Orjinal Parfüm Barkod Sorgulama Sitesi (Hemen Öğren)

Orjinal Parfüm Barkod Sorgulama Sitesi (Hemen Öğren)
22.04.2024 11:23 | Son Güncellenme: 22.04.2024 23:12

Orjinal Parfüm Barkod Sorgulama 2024; İnternetten veya kozmetik mağazalarından parfüm alışverişi yapan vatandaşlar orijinal olup olmadığını araştırmaktadır.  Bazı kurumlar orijinal parfüm başlığı altında orijinal olmayan parfüm satışı yapmaktadır. Orijinal olan parfümleri insanlar en az iki katı para ödeyerek satın almaktadır.

Son dönemlerde yeni kandırma yöntemlerinden biride budur. İnsanlar orijinal başlığı altında orijinal olmayan parfümler satılmaktadır. Bu nedenle vatandaşlar orijinal olan parfümlerin nasıl sorgulanableceğini araştırmaya başlamıştır.

Aşağıdaki yazımızda orijinal parfüm barkod sorgulama işleminin nasıl yapılacağı ile ilgili merak ettğiniz bütün soruların cevapları yer almaktadır.

Parfüm Barkodu Nedir?

Bütün parfümlere farklı farklı verilen seri numarasıdır. Bu seri numaraya göre vatandaşlar orijanal olup olmadığını öğrenebilmektedir.  Barkod bilgisi ile ürün hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Barkod sorgulaması için farklı siteler bulunmaktadır.

Parfüm Barkod Sorgulama Nasıl Yapılır?

Parfüm barkodu sorgulamak isteyen vatandaşlar farklı web sitelerinden bu işlemi gerçekleştirebilmektedir. Aşağıda parfüm barkodu sorgulayabileceğiniz güncel sitelerin listesi yer almaktadır..

İnternetten Parfüm Barkod Sorgulama

https://gepir.org.tr/  linke tıkladıktan sonra “Barkod Numarası (GTIN) ile arama alanına barkod numarasını yazarak orijinallık sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Sorgulama yaptığınızda parfüm ile ilgili detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

https://checkcosmetic.net/ linke tıkladıktan sonra sağ tarafta “Cosmetic Calculator” alanında “Enter Code” yazan yere barkod numarası girmeniz gerekmektedir. Ardından “Select Brand” yazan alandan parfümünüzün markasını seçmelisiniz.

Parfüm Orjinal Mi Nasıl Öğrenirim

Parfümün orijinal olup olmadığını öğrenmek için aşağıdaki ipuçlarını değerlendirebilirsiniz:

 • Parfüm kutusunun ve şişesinin kalitesine dikkat edin. Orijinal parfümlerin kutusu ve şişesi kaliteli malzemelerden üretilir ve özenle hazırlanır. Sahte parfümlerin kutusu ve şişesi ise genellikle kalitesiz malzemelerden üretilir ve kusurlu olabilir.
 • Parfüm şişesinin üzerinde yer alan etiketin düzgün ve hatasız olmasına dikkat edin. Orijinal parfümlerin etiketlerinde herhangi bir hata veya yanlışlık bulunmaz. Sahte parfümlerin etiketlerinde ise genellikle yazım hataları, yanlış bilgiler veya eksiklikler olabilir.
 • Parfümün kokusunu kontrol edin. Orijinal parfümlerin kokusu yoğun ve kalıcı olur. Sahte parfümlerin kokusu ise genellikle hafif ve kalıcı değildir.
 • Parfümün son kullanma tarihine dikkat edin. Son kullanma tarihi geçmiş parfümleri satın almayın.

Orijinal parfüm barkod sorgulama sitelerini kullanın. Orijinal parfümlerin barkod numaraları genellikle parfüm kutusunun altında, soğuk damga ile basılmıştır. Parfüm alırken, barkod numarasının olup olmadığını ve doğru bir şekilde basılı olup olmadığını kontrol etmeniz önemlidir. Orijinal parfüm barkod sorgulama siteleri, parfümün orijinal olup olmadığını gösteren bilgilere ulaşmanız için size yardımcı olabilir.

Güvenilir bir satıcıdan satın alın. Parfüm alırken, güvenilir bir satıcıdan satın almanız önemlidir. Orijinal parfümleri genellikle büyük parfüm mağazaları, parfüm satışı yapan online siteler ve markanın resmi web sitesinden satın alabilirsiniz.

