Yaşlılık Maaşı Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Başvurusu Şartları

Yaşlılık Maaşı Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Başvurusu Şartları
26.11.2023 16:44 | Son Güncellenme: 26.11.2023 20:40

Yaşlılık Maaşı Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Başvurusu Şartları 2024; 65 yaş ve üstünde olan, sigortalı bir işe ve düzenli geliri sahip olmayan TC vatandaşlarının başvurabileceği yaşlılık maaşı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından her ay başvurusu onaylanan hak sahiplerinin PTT hesabına yatırılıyor.

65 yaşını doldurmuş, güçsüz, kimsesiz ve muhtaç Türk vatandaşlarına aylık bağlanması hakkında kanun kapsamında ihtiyaç sahibi yaşlı vatandaşlara bağlanan yaşlılık maaşı ile sahipsiz ve kimsesiz erkek ya da kadın vatandaşların gıda, giyim, barınma gibi asgari ihtiyaçlarını karşılayabilmelerine yardımcı olunuyor.

Ancak yaşlılık maaşı, yalnızca belirli başvuru şartlarını taşıyan vatandaşlar için bağlanıyor.

Bu yazımızda kısaca yaşlılık maaşı nasıl alınır? Yaşlılık maaşı neden kesilir? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Yaşlılık Maaşı Nedir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Emekli Sandığı, SSK ya da Bağkur sigorta kollarından birine tabi olarak çalışmayan yani düzenli bir sigortalı işi ve düzenli bir geliri olmayan vatandaşların yararlanabileceği, her ay hak sahiplerinin PTT hesabına yatırılan maaşa yaşlılık maaşı ismi veriliyor.

Bu maaş, kanun kapsamında yoksul ve ihtiyaç sahibi erkek ya da kadın vatandaşlara bağlanıyor.

Yaşlılık maaşına başvuracak olan kadın ya da erkeklerin mutlaka muhtaçlık sınırının altında yaşıyor olmaları da gerekiyor.

Yani kendilerinin düzenli bir işi ya da sigortası olmamasına rağmen hane halkı kişi başına düşen aylık kazancı, güncel asgari ücretin 1/3’ünün altında olanlar; yaşlılık maaşı alabiliyorlar.

TC Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na yaşlılık maaşı yani 65 yaş aylığı alabilmek adına başvuran yoksul ve muhtaç vatandaşlar, aynı zamanda sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına ya da belediyelere gıda ve erzak yardımı, yakacak yardımı, eşya yardımı, sosyal destek kartı yardımı vb. farklı yardımlar alabilmek adına da başvurabiliyorlar.

Yaşlılık Maaşı Kimlere Verilir?

Yaşlılık maaşı, herhangi bir geliri olmayan, sigortalı bir işte çalışmayan, hane kişi başı aylık kazancı, güncel asgari ücretin 1/3’ünün altında olan kişilere bağlanıyor.

Eskiden hane halkı kişi başı aylık kazanç hesaplanırken hanedeki tüm bireyler hesaba katılıyordu.

Yani kişinin muhtaçlık durumu hesaplanırken aynı evde yaşayan çocukların da geliri dikkate alınıyordu.

Ancak yapılan son güncelleme ile artık hane kişi başı aylık kazanç hesaplanırken yalnızca başvuru sahibinin ve eşinin aylık geliri, hesaba katılıyor.

Yaşlılık Maaşı Başvuru Şartları

Yaşlılık maaşı başvuru şartlarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • 65 yaşını doldurmuş olmak
 • TC vatandaşı olmak
 • Herhangi bir sosyal güvenceye tabi olmamak
 • Nafaka almıyor olmak
 • Herhangi bir bireysel sağlık sigortası sahibi olmamak
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşıyor olmak
 • Herhangi bir düzenli gelire sahip olmamak
 • Sosyal Hizmetler Kanunu kapsamında harçlık alıyor olmamak
 • Üzerine kayıtlı gelir getirici değerli menkul ya da gayrimenkul sahibi olmamak

Yukarıda yer alan başvuru şartlarının hepsini birden karşılayanlar, yaşlılık maaşına başvurabiliyorlar.

