DOLAR
33,0372
EURO
35,9878
ALTIN
2.559,61
BIST
11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
32°C
İstanbul
32°C
Açık
Pazar Açık
32°C
Pazartesi Açık
33°C
Salı Az Bulutlu
34°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
34°C

İBB Yardım Kolisi Başvurusu, Sorgulama ve İçindekiler

İBB Yardım Kolisi Başvurusu, Sorgulama ve İçindekiler
13.03.2024 09:13 | Son Güncellenme: 13.03.2024 19:05

İBB Yardım Kolisi Başvurusu, Sorgulama ve İçindekiler; İstanbul il sınırları içerisinde yaşayan dar gelirli vatandaşlara bir çok sosyal yardım yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi belli aralıklarla ailelere yardım kolisi dağıtmaktadır.

Eğitim yardımı, eşya yardımı, öğrenci yardımı ve daha pek çok çeşitli sosyo-ekonomik destek hizmeti sağlayan İBB Yardım Kolisi Başvurusu Başvuru Sorgulama ve Yardım Kolisi İçindekiler gibi merak edilen çeşitli konu başlıklarına yazımız içerisinden ulaşabilirsiniz.

İBB Yardım Kolisi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekonomik zorluk ve geçim sıkıntısı yaşayan İstanbul il sınırları içerisinde yaşayan birey, öğrenci ve ihtiyaç sahibi ailelere ulaşarak sosyal ve ekonomik destek programı adı altında sosyal yardımlar vermektedir. İBB’ye başvuran ve ihtiyaçlığı tespit edilen ailelere verilen destekler içerisinde eşya desteği, sosyal destek kartı, halk ekmek yardımı, aile destek paketi, hijyen yardımı ve İBB Yardım Kolisi gibi sosyal destekler bulunmaktadır.

İstanbul’da ikamet etmekte olan sosyal ve ekonomik desteğe ihtiyaç duyan vatandaşlara verilen eşit ve kapsayıcı yardımlar Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından ihtiyaçlığı tespit edilmiş ailelere sunulurken Yardım Kolisi desteğine ek olarak Sosyal Destek İstanbul Kart ile de söz konusu ailelerin ve bireylerin bu kartlar aracılığı ile erzak ve gıda alışverişlerinin yapılması da sağlanmaktadır.

İBB Yardım Kolisi Başvurusu 2024

Herhangi bir nedenle ekonomik ve sosyal desteğe ihtiyaç duyan İstanbul’lu vatandaşlar İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sağlamış olduğu sosyal ve ekonomik destek programları ile sosyal ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir.

2024 yılında da sosyal belediyecilik anlayışı ile yardım taleplerini toplayan İBB, destek modellerinden ihtiyaçlarına uygun olanlarından yararlanabilmek için tüm vatandaşların başvurularını 153 Beyaz Masa çağrı merkezi üzerinden toplamaktadır. Ayrıca 2024 İBB Yardım Kolisi Başvurusu, Sorgulama ve İçindekiler işlemleri için elektronik form toplama yöntemi de geliştirilmiştir. Ön başvuru talebinin oluşturulduğu başvuru ekranı üzerinde talep edilen bilgilerin eksiksiz girilmesi ile yardım başvurusu tamamlanmış olmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Erzak Kolisi Başvurusu için linke tıklayınız. https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru İBB tüm sosyal yardımları e yardım kolisi başvurularını SEDEP üzerinden kabul etmektedir. SEDEP online başvuru yaparak sizlerde yardım kolisi alabilirsiniz.

İBB Yardım Kolisi Başvurusu Nereye Yapılır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Kolisi ve diğer sosyal yardımlar için başvurular yalnızca Alo 153 Çağrı Merkezi üzerinden yapılırken İBB’nin yapmış olduğu yeni düzenlemeler ile birlikte elektronik ortamda online olarak 7/24 başvuru işlemlerinin gerçekleştirilmesi sağlanmaktadır. Sosyal Hizmetler Müdürlüğü bünyesinde ihtiyaç sahibi ailelerin yardım taleplerini iletmiş olduğu SEDEP Online Yardım Başvuru Ekranı ile İBB Yardım Kolisi Başvurusu, Sorgulama ve İçindekiler ön başvurusu yapılabilmektedir.

