Tekerlekli Sandalye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir?

Tekerlekli Sandalye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir?
15.03.2024 07:11 | Son Güncellenme: 15.03.2024 21:59

Tekerlekli Sandalye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir? Tekerlekli Sandalye yardımı, engelli bireylerin umut ışığı olmaktadır. Günlük hayatında kullanabileceği tekerlekli sandalye sayesinde günlük ihtiyaçlarını karşılayacak boyuta gelmektedir. Konumuzda tekerlekli sandalye yardımı başvurusunun nasıl yapılacağına dair detaylı bilgiler verilmiştir.

Tekerlekli Sandalye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tekerlekli sandalye yardımı başvurusu içinde çeşitli özel yardım kuruluşları, kamu kuruluşları ve özel sektörden yardımlar sağlanarak dağıtımı sağlanmaktadır. Engelli bireylere yönelik çalışmalar yıl içerisinde yapılarak engelli bireylerin hayata kazanımlarını artırmak amacıyla sağlanmaktadır.

Tekerlekli sandalye yardımı başvuru yapabilmek için yapabileceğiniz başvuru yerleri belediyeler, kaymakamlık, valilik, sivil toplum örgütleri, Kızılay, Sosyal Güvenlik Kurumundan, E-devlet yardım başvurusu yaparak veya özel yardım kuruluşları üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

E-devlet üzerinden başvuruda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardım başvurusu alanından talebinizi ileterek sağlayabilirsiniz. Tekerlekli Sandalye talebi oluşturarak işlemleriniz incelenerek gerekli sonuçlandırma yapılacaktır.

Güncel olarak devam eden Türkiye Omurilik Felçliler Derneği üzerinden akülü sandalye başvurusu sağlayabilirsiniz. Akülü sandalye başvurusu için https://tofd.org.tr/akulusandalye linkinden ulaşarak başvuru şartları ve evrakları tamamlayarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Tekerlekli Sandalye Yardımı Başvuru Formu

Tekerlekli Sandalye yardımı başvuru formu içerisinde başvuran kişiye ait bilgiler ve engelliği hakkında form doldurması gerekmektedir. Bu bilgilerin güncel verilerle yazılıp teslim edilmesi gerekmektedir.

Özel yardım kuruluşları da bazı belgeler isteyerek başvuru isteyebilirler. Detaylı olarak başvuru yapacağınız yer bakımından hareket edebilirsiniz.

Tekerlekli Sandalye Yardımı Başvurusu Sorgulama

Tekerlekli Sandalye yardımı başvuru sorgulama işlemleri yaptığınız başvuru yerine değişiklik göstermektedir. Eğer belediye kuruluşları veya devlet kuruluşlarından tekerlekli sandalye yardımı başvurusu sağladıysanız iletişim bilgilerinden ulaşarak sağlayabilirsiniz.

E-devlet üzerinden tekerlekli sandalye yardımı başvurusunda başvuru yaptığınız linkine girerek yapmış olduğunuz başvuru süreci görüntülenme sağlanacaktır. Tekerlekli sandalye yardım başvurusu ortalama 30 gün süre içerisinde değerlendirme sonucu gelecektir.

Tekerlekli Sandalye Yardımı Kimlere Verilir?

Tekerlekli sandalye yardımı engelli raporunuz olması gerekmektedir. Ayrıca ailenin gelir düzeyinin yetersiz olması gerekmektedir. Tekerlekli sandalye kullanım ihtiyacı sağlık raporuyla kanıtlanması gerekmektedir.

Bu süreç içerisinde başvurularını sağlayarak kabul görmesi sağlanmaktadır. Dönemler içerisinde tekerlekli sandalye dağıtımı sağlanmaktadır.

Tekerlekli Sandalye Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

Tekerlik Sandalye yardımı için belediye, kaymakam, valilik, sosyal güvenlik kurumları, sivil topluk örgüt, özel yardım kuruluşları, sosyal hizmetler bakanlığı ve E-devlet üzerinden başvurunuzu sağlayabilirsiniz.

Dönemler içerisinde yapıldığından en güncel verilen yardımı takip ederek başvuru şartlarını inceleyip yardım başvurusunda bulunabilirsiniz.

Tekerlekli Sandalye Yardımı Yapan Yerler

Tekerlekli Sandalye Yardımı yapan yerler dönemler içerisinde değişim gösterdiğinden dolayı güncel olanı araştırmanız gerekmektedir. Bu tür alanlarda ilk olarak E-devlet üzerinden başvuruyu deneyebilirsiniz. Aile ve Sosyal Hizmet Bakanlığı yardım başvurusu sağlayarak talebinizi iletebilirsiniz.

Diğer başvuru yöntemleri ise yardım kuruluşları bulunmaktadır. Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’nin yapmış olduğu yardım türünde akülü sandalye dağıtımı sağlanmaktadır. Yardım başvurusu ilgili bilgilere ulaşmak için https://tofd.org.tr/akulusandalye linki üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz.