65 Yaş Maaşı için Gerekli Evraklar

Yaşlılık maaşına başvuran vatandaşların başvuru esnasında başvurdukları yani ikametgahlarının mevcut olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına teslim etmeleri gereken belgeleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Başvuru sahibine dair TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Başvuru sahibinin ve aile bireylerinin mal beyanlarına dair belgeler
 • Kirada oturanlar için kira sözleşmesi
 • İkametgah belgesi
 • Başvuru sahibinin hem kendisi için hem de aile bireyleri için SGK’dan alması gereken gelir belgesi ya da gelirsizlik belgesi

Teslim edilmesi gereken belgeler; başvuru sahibinin herhangi bir sağlık sorununun mevcut olup olmadığına ve özel durumuna göre de değişebiliyor.

Örneğin, kronik bir rahatsızlığı dolayısıyla çalışamayan kişiler için sağlık kurulu raporu isteniyor.

Teslim etmeniz gereken ek belgelerin tam listesi için ALO144 veya ALO183 Sosyal Destek hatlarını arayabilirsiniz.

Yaşlılık Maaşı Başvurusu Nereye Yapılır?

65 yaş aylığı, Kanun kapsamında muhtaç durumdaki 65 yaş ve üzeri vatandaşlara verilen bir sosyal yardımdır. Bu aylığa başvurmak için, başvuru sahibinin ikametgâhının bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına şahsen başvuruda bulunması gerekmektedir.

Başvuru için gerekli belgeler şunlardır:

 • Başvuru formu
 • Kimlik belgesi
 • İkametgâh belgesi
 • Mal bildirim belgesi
 • Varsa gelir belgesi

Başvuru formu, SYD Vakfı’ndan temin edilebilir. İkametgâh belgesi, muhtarlıktan veya e-Devlet üzerinden alınabilir. Mal bildirim belgesi, SYD Vakfı tarafından verilmektedir. Gelir belgesi, varsa emekli maaşı, işsizlik maaşı, sigorta primi, kira geliri vb. belgelerden oluşur.

Başvuru, SYD Vakfı tarafından değerlendirilir. Başvurunun uygun bulunması halinde, aylık bağlanmasına karar verilir. Aylık, aylık ödeme tarihinden itibaren PTT aracılığıyla ödenir.

Yaşlılık Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İhtiyaç sahibi olan, 65 yaş ve üstündeki yaşlı, gelirsiz ve kimsesiz vatandaşlar, yaşlılık maaşı alabilmek için ikametgahlarının mevcut olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurabiliyorlar.

Başvuruların başvuru şartlarını taşıyan birey tarafından bizzat yapılması gerekiyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı resmi sitesi üzerinden ya da internetten şu an için 65 yaş aylığına başvurulamıyor.

Vatandaşlar, ön başvuru işlemleri içinse ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarını ya da ikametgahlarının mevcut olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfını arayabiliyorlar.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gidecek sağlığı ve fiziksel gücü olmayan yaşlılar; Sosyal Destek hatlarını arayıp, evlerine personel gönderilmesini talep edebiliyorlar.

Bu durumda personel tarafından kendilerine sunulan yaşlılık maaşı başvuru formunu doldurup, başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Yaşlılık Maaşı Başvuru Formu

65 yaş aylığı almak isteyenlerin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına aylık başvurusu için gittiklerinde mutlaka yaşlılık maaşı başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Bu form, hak sahiplerine aylık kazançlarına, aylık giderlerine, kişisel bilgilerine, iletişim bilgilerine dair sorular içeriyor.

Bu sorular ile başvuru sahiplerinin yaşlılık maaşı başvuru şartlarını taşıyıp taşımadıkları tespit edilmiş oluyor.

65 yaş aylığı alabilmek isteyenlerin tüm soruları eksiksiz yanıtlamaları gerekiyor.

Başvurdukları sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına yardım alabilmek adına yanlış bilgiler beyan edenler ya da sahte belge teslim edenler ve bu sayede yaşlılık maaşı başvurusu onaylanan ve bir süreliğine maaş alanlar, sonradan sahte belge teslim ettiklerinin veya yanlış bilgi beyan ettiklerinin kendilerine aylık bağlayan vakıf tarafından anlaşılması üzerine cezai yaptırıma tabi tutuluyorlar.

Bu kişilerden cezai yaptırım olarak, aldıkları tüm maaşların güncel faizlerini geri ödemeleri talep ediliyor.

Ödeme yapmayan kişiler ise aylık bağlayan vakıf tarafından mahkemeye veriliyorlar.

Böylelikle yaşlılık maaşının gerçek ihtiyaç sahiplerine bağlanması da garanti altına alınmış oluyor.

