DOLAR
33,0372
EURO
35,9878
ALTIN
2.559,61
BIST
11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
31°C
İstanbul
31°C
Açık
Pazar Açık
32°C
Pazartesi Açık
33°C
Salı Az Bulutlu
34°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
34°C

Kronik Hastalara Elektrik Tüketim Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu

Kronik Hastalara Elektrik Tüketim Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu
11.02.2024 11:18 | Son Güncellenme: 11.02.2024 14:25

Kronik Hastalara Elektrik Tüketim Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu 2024; Muhtaç ve gelirsiz vatandaşların gıda ve erzak yardımı, giysi yardımı, kömür ve odun yardımı, çocuklar için eğitim ve sağlık yardımı vb. yardımlar alabilmek adına başvurabilecekleri Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; cihaza bağlı olarak yaşamak zorunda olan kronik hastalara elektrik tüketim desteği sunuyor.

Cihaza bağlı olarak yaşayan kişiler; aylık 260 TL’ye kadar elektrik tüketim yardımı alabiliyorlar.

Elektrik tüketim yardımı; yalnızca belirli şartları taşıyan başvuru sahipleri için yapılıyor.

Bu yazımızda kısaca kronik hastalara elektrik tüketim yardımı nasıl alınır?  Başvurusu nasıl yapılır? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Desteği Programı Nedir?

Toplamda 3 destekten oluşan ‘kronik hastalara yönelik elektrik tüketim desteği programı’; kronik hastaların elektrik faturalarını daha rahat bir şekilde ödeyebilmelerine yardımcı olabilmek adına Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan maddi yardıma deniliyor.

Yapılan maddi yardım dahilinde kronik hastalar; aylık 260 TL’ye kadar yardım alabiliyorlar.

Destek dahilinde elektrik fatura borcu birikmiş olan hastaların faturaları ödeniyor.

Yani tek sefere mahsus olacak şekilde kronik hastaların geçmiş elektrik faturalarının tamamı ödeniyor. Böylelikle hastaların elektriklerinin kesilmesi önlenmiş oluyor.

Elektrik tüketim desteği dahilinde daha önce SGK’dan kesintisiz güç kaynağı desteği almamış olan hastalara ise kesintisiz güç kaynağı hediye ediliyor.

Kesintisiz güç kaynağı sayesinde kronik hastaların evlerinin elektriği kesilse dahi cihazlarında herhangi bir kesinti olmuyor.

Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Tüketim Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kronik hastalara yönelik olarak elektrik yardımından yararlanmak isteyen hastalar; ikametgahlarının mevcut olduğu yerdeki yani bağlı oldukları sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek, burada elektrik tüketim desteği başvuru formu doldurup, bu yardımdan yararlanabiliyorlar.

Kronik hastanın hastalığı dolayısıyla dışarıya çıkacak gücünün olmadığı durumlarda hastanın vasisi, velisi ya da vekili tarafından başvurular, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına yapılabiliyor.

Kişinin vasisinin, velisinin ya da vekilinin olmadığı durumlarda ise kişi; ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarını ya da bağlı olduğu sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfını arayıp, evine vakıf personeli gönderilmesini talep edebiliyor.

Vakıf personeli tarafından kendilerine sunulan başvuru formunu dolduran kronik hastalar, böylelikle ‘kronik hastalara yönelik elektrik tüketim desteği’ başvurularını tamamlayabiliyorlar.

Bu yardıma e-devlet üzerinden de başvurulabiliyor. Ancak e-devlet üzerinden yapılan başvurular, ön başvuru olarak kabul ediliyor.

Ön başvurusu kabul edilen kişilerin kendilerinden talep edilen belgelerle birlikte sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına randevu tarihinde gitmeleri gerekiyor.

Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Tüketim Desteği Başvuru Formu

Elektrik tüketim yardımı almak isteyen kronik hastaların başvurdukları sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfında mutlaka başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Bu formda kişinin kişisel bilgilerine, iletişim ve adres bilgilerine, aylık gelir ve gider durumuna dair sorular bulunuyor.

Elektrik tüketim yardımı almak isteyenlerin mutlaka bu sorulara doğru ve güncel cevaplar vermeleri, başvurularının olumlu sonuçlanması noktasında son derece önem arz ediyor.

Yardım alabilmek adına muhtaçlık sınırının altında yaşamamalarına rağmen kendilerini muhtaç beyan eden ve bir süreliğine bu yardımdan alanlar hakkında cezai yaptırım uygulanıyor.

Bu kişilerin yaptırım olarak, aldıkları tüm yardımları güncel faizleriyle geri ödemeleri gerekiyor.

Ödeme yapmayan kişiler ise mahkemeye veriliyorlar.

Kronik Hastalara Elektrik Tüketim Desteği E-Devlet

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi elektrik tüketim desteğine e-devlet üzerinden de başvurulabiliyor.