SEDEP İBB Yardım Kolisi Başvurusu için linke tıklayınız https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru

İBB sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü ve Sosyal Yardım Merkezleri üzerinden de yardım başvurusu için ön talep oluşturulabilmektedir. Başvuruları sosyal inceleme ve değerlendirme sonrasında onaylanan ihtiyaç sahibi bireyler meslek elemanları tarafından dağıtılan yardım erzak kolilerini teslim almaktadırlar. Ayrıca İBB Sosyal Hizmet Noktaları üzerinden de bizzat teslim alabilmektedir.

İBB Yardım Kolisi Başvuru Formu

İstanbul Büyükşehir Belediye yardım kolisi başvuru formu internetten online olarak sedep üzerinden doldurulmaktadır. SEDEP başvuru ekranına giriş yaptıktan sonra T.C. kimlik numaranızı, İsim, sosisim ve doğum tarihi girerek yapılmaktadır. Ayrıca sizden hanede yaşayan kişi sayısı, okuyan çocuk sayısı ve gelir durumunu sorularını mutlaka formu doğru şekilde doldurmanız gereklidir.

İBB Yardım Kolisi İletişim Numarası

İBB Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü adres ve iletişim bilgisi:

Topçular Mah. Beylerbeyi Cad. Bostanaralığı Sk. (İETT Garaj Yanı)

Eyüpsultan – İstanbul

Telefon: 0212 453 73 99

İBB Anadolu Yakası Sosyal Yardım Merkezi adres ve iletişim bilgisi:

Selimiye Mah. Atölyeler Cad. No:7 İGDAŞ Üsküdar Şefliği Yanı

Üsküdar / İstanbul

Telefon: 0216 586 5626

İBB Sosyal Hizmet Noktaları adres ve iletişim bilgileri için linke tıklayınız. https://sosyalhizmetler.ibb.gov.tr/iletisimnoktalari.aspx

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım kolisi ve erzak yardımı için ayrıca Çözüm Masası destek numarası olan ALO 153 numarasını arayabilirsiniz.

İBB Yardım Kolisi Başvurusu E-Devlet

İBB Yardım Kolisi Başvurusu E-Devlet kapısı üzerinden de gerçekleştirilmektedir. İçişleri Bakanlığı e-Belediye bilgi sistemi üzerinden ikamet edilen il ve ilçedeki belediyelerin Sosyal Yardım talebi oluşturma ve sorgulama sayfasından online olarak ön başvuru işlemi oluşturulmaktadır.

E-Devlet İBB Yardım Kolisi Başvuru Ekranı için linke tıklayınız. https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671

İBB Erzak Yardımı Nasıl Alınır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Erzak Yardımı alabilmek için Alo 153 Çağrı Merkezi üzerinden sosyal yardım başvurusunda bulunmak mümkündür. Ön başvuru işlemlerinin elektronik ortamda yapıldığı web sitesi üzerinden de gıda ve erzak yardımı başvuruları tamamlanabilmektedir. SEDEP Online Yardım Başvuru Ekranı üzerinden yapılan başvuru işlemi genel başvuru olup; ihtiyaç sahiplerinin durumlarına ve ihtiyaçlarına göre gıda ve erzak yardımları yapılmaktadır.

İBB SEDEP Online Erzak Yardımı Başvuru Formu için linke https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru tıklayarak online oalrak başvurusunu yapabilirsiniz.

İBB sosyal hizmetler birimine müracaat ederek Erzak Yardımı alabilmek için Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü ya da Sosyal Yardım Merkezi’ne gidilmesi gerekmektedir. Başvuru işlemi esnasında kimlik kartı, aile beyanı ve ikametgah belgesinin yardım dilekçesi ya da yardım başvuru formuna eklenmesi gerekmektedir. Gıda ve erzak yardımı için istenen belgeler sosyal inceleme sonrasında ihtiyaçlık durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir.

İBB Yardım Kolisi Kimlere Verilir?