Yaşlılık Maaşı Başvurusu E-Devlet

Yaşlılık aylığı başvurusu için e-Devlet üzerinden de başvuru yapılabilir. e-Devlet üzerinden başvuru yapmak için, aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • e-Devlet’e giriş yapın.
 • “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı” hizmetini seçin.
 • “Yaşlı Aylığı Başvurusu” hizmetini seçin.
 • Gerekli bilgileri girin ve başvuruyu tamamlayın.

Başvuru, SYD Vakfı tarafından değerlendirilir. Başvurunun uygun bulunması halinde, aylık bağlanmasına karar verilir. Aylık, aylık ödeme tarihinden itibaren PTT aracılığıyla ödenir.

Yaşlılık Maaşı Başvurusu Telefon Numarası

Yaşlılık maaşı ön başvurularınız için ALO183 veya ALO144 Sosyal Destek hatlarını arayabilirsiniz.

Aynı zamanda başvuru sonuçlarınızı öğrenmek için de bu numaraları arayabilirsiniz.

Alternatif olarak başvuracağınız sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfını arayabilir, 65 yaş aylığı başvuru şartlarına, başvuru için gerekli belgelere ve çok daha fazlasına dair bilgi alabilirsiniz.

65 Yaş Aylığını Kimler Alamaz?

Muhtaçlık sınırının altında yaşamalarına rağmen üzerlerine kayıtlı değerli menkul ya da gayrimenkul mevcut olan başvuru sahiplerinin başvuruları kabul edilmiyor.

Başvuru sahibinin eşinin de üzerine kayıtlı değerli menkul ya da gayrimenkul mevcut olmaması gerekiyor.

Evi Olan 65 Yaş Maaşı Alabilir mi?

Evi olan yani üzerine kayıtlı gayrimenkulu olan kişiler, 65 yaş aylığı alamıyorlar.

Evi olan kişilerin yanı sıra aracı olan kişilerin de başvuruları kabul edilmiyor.

Aynı zamanda başvuru sahibinin eşinin de evinin ya da arabasının olmaması şartı aranıyor.

Aksi halde başvuru sahibince yapılan başvurular, reddediliyor.

Aynı Evden İki Kişi Yaşlılık Maaşı Alabilir mi?

Aynı evden iki kişi, yani eşlerin her ikisi de yaşlılık maaşı alabiliyorlar. Eşlerin aylık kişi başı kazançlarının muhtaçlık sınırının altında kalması halinde her iki eşin başvuruları da kabul ediliyor.

Her iki eşin de başvurularının onaylanması için iki eşin de sigortalı bir işte çalışmamaları gerekiyor.

Yaşlılık Maaşı Sorgulama 2024

Yaşlılık maaşı başvuru sonuçları, e-devlet platformunda açıklanıyor. Aynı zamanda başvuru sonuçları, başvuru sahiplerinin telefon numaralarına SMS ile de gönderiliyor.

TC ile Yaşlılık Maaşı Sorgulama

E-devlet üzerinden başvuru sorgulama yapmak isteyenlerin https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-bakanligi linkine tıklamaları gerekiyor.

TC Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın gıda yardımı, SED yardımı, evde bakım maaşı vb. maaşlarına başvuran diğer kişiler; diğer yardım başvuru sonuçlarını da bu link üzerinden görüntüleyebiliyorlar.

PTT 65 Yaş Aylığı Sorgulama

Başvurusu onaylanan hak sahibi kişiler, yaşlılık maaşlarının PTT hesaplarına yatırılıp yatırılmadığını e-devlet PTT üzerinden yapılan kurum ödemeleri sorgulama sayfası üzerinden de görüntüleyebiliyorlar.

Bu amaçla vatandaşların https://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama linkine tıklamaları gerekiyor.

Yaşlılık Maaşı Ne Zaman Yatar?

Yaşlılık maaşı, her ay belirli günlerde yani hak sahiplerine özel günlerde hak sahiplerinin PTT hesaplarına yatırılıyor.

Geçen yılın Eylül ayı öncesine kadar 65 yaş aylıkları, 3 ayda 1 toplu şekilde yatırılıyordu.

Ancak yapılan güncelleme ile her ay için hak sahiplerinin hesaplarına yatırılmaya başlandı.

Yaşlılık maaşının hesaplara ne zaman yatırılacağı hak sahiplerinin TC kimlik no son hanelerine göre de değişiyor.