E-devlet üzerinden bu yardıma başvurmak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linkini tıklayabilirsiniz.

Bu link üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın gıda ve erzak yardımı, odun ve kömür yardımı, giysi ve eşya yardımı, mobilya yardımı vb. diğer yardımlarına da başvurabilirsiniz.

Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Tüketim Desteği Başvuru Sorgulama

Elektrik tüketim desteğine başvuran kronik hastalar; başvurularının bağlı oldukları sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı tarafından kabul edilip edilmediğini e-devlet üzerinden görüntüleyebiliyorlar.

E-devlet üzerinden sorgulama yapmak isteyen kişilerin https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkine tıklamaları gerekiyor.

ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatları aranarak da başvuru sonuçları öğrenilebiliyor.

Kronik hastalar; başvuru sonuçlarını öğrenmek için başvurdukları sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfını arayabilecekleri gibi bizzat vakfa da gidebiliyorlar.

Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Tüketim Desteği Başvurusu için Gerekli Belgeler

Elektrik tüketim yardımı almak isteyenlerin bağlı oldukları sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına teslim etmeleri gereken birtakım belgeler bulunuyor.

Bu belgeleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Başvuru sahibine ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi
 • İkametgah belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Hane bireylerinin mal beyanlarına ilişkin belgeler
 • Hane bireyleri için SGK’dan alınması gereken gelir belgesi ya da gelirsizlik belgesi
 • Ev kira sözleşmesi

**Teslim edilmesi gereken belgeler; hane bireylerinin çalışmalarına engel teşkil eden özel bir durumlarının ya da sağlık sorunlarının mevcut olup olmadığına göre değişebiliyor.

Örneğin; hanesinde engelli birey bulunanların bu engelli bireye dair 2024 engelli belgesi teslim etmesi gerekiyor.

Dul kadınlardan ise ölen eşlerine dair ölüm belgesi isteniyor.

Teslim etmeniz gereken ek belgelerin tam listesini öğrenmek adına ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarını arayabilirsiniz.

Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Tüketim Desteği Kimlere Verilir?

Elektrik tüketim desteği programına yalnızca belirli başvuru şartlarını taşıyan kişiler, başvurabiliyorlar.

Elektrik tüketim desteğinden kimlerin yararlanabileceğini yani başvuru şartlarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Muhtaçlık sınırının altında yaşıyor olmak
 • Cihaza bağımlı olarak, yaşıyor olmak
 • 2828 sayılı kanun kapsamında evde bakım yardımı almıyor olmak
 • Kronik hastalığına dair tam teşekküllü bir devlet hastanesinden sağlık kurulu raporu almış olmak

Yukarıdaki dört şartı birden taşıyan kronik hastalar; elektrik tüketim yardımına başvurabiliyorlar.

Ancak bu kişilerin mutlaka muhtaçlık sınırı altında yaşıyor olmaları gerekiyor.

Yani hane halkı kişi başı aylık kazancı, güncel asgari ücretin 1/3’ünün altında olanlar; bu yardımdan yararlanabiliyorlar.

Aynı zamanda kronik hastanın ya da hane bireylerinin üzerine kayıtlı gelir getirici değerli menkul ya da gayrimenkul da bulunmaması gerekiyor.

Kendisi üzerine ya da aile bireyleri üzerine kayıtlı gelir getirici ev, arsa, tarla, otomobil vb. gelir getirici değerli menkul ya da gayrimenkul kayıtlı olanların başvuruları, başvurulan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı tarafından reddediliyor.

2828 sayılı kanun kapsamında evde bakım yardımı alan kronik hastaların da başvuruları kabul edilmiyor.

Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Tüketim Desteği Ne Kadar 2024?

Elektrik tüketim desteği; kronik hastalara nakdi yardım şeklinde sunulmuyor.

Kronik hastalar; yalnızca elektrik faturalarında aylık 260 TL’ye kadar indirim elde edebiliyorlar.

Kişilerin indirim elde edebilmeleri için elektrik faturalarını PTT şubelerinden ödemeleri gerekiyor.

Yani farklı şekillerde yapılan ödemelerde kişiler, indirim elde edemiyorlar.

Kronik Hastalara Elektrik Başvurusu Nereye Yapılır?

Kronik hastalar; elektrik tüketim desteği alabilmek adına ikametgahlarının bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurabiliyorlar.

Ön başvurular ise e-devlet platformu üzerinden yapılabiliyor.

Vatandaşlar; ön başvuruları için ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarını da arayabiliyorlar.