Aşağıdaki ipuçlarını dikkate alarak, orijinal parfümleri sahte ürünlerden ayırt edebilirsiniz:

 • Parfüm kutusunun ve şişesinin ambalajı özenli ve kaliteli olmalıdır.
 • Parfüm şişesinin kapağı sıkıca kapanmalıdır.
 • Parfüm şişesinin üzerindeki etiket düzgün ve hatasız olmalıdır.
 • Parfümün kokusu yoğun ve kalıcı olmalıdır.
 • Parfümün son kullanma tarihi geçmemiş olmalıdır.

Bu ipuçlarını dikkate alarak, orijinal parfümleri sahte ürünlerden ayırt edebilir ve kendinizi maddi zararlardan koruyabilirsiniz.

Orjinal Parfüm Barkod Sorgulama Sitesi 2024

Türkiye’de orijinal parfüm barkod sorgulama işlemi için kullanılan en yaygın site, GS1 tarafından geliştirilen GEPİR‘dir. GEPİR, dünya çapında 100’den fazla ülkede faaliyet gösteren, ürün ve hizmetler için küresel bir ürün kimlik sistemi olan GS1’in Türkiye operasyonudur.

GEPİR üzerinden parfüm barkod sorgulama yapmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 1. https://gepir.org.tr adresine gidin.
 2. “GTIN ile ara” kutusuna tıklayın.
 3. Açılan sayfada “GTIN Giriniz” yazılı bölümün altına parfüm kutusu üzerindeki barkod numarasını yazın.
 4. “Sahibi” seçeneğini seçin.
 5. “Ara” butonuna tıklayın.

Sorgulama sonucunda, parfümün orijinal olup olmadığı, üreticisi, ürünün adı, türü, hacmi, son kullanma tarihi gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.

Orijinal parfüm barkodu nerede yazar?

Orijinal parfümlerin barkod numaraları genellikle parfüm kutusunun altında, soğuk damga ile basılmıştır. Parfüm alırken, barkod numarasının olup olmadığını ve doğru bir şekilde basılı olup olmadığını kontrol etmeniz önemlidir.

Diğer orijinal parfüm barkod sorgulama siteleri

 • Checkcosmetic.net
 • CosmeticsInfo.org
 • Fakespot.com

Bu siteler, parfümlerin barkod numarasını sorgulamanın yanı sıra, parfümün orijinal olup olmadığını gösteren diğer bilgileri de sunmaktadır.

GS1 gepir.org.tr ile Parfüm Sorgulama

Online olarak sorgulama yapabileceğiniz platformlar bulunmaktadır. Orijinal parfüm sorgulamak isteyen kişiler https://gepir.org.tr/ linkine tıklayarak “Barkod Numarası (GSTIN İle Arama) alanına parfüm kutusu altında yer alan seri numarasını girmelidir. Daha sonra ise “Ara” düğmesine tıklayarak barkod sorgulama işlemi yapılabilecektir.

Check Cosmetic İle Parfüm Sorgulama

Online olarak sorgulama platformlarından birisi de Check Cosmetic’tir. Sorgulama yapmak isteyen kişiler https://checkcosmetic.net/ linkine tıklayarak “Cosmetic Calculator” alanına bakod numarasını girmelisiniz. Daha sonra parfüm markasını seçerek, orijinal parfüm olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.

Parfüm Barkodu Nerede Yazar?

Bir parfümün orijinalliğini öğrenmenin en kolay yolu barkod numarası ile sorgulama yapmaktır. Barkodlar genellikle şişenin altında yer almaktadır ve 4-5 haneli rakamlardan oluşmaktadır.

Orjinal Parfüm Nasıl Anlaşılır?

Parfüm alırken barkod sorgulaması yapmasanız dahi bazı detaylara dikkat ederek orijinallik sorgulaması yapabilirsiniz. Aşağıda parfümün orijinal olup olmadığının nasıl anlaşılacağı ile ilgili detaylar yer almaktadır.

Orijinal parfümlerin içinde, parfümün korunması için bir kutu daha bulunmaktadır.

Orijinal parfüm üzerindeki baskılarda hata yoktur. Her şey düzgün olması gerektiği gibidir. Fakat orijinal olmayan parfümlerde belirli bir düzen bulunmamaktadır.

Orijinal parfümlerde seri numarası mutlaka vardır. Fakat sahte parfümlerin bazılarında bulunurken bazılarında seri (barkod) numarası bulunmamaktadır.

Orijinal parfümler ilk kez sıkıldığında hava boşluğu gelmektedir. Ancak 3-4 defa sıkıldığında parfüm gelir. Orijinal olmayan parfümlerde ilk basışta parfüm gelmektedir.

