne Belediyesi, yardım başvurusu sorgulaması yapmak isteyen vatandaşlar, yardım başvurusu sonuçlarını e-devlet üzerinden öğrenebilirler. E-devlet üzerinden TC kimlik numaraları ve şifreleri ile sisteme giriş yapıp https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 bağlantı adresi üzerinden açılan ekrana istenilen bilgileri girdikten sonra yardım başvurularını gerçekleştirebilirler.

Edirne Belediyesi Sosyal Yardım Başvuru Telefon Numarası?

Edirne Belediyesi, sosyal destek çağri merkezi belediye binalarına gidemeyen vatandaşlar için kolaylık sağlanan bir sosyal destek hattıdır. Belediye binalarına gidemeyen ve internet üzerinden yardım başvurularını ve başvuru sorgulamalarını yapamayan vatandaşlar  0284 213 91 40 numaralı Edirne belediyesi sosyal destek hattına bağlanarak yardım başvurularını ve başvuru sorgulamalarını gerçekleştirebilirler.

Edirne Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu

Edirne Belediyesi, ihtiyaç sahibi vatandaşlarında düzgün ve sağlıklı bir şekilde beslenebilmesi için her ay ihtiyaç sahibi aileye gıda kolisi yardımında bulunmaktadır. Yaptığı bu yardımla maddi sıkıntı çeken kişileri bir nebzede olsa rahatlatmaktadır. Dağıtılan gıda kolileri ortalama 1 ay yetecek şekilde ilgililer tarafından hazırlanmaktadır. Ayrıca Edirne Belediyesi, ihtiyaç sahibi vatandaşlara günlük sıcak yamak ve taze ekmek dağıtımı da yapmaktadır.

Edirne Belediyesine gıda yardımı başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar https://www.edirne.bel.tr/s/talep-sikayet-oneri-basvuru-formu-90.html bağlantı adresine tıklayarak gıda yardımı başvurularını gerçekleştirebilirler

Edirne Belediyesi Erzak Kolisi Yardımı Başvurusu

Edirne Belediyesi, her ramazan ayı ve kurban bayramlarında yardıma ihtiyaç duyan ailelere erzak kolisi yardımında bulunmaktadır. Erzak kolisinin yanı sora un, şeker gibi ürünlerle de erzak kolisi yardımını desteklemektedir. Erzak kolisinin içinde, bulgur, pirinç, baklagiller, yağ gibi temek gıda ürünleri bulunmaktadır. Erzak kolisi yardımı başvurunuzu 0284 213 91 40 numaralı sosyal destek çağrı merkezi ile iletişime geçerek gerçekleştirebilirsiniz.

Edirne Belediyesi Süt Yardımı

Edirne Belediyesi, ihtiyaç sahibi ailelerin küçük çocukları için süt yardımında bulunmaktadır. Pandemi döneminde bu yardım maalesef durdurulmuştur. Pandeminin yavaşladığı bu sıralarda talep yoğunluğu üzerine bu yardımım kısa süre içerisinde tekrar başlaması beklenmektedir.

Edirne Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu

Edirne Belediyesi, ihtiyaç sahibi olarak gördüğü kişilere sosyal yardım kartı hizmeti sağlamaktadır. Belediye gıda ve erzak kolisi dağıtımı da yapmaktadır ancak sosyal yardım kartı olan ve kendi alışverişini yapabilecek durumda olan vatandaşlara koli dağıtımı yapmak yerine yardım kartlarına bakiye yükleyerek gıda ve erzak yardımı başvurularını kendileri karşılamaları istenmektedir. Belediye evinden çıkamayan yaşlı, engelli ve hasta vatandaşlarımıza koli dağıtımı yaparak hizmet vermektedir.

Edirne Belediyesi, sosyal yardım kartı başvurularınızı il veya ilçe belediye binalarına giderek yapabilirsiniz. Yardım kartı başvurularınız onaylanırsa kartınız ikametgah adresinize gönderilecektir.

Edirne Belediyesi Hoş Geldin Bebek Başvurusu

Edirne Belediyesi tarafından yeni doğan bebeklere yönelik olarak sunulan “Hoş Geldin Bebek” projesi kapsamında, doğum yapan annelere bebek bezi, ıslak mendil, mama, biberon, pişik kremi, bebek şampuanı, bebek yağı gibi ihtiyaç malzemeleri içeren bir paket hediye edilmektedir.

Başvuru Şartları

 • Annenin Edirne ilinde ikamet ediyor olması
 • Bebeğin Edirne’de doğmuş olması
 • Annenin ve bebeğin sağlık durumunun iyi olması

Başvuru Belgeleri

 • Annenin ve bebeğin kimlik fotokopileri
 • Annenin evlilik cüzdanı fotokopisi
 • Annenin doğum raporu
 • Bebeğin doğum belgesi

Başvurular, Edirne Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’ne şahsen veya belediyenin resmi sitesi üzerinden yapılmaktadır.

Başvurular, başvuru belgelerinin eksiksiz olması halinde en geç 15 iş günü içerisinde sonuçlandırılır. Başvuru sonucu olumlu olan ailelere, hediye paketleri adreslerine teslim edilir.

Başvurular, doğumdan itibaren 3 ay içerisinde yapılabilir.

Edirne Belediyesi Maddi Yardım

Edirne Belediyesi, maddi yardımlarını ihtiyaç sahibi vatandaşların yardım kartlarına bakiye yükleyerek, hediye çeki vererek yapmak istemektedir. Nakit para yardımında bulunanların para yardımı almaları mümkündür ancak para yardımı için detaylı ve uzun süren incelemeler yapılmaktadır. Para yardımı başvurunuz incelendikten sonra onaylanırsa paranız bilgilerini verdiğiniz banka hesabınıza yatırılacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.