TC kimlik no son hanesi 0 ya da 5 olanlar ayın 5’inde, 1 ya da 6 olanlar ayın 6’sında, 2 ya da 7 olanlar ayın 7’sinde, 3 ya da 8 olanlar ayın 8’inde, 4 ya da 9 olanlar ayın 9’unda hesaplarına yatırılan yaşlılık maaşlarını çekebiliyorlar.

Yaşlılık Maaşı Nereye Yatar?

Yaşlılık maaşı, daha önce de bahsettiğimiz gibi başvurusu olumlu sonuçlanan kişilerin PTT hesaplarına yatırılıyor.

Ödemeler, kişilerin TC kimlik numaraları üzerinden yapılıyor. Yani ödemeler, PTT veznelerinden alınabiliyor.

PTTBank kullanan ya da çıkaran kişiler; PTT ATM’lerinden kolaylıkla yaşlılık maaşlarını çekebiliyorlar.

Aynı zamanda yeni çipli kimlik kartı sahipleri de şifreleri ile birlikte maaşlarını PTT ATM’lerden çekebiliyorlar.

65 Yaş Aylığı He Ay mı Ödeniyor?

2021 yılı Eylül ayı öncesine kadar 65 yaş aylığı, üç ayda bir hak sahiplerinin hesabına yatırılıyordu.

Eylül ayı itibariyle her ay hak sahiplerinin hesabına yatırılmaya başlandı.

Yani yaşlılık maaşı, her ay ödeniyor.

Yaşlılık Maaşı Nasıl Alınır?

65 yaş ve üstü yaşlıların yaşlılık maaşı başvuruları, başvurulan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı tarafından inceleniyor.

Başvuru şartlarını taşıyanlara 65 yaş aylığı bağlanıyor.

Başvuru sonuçları, başvuran kişilerin telefonlarına SMS ile yollanıyor ve e-devlette açıklanıyor.

Başvurulan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı, başvuru sahiplerinin başvuru şartlarını taşıyıp taşımadıklarını öğrenmek adına ikametgah adreslerine bir komisyon gönderebiliyor.

Komisyon tarafından hazırlanan raporu inceleyen vakıf mütevelli heyeti, başvuruları karara bağlıyor.

Başvuru sonuçlarının açıklanmasından sonra ortalama 15 gün-1 ay içerisinde de hak sahiplerinin PTT hesaplarına ilk maaşları yatırılıyor.

Yaşlılık Maaşı Ne Kadar 2024?

2024 yılında 1 Ocak ve 30 Haziran tarihleri arasında başvurusu onaylanan 65 yaş ve üstü vatandaşlara her ay için 65 yaş aylığı olarak 2384 TL maaş ödeniyor.

Yaşlılık Maaşı Neden Kesilir?

Yaşlılık maaşının kesilmesine neden olabilen en önemli etkenleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Hak sahibinin vefat etmesi
 • Hak sahibinin muhtaçlığının sona erdiğine dair vakfa bilgi vermesi
 • Hak sahibinin muhtaçlığının sona erdiğinin vakıf tarafından fark edilmesi
 • Hak sahibinin sigortalı bir işe girmesi
 • Hak sahibinin eşinin sigortalı bir işe girmesi
 • Hak sahibinin vakfa bilgi vermeden şehirlerarası adres değişikliğinde bulunması

Aynı şehirde yapılan adres yani ikametgah değişikliklerinde yaşlılık maaşı, kesilmiyor.

Ancak vakfa haber verilmeden yapılan şehirlerarası değişikliklerde bağlanan aylık, kesiliyor.

Aldığı aylığın kesilmesini istemeyenlerin adres değişikliği öncesinde aylık aldıkları vakfa bilgi vermeleri gerekiyor.

Bu durumda kişinin yeni adresindeki vakfa başvurması gerekiyor.

Yaşlılık Maaşı Hangi Yaşta Alınır?

65 yaş aylığı, 65 yaşını doldurmuş ve muhtaç durumdaki vatandaşlara verilen bir sosyal yardımdır. Bu nedenle, yaşlılık aylığı almak için 65 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir.

65 yaş aylığına başvurmak için, başvuru sahibinin ikametgâhının bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına şahsen başvuruda bulunması gerekmektedir.

Bu yazımızda kısaca yaşlılık maaşı neden kesilir? 2024 yaşlılık maaşı ne kadar? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de yaşlılık aylığı alıyorsanız ya da bu aylığa başvurmayı düşünüyorsanız, konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.