Elektrik Tüketim Desteği Nedir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından muhtaçlık sınırının altında yaşayan, elektrik fatura giderlerini karşılamakta zorlanan TC vatandaşlarına elektrik faturalarında indirim şeklinde yapılan yardıma elektrik tüketim desteği adı veriliyor.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı hane kaydı olanlar ve vakıftan gıda ve erzak yardımı, SED yardımı, kömür ve odun yardımı vb. yardımlar alanlar; elektrik tüketim desteği yardımı alabiliyorlar.

Yardımlar; nakdi yardım olarak değil de kişinin elektrik faturalarında indirim elde etmesi şeklinde yapılıyor.

Kişilerin faturalarını indirimli olarak ödeyebilmeleri için ödeme işlemlerini herhangi bir PTT şubesinden yapmaları gerekiyor.

PTT şubesi dışında yapılan fatura ödemelerinde kişiler, indirim elde edemiyorlar.

Elektrik Tüketim Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır? 

İhtiyaç sahibi TC vatandaşları, ikametgahlarının bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek, bu yardıma başvurabiliyorlar.

Ön başvurular, e-devlet platformu üzerinden yapılabiliyor.

Ön başvurular, ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatları aranarak da yapılabiliyor.

Daha önce sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek, hane başvuru kayıt formu doldurmuş olan ve vakıf sosyal yardımlarından yararlananların elektrik tüketim yardımı almaları için ek bir başvuru yapmaları gerekmiyor.

Yardım alan kişiler; otomatik olarak, elektrik tüketim yardımından faydalanabiliyorlar.

Bu kişiler; faturalarını ödemek için PTT şubesine gittiklerinde faturalarını indirimli olarak ödeyebiliyorlar.

Devletin Elektrik Desteğinden Kimler Yararlanabilir?

Elektrik tüketim desteğine düzenli işi ve geliri olmayanların yanı sıra muhtaçlık sınırının altında yaşayan tüm TC vatandaşları da başvurabiliyorlar.

İşsiz ve gelirsiz vatandaşlar, engelli bireyler, eşinden boşanmış, eşi vefat etmiş ya da eşi cezaevine girmiş olan dul kadınlar, 65 yaş ve üstü gelirsiz, işsiz ve sahipsiz yaşlılar, muhtaç asker aileleri, yoksul şehit ve gazi yakınları, afetzede vatandaşlar, sonradan TC vatandaşlığına geçen mülteciler ya da sığınmacılar; bu yardıma başvurabiliyorlar.

Ancak kendi üzerlerine ya da hane bireyleri üzerine kayıtlı değerli menkul ya da gayrimenkul mevcut olanlar; elektrik tüketim desteği alamıyorlar.

Elektrik Tüketim Desteği Nasıl Alınır?

Elektrik tüketim desteği; sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı olanlara veriliyor.

Vakıf kaydı olmayanların ise öncelikle sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmeleri ve burada hane kayıt başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Vakıf kaydı olan kişiler; kendilerine en yakın herhangi bir PTT şubesine giderek, burada elektrik faturalarını öderken, indirim elde edebiliyorlar.

Faturalarına yansıyan indirim miktarı ise başvuru sahibinin hanesindeki kişi sayısına göre değişiklik gösteriyor.

Elektrik Faturası Desteği Ne Kadar 2024?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı elektrik faturası yardımı dahilinde 1-2 kişilik aileler için aylık 75KW, 2-3 kişilik aileler için aylık 100KW, 4 kişilik aileler için aylık 125KW, 5 ve üstü kişilik aileler içinse aylık 150KW elektrik indirimi yapılıyor.

Elektrik Tüketim Desteği Her Ay mı Veriliyor? 

Kronik hastaların yanı sıra ihtiyaç sahibi kişiler de elektrik tüketim desteğinden her ay için düzenli bir şekilde yararlanabiliyorlar.

Kişinin kronik hastalığının sona ermesi, vefat etmesi ya da muhtaçlığının sona ermesi halinde yapılan elektrik tüketim desteği sona eriyor.

Muhtaçlığı sona eren kişilerin mutlaka bu duruma dair elektrik tüketim yardımı aldıkları vakfa haber vermeleri gerekiyor.

Aksi halde muhtaçlıkları sona ermesine rağmen elektrik tüketim yardımı almaya devam edenler hakkında da cezai yaptırım uygulanıyor.

Şehirlerarası yapılan ikametgah değişikliklerinde de kişilerin mutlaka adres değişikliği öncesinde vakfa haber vermeleri gerekiyor.

Kişinin vakfa haber vermemesi durumunda aldığı yardım kesiliyor.

Aldığı yardım kesilen kişiler, yeni ikametgah adreslerindeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurarak, tekrar yardım alabiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca kronik hastalara elektrik tüketim yardımı nasıl alınır? Başvurusu nasıl yapılır? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilenleri aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de elektrik faturası desteği alıyorsanız ya da bu yardıma başvurmayı düşünüyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.