İBB Yardım Kolisi Başvurusu, Sorgulama ve İçindekiler ve diğer sosyal ve ekonomik destekler ihtiyaç sahibi aile, kişi ve gruplara yönelik olarak hazırlanmıştır. Sosyal ve ekonomik destek kapsamında herhangi bir sebeple ekonomik ve sosyal desteğe ihtiyaç duyan, asgari derecede dahi geçimne imkanı bulunmayan aileler İBB Yardım Kolisi almaktadır. Bu kapsamda İBB Yardım Kolisi alma şartları ise şunlardır:

 • İstanbul il sınırları içerisinde ikamet etmek
 • Asgari ücret seviyesinin altında gelire sahip olmak ya da herhangi bir gelirin olmaması
 • Dezavantajlılık sebebiyle hande içerisinde iş gücüne dahil olamamak
 • Hane içerisinde asgari düzeyde veya üzerinde gelir olmasına rağmen ekstra sağlık giderlerin olması
 • 60 yaş üzeri yalnız yaşanması ve herhangi bir gelire sahip olmamak
 • Hastalık veya göç sebebi ile geçici süre ile işsizlik yaşanması
 • Eş tarafından terk edilme, eşin vefat etmesi, şiddet mağdurluğu, eşin cezaevinde olması ve diğer çeşitli sebeplerden ötürü aylık gelire sahip olmayan kadınlar

Yukarıdaki şartlar sosyal incelemede dikkate alınacak ve ihtiyaçlığı derecelendiren ve niteleyen koşullardır. Her bir başvuru sahibinin şartları ve ihtiyaçlık durumları ise özel olarak meslek elemanları tarafından değerlendirilmektedir.

İBB Yardım Kolisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB Yardım Erzak Kolisi Başvurusu İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal ve Ekonomik Destek Programı faaliyetleri kapsamında Alo 153 Çağrı Merkezi, SEDEP Online Başvuru Ekranı, Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü, Sosyal Yardım Merkezi ve E- Belediye Bilgi Sistemi Sosyal Yardım Talebi ve Sorgulama ekranı üzerinden yapılabilmektedir.

Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü ve Sosyal Yardım Merkezi aracılığı ile yapılan işlemlerde aile beyanı, ikametgah, nüfus cüzdanı fotokopileri ve ihtiyaçlık durumuna göre ek bilgi ve belgeler ile başvuru yapılmaktadır.

Elektronik ortamda online İBB Yardım Kolisi Başvurusu işlemleri ön başvuru talebi olup; herhangi bir bilgi ve belge talep edilmemektedir. Ön başvuru sonrasında sosyal incelemenin tamamlanması ile ilgili kişilerden talep edilen evrakların ve belgelerin beyan edilmesi istenmektedir.

SEDEP Yardım Kolisi Başvurusu için linke tıklayınız. https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru

E-Belediye Yardım Kolisi Başvurusu için linke tıklayınız. https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671

İBB Yardım Kolisi Başvuru Sorgulama

İBB Yardım Kolisi Başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından çok kısa bir süre içerisinde meslek elemanları tarafından ikamet edilen adrese sosyal inceleme için gelinmektedir. Yapılan sosyal inceleme sonrasındaki değerlendirmeler, ailenin ya da bireyin ihtiyaçlığına göre hazırlanan sosyal ve ekonomik destek modelleri hakkındaki bilgiler İBB Yardım Başvurusu Sorgulama ekranından, Alo 153 Çağrı Merkezi, şube müdürlüğü, sosyal yardım merkezi ve E-Belediye Sorgulama Ekranı aracılığı ile öğrenilebilmektedir.

İBB Yardım Kolisi Başvuru Sorgulama Ekranı için linke tıklayınız. https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/basvuru-sorgulama

E-Belediye İBB Yardım Kolisi Başvuru Sorgulama Ekranı için linke tıklayınız. https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671

İBB Sosyal Hizmet Noktaları adres ve iletişim numaraları için linke tıklayınız. https://sosyalhizmetler.ibb.gov.tr/iletisimnoktalari.aspx

İBB Yardım Kolisi İçindekiler

İBB yardım paketleri içerisinde bulunan Yardım Kolisi içindekiler şunlardır:

 • 1 lt Ayçicek Yağı
 • 3 Paket Makarna
 • 1 kg Bulgur / Nohut / Mercimek
 • 48’lik Demlik Poşet Çay
 • 1 Kavanoz Salça
 • Bisküvi / Gofret / Helva
 • 500 gr Zeytin
 • 1 kg Un
 • Tuz
 • Şeker

İBB Yardım Kolisi Ne Zaman Dağıtılacak?

İBB Yardım Erzak Kolisi yardımları Ramazan ve Kurban Bayramlarından önce veya yılın belirli tarihlerinde yılda 2 kez olacak şekilde yapılmaktadır. Belediyenin yapmış olduğu yeni çalışmalar ve düzenlemeler sonrasında sosyal yardım alan ailelere yardım çeki ya da Sosyal Yardım Kartlarına gıda yardımı bakiyeleri yüklenerek de gerçekleştirilmektedir.

