Gazilere Faizsiz Konut Kredisi Şartları ve Başvurusu

Gazilere Faizsiz Konut Kredisi Şartları ve Başvurusu
08.10.2023 21:44 | Son Güncellenme: 09.10.2023 01:10

Gazilere Faizsiz Konut Kredisi 2024; Kendilerini bu vatan toprağı için feda eden gazilerimize birçok sosyal imkan devlet tarafından sağlanmaktadır. Bu imkanlardan biri de faizsiz konut kredisidir. Gaziler ve gazi yakınları faizsiz konut kredisi desteği ile bankadan faiz ödemeden kredi çekebilmektedir.

Gazilerin faizsin konut kredisinden nasıl faydalanabileceğine ilişkin detaylar aşağıda yer almaktadır.

Gaziler Faizsiz Konut Kredisine Nasıl Başvuru Yapılır?

Gaziler faizsiz konut kredisi yardımından faydalanmak isterse bankaya giderek başvuruyu yapması gerekmektedir. Maalesef başvurular online platformdan yapılamamaktadır. Gazi unvanı taşıyan vatandaşın bankaya giderek başvuru yapması gerekmektedir. Eğer gazi vekalet vermişse veya başvuru yapma hakkı eşine,  çocuğuna geçmişse onlarda bankaya giderek faizsiz konut kredisi başvurusu yapabilecektir.

Fakat bankaya gitmeden önce faizsiz kredi çekmek isteyen gaziler ya da yakınları bulundukları ilin SGK il müdürlüklerine giderek kredi çekmek istediğini kuruma iletmelidir. Ardından SGK size bu hakkınızdan faydalanabileceğiniz gösteren hak sahipliği belgesi verecektir. Bu belge ortalama  1 ay gibi bir sürede verilmektedir.  Belgeyi bankaya vermeniz faizsiz konut kredisi çekebilmeniz için yeterlidir.

Gazi Faizsiz Konut Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Faizsiz konut kredisinden faydalanabilmek isteyen vatandaşlardan banka tarafından bazı belgeler talep edilmektedir. Talep edilen belgeler bazı durumlarda değişiklik göstermektedir. Aşağıda banka tarafından talep edilen belgeler yer almaktadır.

  • SGK il müdürlüğünden alınan hak sahipliği belgesinin olması gerekmektedir.
  • Kredi çekilecek evin tapusu ve tapunun fotokopisi gerekmektedir.
  • C. kimlik kartı ve kimlik kartının fotokopisi gerekmektedir.
  • Krediden faydalanmak istendiğine dair dilekçe gerekmektedir.
  • Gazinin haklarından çocuk ve eşte faydalanabilmektedir. Bir daha böyle bir şeyin talep edilmeyeceğine dair noter onaylı belge alınması gerekmektedir.

Gazilere Faizsiz Konut Kredisi Şartları 

Gazilere faizsiz konut kredisi almak için bazı şartları taşımanız gereklidir. Faizsiz konut kredisinden yararlanacak kişinin mutlaka harp ve vazife malulü olması şartı vardır. Ayrıca yasal olarak belirlenen limitler dahilinde kredi verilmektedir.

Gazilere Faizsiz Konut Kredisi Miktarı Ne Kadar?

Gaziler faizsiz konut kredisi için başvuru yapabilmektedir. Fakat bu imkandan faydalanabilmesi için bir takım şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Maalesef istedikleri kadar kredi çekme imkanı yoktur. 2023 yılında gazilere verilecek konut kredisi miktarı 241 bin TL idi. 2024 yılında gazilerin faydalanabileceği faizsiz konut kredisi 396.000 TL olduğu açıklanmıştır.

Gazilere Faizsiz Konut Kredisi Kaç Günde Onaylanır?

Faizsiz konut kredi yapan gazilerin en çok merak ettiği sorulardan birisi de kredinin ne zaman sonuçlanacağıdır. Faizsiz konut kredisi sonuçları ortalama 3 günde onaylanmaktadır. Fakat bu süre yoğunluğa göre 10 iş gününde de sonuçlanabilmektedir.

Gazilere Faizsiz Konut Kredisi Veren Bankalar

Gazilere özel olarak faizsiz konut kredi veren bankalar Vakıfbank, Halk Bank ve Ziraat Bankasıdır. Faizsiz konut kredisinden faydalanmak isteyen gaziler Ziraat Bankası’na giderek başvuru yapabilmektedir.

Gazilere Faizsiz Konut Kredisinin Avantajları Nedir?

Gazilere tanınan faizsiz konut kredisinin en önemli avantajı çekilen kredi miktarı kadar ödeme yapmaktır. Mesela diğer vatandaşlar kredi çektiğinde neredeyse iki katı kadar faiz öderken, gazilere tanınan bu hak ile faiz ödemeden konut sahibi olabilme imkanınız bulunmaktadır.

Bankalar aldığınız maaşa göre bir ödeme planı çıkarmaktadır. Bu ödeme planı ile maddi sıkıntı yaşamadan ev sahibi olunabilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.