Çocuk Destek Bileşeni Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çocuk Destek Bileşeni Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çocuk Destek Bileşeni Nedir? Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yeni bir sosyal yardım çocuk destek bileşeni ile ihtiyaç sahibi ailelere, çocuk sayısına göre maddi destek sağlıyor. Çocuk destek bileşeni ile hane içerisinde bulunan çocuk sayısına göre aylık olarak 350 TL ile 650 TL arasında verilecek olan yardım parasıdır.

Hane içerisinde 1-2 çocuk olan ailelere 350 TL, 3 çocuk olan haneye 450 TL, 4 çocuk olan haneye 550 TL, 5 ve daha fazla çocuk bulunan hanelere de 650 TL yardım yapılacağı açıklandı.

Çocuk Destek Bileşeni Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çocuk destek bileşeni sayesinde, daha çok ihtiyaç sahibi ailelere ulaşılması hedeflenmektedir. Çocuğu olan ailelere çocuk sayısına göre maddi yardım yapılıyor. İhtiyaç sahibi ailelerin başvurularını yapmaları için E-Devlet sistemine giriş yapması gerekiyor. Bunun dışında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek de başvuru gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet üzerinden başvuru yapmak isteyenler, E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti sayfasından başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet Çocuk Bileşeni Başvuru

Çocuk destek bileşeni başvurusu e-devlet e-devlet üzerinden başvuruda bulunmak için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linke tıklayarak hemen başvuruda bulunabilirsiniz.

Çocuk Destek Bileşeni Başvuru Formu

Çocuk destek bileşeni başvuru formu doldurulduktan sonra başvuru süreciniz başlamış oluyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek çocuk bileşeni desteğine başvuru yapmak istediğinizi belirttikten sonra görevli personel size başvuru formu verecek. Başvuru formunu doğru ve eksiksiz bilgilerle doldurmanız gerekiyor.

E-Devlet üzerinden yapılacak başvurularda da sizden istenen bilgileri eksiksiz doldurmanız gerekiyor. Olası yanlış bilgide başvuru onaylanma süreciniz uzayacaktır.

Çocuk Destek Bileşeni Sorgulama

Çocuk destek bileşenine başvuru yapıldıktan sonra, başvuruların onaylanıp onaylanmadığı sürecini takip etmek isteyecektir. Çocuk destek bileşeni başvuru durumunuzu öğrenmek için ALO 183 ya da ALO 144 numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz.

Bunun dışında E-Devlet üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama bölümünden gerçekleştirebilirsiniz.

Çocuk Destek Bileşeni Şartları Nelerdir?

Çocuk destek bileşeni başvurusu yapmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşlardan belirli şartları karşılaması istenmektedir. Çocuk desteğinden yararlanmak için hane içerisinde yaşayanların kişi başına düşen aylık gelirin net olarak asgari ücretin 1/3’ünden az olması gerekiyor.

Çocuk Destek Bileşeni Kimlere Verilir?

Çocuk destek bileşeni, hane içerisinde yaşayanların kişi başına düşen gelirin net olarak asgari ücretin 1/3’ünden az olması gerekiyor. Bunun yanında en az 1 çocuk olması şartı da en bilinen ve belirgin şartlardan bir tanesidir.

Çocuk destek bileşenine başvuranların üzerlerine herhangi taşınır ya da taşınmaz mülk olmaması gerekiyor. İşsiz olması şartı aranmamaktadır. İşi olan ihtiyaç sahipleri de başvuru yapabiliyor. Ancak hane içerisindeki kişi başına düşen gelir, asgari ücretin 1/3’ünden fazla olmaması gerekiyor.

Çocuk Destek Bileşeni Ne Kadar

Yeni sosyal yardım olarak açıklanan çocuk destek bileşeni sayesinde ihtiyaç sahibi ailelere ek yardım parası veriliyor. Bu sayede hane içerisinde bulunan çocuk sayısı alınacak yardım parası miktarını da etkiliyor. Hanede bulunan çocuk sayısı 1-2 olan ailelere 350 TL, 3 çocuk olan haneye 450 TL, 4 çocuk olan haneye 550 TL ve 5 ya da daha fazla olan çocuklu hanelere de 650 TL verilecek.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.