İBB Yardım Kolisi Telefon Numarası

Belediye sınırları içiresinde ihtiyaç sahiplerine yönelik verilen yardım kolilerinden yararlanmak isteyen ihtiyaç sahibi kadınlar, çocuklar ve aileler İBB Yardım Kolisi iletişim numarası üzerinden ön başvuru talebi oluşturabilirler.

İBB Yardım Kolisi İletişim Numarası Alo 153 ve Sosyal Yardım Birimi 0212 453 73 99’dur.

İBB Yardım Çeki Başvurusu ve Sorgulama

İBB Yardım Çeki Başvuru işlemleri de SEDEP online başvuru ekranından, Alo 153 Beyaz Masa ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nü bizzat ziyaret ederek gerçekleştirilmektedir. Başvuru sonucu sorgulama işlemlerini elektronik ortamda ve Alo 153 Beyaz Masa çağrı merkezi üzerinden gerçekleştirmek mümkündür. Ayrıca Eyüp’te bulunan Sosyal Yardım Birimi’ni ziyaret ederek de Yardım Çeki ve başvuru sonucu hakkında detaylı bilgi alınabilmektedir.

Sosyal Yardım Birimi Adres:

Topçular Mah. Beylerbeyi Cad. Bostanaralığı Sok. İETT Garaj Yanı Eyüp/İstanbul

İBB Sosyal Yardım Sorgulama E-Devlet

E-devlet kapısı üzerinden İBB’den alınan yardımların, yardım başvurularının ve başvuru sonuçlarının sorgulanabilmesi için E-Belediye Bilgi Sistemi Sosyal Yardım Talebi ve Sorgulama ekranının kullanılması gerekmektedir.

İçişleri Bakanlığı E – Belediye İBB Sosyal Yardım Sorgulama Ekranı için linke tıklayınız. https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671

İBB Yardım Kolisi Almak İstiyorum

İBB Yardım Kolisi almak isteyenler ve diğer İBB sosyal yardımlarından yararlanmak isteyen kişi, aile ve gruplar Alo 153 Beyaz Masa üzerinden ön başvuru oluşturabilirler. Ayrıca elektronik form toplama yöntemi olan SEDEP Online Başvuru ekranından da hızlı bir şekilde Yardım Kolisi başvurusu gerçekleştirilebilmektedir.

SEDEP Online Yardım Başvuru Formu için linke tıklayınız. https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru

İBB Hijyen Kolisi Paketi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB sosyal ve ekonomik destek programlarından yararlanan ailelerin, bireylerin ve grupların temizlik ve hijyen ihtiyaçlarına da yanıt vermektedir. Sosyo-ekonomik desteğe ihtiyaç duyan vatandaşlara yönelik hazırlanan Hijyen ve Temizlik Malzemesi Yardımı içerisinde kolonya, dezenfektan, maske, sabun ve diğer temizlik ürünleri bulunmaktadır.

Hijyen kolileri ise sosyal yardım alan ve yardım başvurusu onaylanmış ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılmaktadır.

İBB Hijyen kolisi ve Sosyal Yardım Kolileri başvurusu için linke tıklayınız. https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru

Belediyenin diğer sosyal ve ekonomik destek modellerinde olduğu gibi hijyen paketi desteğinden yararlanmak için başvuru işlemleri yine Alo 153 Beyaz Masa çağrı merkezi ve müdürlükler tarafından gerçekleştirilebilmektedir.

Yorumlar

 1. Gülşah Öncel dedi ki:

  Ben 4 çocuk annesiyim Eşimden ayrıyım iki çocuğum okuyor büyük oğlum çalışmıyor ben de hastayım kronik hastalığım var nefes darlığım var Üstelik Anjiyo olacağım Maddi durumum olmadığı için anj olamıyorum tüm faturalarım Elektrik faturalarım her biri 3-4 tane birikmiş çocukların babası onlara bakmıyor bir yardımı yok ne haliniz varsa gör diyor ben de çalışayım uyuyorum dediğim gibi hastayım büyük oğlum da bir çalışmıyor oradan buraya gidiyor Ne olursunuz önce Allah’a sığındım sonra da size sığınıyorum yardım edin gerçekten Allah üzerine yemin ederim çok zor durumdayım