İlk parfüm sıkıldıktan sonra kolonya kokusu gelirse orijinal olmayabilir.

Orijinal parfümler de çok az renklendirici bulunmaktadır. Fakat orijinal olmayan parfümlerde ise renlendirici daha fazladır.  Beyaz bir şeye sıktığınızda renkli lekeler gözükürse muhtemelen orijinal değildir.

Orjinal Tester Parfüm Nasıl Anlaşılır?

Tester parfümler ve orijinal parfümlerin kokusu birbirinden farklı olmamalıdır. Tester parfümlerin şişesinin altında yer alan barkod numaralarının aynı olması gerekmektedir. Tester parfümler kapaklı veya kapaksız olarak satılmaktadır. Kapaklı, kapaksız olması firmadan firmaya değişiklik göstermektedir.

Sahte Parfüm Nasıl Anlaşılır?

Orijinal parfümlerin üzerinde yer alan yazılarda herhangi bir akma vb. şeyler asla olmaz. Bazı sahte parfümlerde barkod bulunmamaktadır.  Sahte veya orijinallik durumunu barkod numaraları ile sorgulayabilirsiniz. Sorgulama yaptığınızda barkod numarası bulunmazsa sahte parfüm olduğu anlaşılabilmektedir.

Orjinal Parfüm Barkod Sorgulama Nasıl Yapılır?

Eğer seri numarası yazarak bulamadıysanız veya barkodu tarayarak sorgulama yapmak isterseniz Play Store veya Apple Store uygulamalarından barkod tarayıcı indirerek parfüm barkod sorgulaması yapabilirsiniz.

Victoria Secret Parfüm Sorgulama

En çok tercih edilen markalardan biri olan Victoria Secret parfümleridir. Fakat fiyatı oldukça pahalıdır. Bu nedenle bazı insanlar orijinal başlığı altında, sahte parfüm satışı yapmaktadır.

GS1 gepir.org.tr ile sorgulama yapmak isteyen kişiler, https://gepir.org.tr/ linkine tıklayarak barkod numarası yazarak sorgulama yapabilmektedir.

https://checkcosmetic.net/ sitesinden sorgulama yapmak isteyen kişiler ise “Select Brand” seçeneğinden parfüm markasını seçebilir.

Daha sonra ürünün barkod numarasını girerek “Calculate” butonuna tıklayın.

Ardından ürüne ait bütün bilgiler ekranda gözükecektir.

Avon Parfüm Sorgulama

Avon markası ucuzluğu ve kalitesi nedeniyle en çok tercih edilen parfümlerdendir.

Online olarak sorgulama iki farklı siteden yapılabilmektedir. İlk olarak sorgulama yapmak isteyen kişiler https://gepir.org.tr/ linkine tıkladıktan sonra barkod numarasını girerek sorgulama yapabilmektedir.

İkinci yöntem ise, https://checkcosmetic.net/ linkine tıklayarak yapılabilmektedir. Linke tıkladıktan sonra daha kolay bulunabilmesi için “Select Brand” seçeneğinden parfüm markasını seçebilirsiniz. Ardından ürün barkod numarasını girerek orijinal olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.

**Burberry, Lancome, Versace, Dior Sauvage gibi daha birçok markalı parfümlerin orijinalliğini https://checkcosmetic.net/ linkine ve  https://gepir.org.tr/ linkine tıklayarak sorgulayabilirsiniz.

Orijinal Parfüm Nasıl Anlaşılır?

Parfüm orijinalliğini kontrol etmek için barkod sorgulama işleminin yanı sıra, aşağıdaki ipuçlarını da değerlendirebilirsiniz:

 • Parfüm kutusunun ve şişesinin kalitesine dikkat edin. Orijinal parfümlerin kutusu ve şişesi kaliteli malzemelerden üretilir ve özenle hazırlanır.
 • Parfüm şişesinin üzerinde yer alan etiketin düzgün ve hatasız olmasına dikkat edin. Orijinal parfümlerin etiketlerinde herhangi bir hata veya yanlışlık bulunmaz.
 • Parfümün kokusunu kontrol edin. Orijinal parfümlerin kokusu yoğun ve kalıcı olur.
 • Parfümün son kullanma tarihine dikkat edin. Son kullanma tarihi geçmiş parfümleri satın almayın.

Bu ipuçlarını değerlendirerek, orijinal parfümleri sahte ürünlerden ayırt edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.