Tekerlekli Sandalye Yardımı Şartları Nelerdir?

Tekerlekli sandalye yardımı şartları engelli raporuna sahip olmak, ailenin gelir düzeyinin karşılanamayacak boyutta yer alması, sağlık raporuyla kanıtlanmış olarak tekerlekli sandalye ihtiyacı sağlanması gerekmektedir. Bu belgelerin olmasıyla birlikte yardım başvurusunda bulunduğunuzda ihtiyaçlı olarak yer alarak verilecektir.

Belediye Tekerlekli Sandalye Veriyor Mu?

Belediye tekerlekli sandalye dağıtımı belirli dönem içerisinde vermektedir. Her belediyenin farklı yardım türleri bulunmaktadır. Genellikle Büyükşehir Belediyeleri geniş yardım ağına sahiptir.

Bunun için şehrinizde yer alan Çağrı destek merkezinden belediyenin tekerlekli sandalye yardımı yapıp yapmadığını öğrenim sağlayabilirsiniz.

SGK Tekerlekli Sandalye Ödemesi Nasıl Alınır?

SGK Tekerlekli sandalye ödemesi olarak engelli vatandaşlara yardımcı olunarak verilen para miktarıdır. Sosyal Güvenlik Kurumuna bireyin aldığı tekerlekli sandalye için geri ödeme talebinde bulunarak harcamış olduğu parayı alabilmektedir. Engelli vatandaşların belirlenen belgelerle başvuru sağlanarak ödeme sağlanmaktadır.

Tekerlekli sandalye için geri ödeme alınması için istenen belgeler engelli raporu, sağlık raporu, reçete ve tekerlekli sandalye faturası verilerek Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru sağlanmaktadır. Alınan tekerlekli sandalye türüne geri ödeme sağlanmaktadır.

Güncel olarak geri ödeme miktarları aktif sandalye grubunda yer alan bireylere 5.250 TL Türk lirası ödeme yapılmaktadır. Hafif manuel sandalye grubu için 4200 TL geri ödeme sağlanmaktadır. Çocuklar için özel hazırlanan sandalye grubu için 3200 TL geri ödeme sağlanmaktadır. Standart grupta yer alan tekerlekli grup için 2500 TL geri ödeme sağlanmaktadır.

Belediyeden Tekerlekli Sandalye Nasıl Alınır?

Belediyeden tekerlekli sandalye için güncel olarak dağıtımı sağlanması gerekmektedir. Belediyenin çağrı merkezi veya yardım merkezi tarafına ulaşarak başvuru da bulunabilirsiniz. Belediye giderek yardım başvurusunda bulunarak talebiniz değerlendirme altına alınabilmektedir.

Bazı belediyeler E-devlet üzerinden yardım başvurusunu sağlamaktadır. Şehrinize ait belediye sitesini inceleyerek iletişime göre hareket edebilirsiniz. Belediye iletişim numarasından yardım başvurusu nasıl yapılacağına dair detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ücretsiz Tekerlekli Sandalye Nasıl Alınır?

Ücretsiz Tekerlekli sandalye alabilmek için yardım kuruluşları, belediyeler, valilik, kaymakamlık, özel sağlık kuruluşları, bakanlık tarafına başvuru sağlanarak yapılabilmektedir.

Bazı yardım kuruluşları yıl içerisinde kampanya sağlayarak engelli bireylerin hayatını kolaylaştıracak yardımlar dağıtmaktadır. Bu tür yardım haberleri engelliler adına oluşturulan sitelerden de takip edebilirsiniz.

Akülü Tekerlekli Sandalye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Akülü tekerlekli sandalye yardım başvurusu güncel olarak Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği tarafından sağlanmaktadır. TOFD tarafından verilen akülü sandalye de bazı belgeler istenmektedir.

Başvuran kişilerin 10-75 yaş arasında yer alması gerekmektedir. Ayrıca sağlık kurulu raporunda “Akülü Sandalye Kullanabilir” ibaresi yer alması gerekmektedir. Eğer raporda yazmıyorsa Psikiyatri, fizik tedavi, ortopedi, nöroloji kliniklerinden birinden imza ve kaşeli belge alarak başvurusunu sağlayabilirler.

TOFD tarafından istenen belgeler arasında iletişim bilgileri ve talebinizi içeren belge, vesikalık fotoğraf, sağlık kuruşu raporu, çalışan kişi maaş bordrosu, T.C Kimlik fotokopisi, SGK hizmet dökümü, yeşil kart, işsizlik maaşı veya engelli maaşı alınıyorsa fotokopisi, ikametgah belgesi, nüfus kayıt örneği, E-devlet üzerinden mal varlığını gösteren belge, E-devletten araç tescil belgesi, E-devletten adli sicil kaydı alınarak başvuru yapabilirsiniz.

Yapılan belgeleri tamamladıktan sonra kargo yöntemiyle yollayabilirsiniz. Detaylı bilgi için https://tofd.org.tr/akulusandalye adresinden inceleme sağlayabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.