İBB Engelli Kırtasiye Yardımı Başvurusu ve Başvuru Formu

İBB Engelli Kırtasiye Yardımı Başvurusu ve Başvuru Formu
14.10.2023 12:17 | Son Güncellenme: 14.10.2023 16:33

İBB Engelli Kırtasiye Yardımı Başvurusu ve Sorgulama 2024; İstanbul Büyükşehir Belediyesi “Sen Oku Diye” isimli bir kampanya başlatmıştır. Bu kampanya ile ihtiyaç sahibi öğrencilere, engelli öğrencilere kırtasiye yardımı yapmaktadır. Yapılan bu yardım ile kırtasiye masraflarını karşılayamayan vatandaşlar belediyeye müraacat ederek yardımdan faydalanabilmektedir.

Aşağıdaki yazımızda İBB engelli kırtasiye yardımı ile ilgili merak edilen bütün soruların cevabı yer almaktadır.

İBB Engelli Kırtasiye Yardımı Nedir?

İBB tarafından özel eğitim, rehabilitasyon, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencelerine verilen yardımdır. Maddi olarak sıkıntı yaşayan öğrencilerin eğitim masrafını karşılamak için kırtasiye yardımı desteği verilmektedir. Özel eğitim ve rehabilitasyon gibi özel durumu olacak öğrenciler öncelikli olarak faydalanabilecektir.

İBB Engelli Kırtasiye Yardımı Başvuru Şartları Nedir?

İBB engelli çocuğu olan vatandaşlara birçok imkan tanımaktadır. Büyükşehir Belediyesi tarafından okuyan engelli çocuğu olan ailelere öncelikli olarak kırtasiye yardımı verilmektedir. Verilen kırtasiye yardımından faydalanmak isteyen aileler engelli olan öğrencinin bilgileri ile belediyeye müracaat etmelidir. Belediyeye gitme imkanı olmayan aileler web sitesinden öğrenci belgesini yükleyerek başvuru yapabilmektedir. Belediyeye başvuru yapacak olan ailelerin engelli olduğunu da sağlık kurulundan alacağı belge ile belediyeye hangi platformdan başvuru yapacaksa iletmesi gerekmektedir.

Ayrıca, belediye tarafından verilen engelli kırtasiye yardımına başvuru yapmak isteyen vatandaşlardan ikametgah belgesi, kimlik belgesi ve fotokopisi gibi belgelerde talep edilebilmektedir.

İBB Engelli Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB engelli kırtasiye yardımı başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar eğitim desteğinden faydalanacak olan öğrencinin bilgileri ile başvuru yapmalıdır.

İBB “Sen Oku Diye” Kampanyasından faydalanmak isteyen vatandaşlar İstanbul Büyükşehir Beledyesi’ne bizzat giderek veya belediyeye ait ALO 153 Çözüm Merkezi hattını arayarak engelli kırtasiye yardımı başvurusu yapabilmektedir.

Belediyenin web sitesinden de kırtasiye yardımı başvurusu yapılmaktadır. Başvuru yapmak isteyen vatandaşlar https://senokudiye.ibb.istanbul/Login.aspx linkine tıklayarak başvuru yapılacak öğrencinin bilgiler girilrek doldurulmalıdır.

İBB Engelli Kırtasiye Yardımı Başvuru Formu

İBB tarafından verilen kırtasiye yardımına başvuru yapmak isteyen vatandaşların doldurması gereken formdur. Engelli kırtasiye başvuru formu doldururken öğrencinin bilgileri ve veli bilgilerinin girilmesi gerekmektedir. Başvuru formunda yazılan bütün bilgilerin doğru ve eksiksiz doldurulmalıdır. Formda engelli kırtasiye yardımı başvurusu yaptığınızı belirtmelisiniz.

Formda yazılan bütün bilgilerin doğruluğu ilgili birimler tarafından araştırılmaktadır. Bu neden başvuru formunu dikkatli doldurmalısınız.

Forma erişim sağlamak isteyen vatandaşlar https://senokudiye.ibb.istanbul/ilgilikisibasvuruformu.pdf linkine tıklamalıdır.

İBB Engelli Kırtasiye Yardımı Başvuru Sorgulama

İBB kırtasiye yardımı başvuru sorgulaması merak edilen soruların başındadır. Büyükşehir Belediyesi engelli bireylere yardımdan faydalanması için öncelik sağlamaktadır.

Sorgulama yapmak isteyen vatandaşlar belediye binasına giderek veya ALO 153 Çözüm Merkezi’ni arayarak kırtasiye yardım başvuru sonucunu takip edebilmesi mümkündür.

Online olarak başvuru sorgulaması yapılabilmektedir. Sorgulama yapmak isteyen vatandaşlar https://senokudiye.ibb.istanbul/Default.aspx linkine tıklamalıdır.

İBB Engelli Kırtasiye Yardımında Faydalanmak İçin Yaş Sınırı

İBB engelli ve engelli olmayan bireylerin kırtasiye yardımından faydalanabilmesi için 5 yaşını doldurması gerekmektedir. Bu yaş sınırının altında olan okul öncesi öğrencilerin eğitim desteğinden faydalanması mümükün değildir.

İBB Engelli Kırtasiye Yardımı Eğitim Tutarı Ne Kadar?

İBB tarafından engelli öğrencilere ve ilkokul, ortaokul, lise öğrencilerine verilen kırtasiye yardım tutarı 300 TL’dir. Eylül ayında kırtasiye yardımı ihtiyaç sahibi öğrencilere tek sefer verilmektedir.

İBB Engelli Kırtasiye Yardımı Ne Zaman Yatacak?

İBB engelli kırtasiye yardımı yardımı başvuruları her ay okullar açılmadan bir ay önce yapılanmaktadır. Yardımlar başvuru yapan öğrencinin durumu değerlendirildikten sonra başvuru yapan öğrencinin vasisinin hesabına veya ebeveyninin hesabına yatırılmaktadır.

Bu nedenle başvuru formunda başvuru yapan öğrencinin vasisi veya ailesine ait IBAN numarası girilmelidir.

İBB Engelli Kırtasiye Yardımı Telefon Numarası

İBB tarafından öğrencilerin kırtasiye ihtiyacını karşılamak amacıyla verilen kırtasiye yardımı hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için ALO 153 Çözüm Merkezi hattını aramalısınız. Kırtasiye yardımı ve diğer yardımlar hakkında merak ettiğiniz bütün soruların cevabını bu hattı arayarak öğrenebilmeniz mümkündür.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.