Aile Destek Paketi Başvuru Formu

Aile Destek Paketi Başvuru Formu
15.03.2024 09:27 | Son Güncellenme: 15.03.2024 22:01

Aile Destek Paketi Başvuru Formu 2024; Aile destek paketi çıkarılmasıyla ihtiyacı sahibi ailelere dağıtımı sağlanarak ihtiyaçlarını giderilmesi sağlanıyor. Belirli başvuru şartlarına ve ailenin gelir durumuna bağlı olarak verilen yardım türünde başvurular devam ediyor.

Aile Destek Paketi Nedir?

Aile Destek paketi, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından tanımlanan ihtiyaç sahibi ailelere yaptığı ödemedir. Başvuru şartlarına uyan ve geliri düşük ailelere tanınarak hareket edilmektedir.

Belirli dönem içerisinde yapılan başvuru ödemeler banka hesaplarına yatırılmaktadır. Yapılan ödemelerle birlikte ailenin geçim şartlarına yardımcı olunmaya çalışmaktadır.

Aile Destek Paketi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile Destek paketi başvurusu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla yapılmaktadır. E-devlet üzerinden aile destek paketine başvuru yapabilirsiniz. İhtiyaç sahibi kişilerin E-devlet hesabı yoksa PTT’ye giderek E-devlet için şifre alabilirler. Eğer online bankacılık kullanıyorsa buradan direk olarak E-devlet geçiş sağlayabilirler.

E-devlet geçiş yapmanızla birlikte hangi alanda başvuru yapacağınızı seçim sağlayarak bilgilerinizi giriş sağlayabilirsiniz. Bütün bilgiler eksiksiz doldurduktan sonra başvuru sürecini başlatabilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti

Aile Destek Paketi Başvuru Formu

Aile Destek Paketi başvuru yapacak kişiler için bazı bilgiler istenmektedir. Bu bilgiler başvuran kişinin adı soyadı, iletişim bilgileri, adres bilgileri, aile hakkında bilgiler istenerek başvuru yapılmaktadır.

E-devlet üzerinde 22 sorudan oluşan istenen bilgiler vardır. Banka bilgileri, sosyal yardım alma durumu, kirada oturma durumu, ailede bulunan kişi sayısı, gelir bilgisi, birikim durumunuz, ailede engellilik durumu, 65 yaşından üstünde bireyin bulunup bulunmaması, aile içerisinde çocuk sayısı, kronik hastalık bilgisi, kronik hastalık ilgili bilgiler, sağlık güvencesi olup olmadığı ve ihtiyaç taleplerinizi bildiren form olarak yer almaktadır.

Verilen başvuru bilgilerinde güncel şekilde verilmesi gerekmektedir. Yerinde denetleme yapılabileceğinden dolayı adres ve iletişim bilgileri bu konuda büyük önem arz etmektedir. Başvuru yaparken bilgileri kontrol ederek hareket etmeniz gerekmektedir. Yanlış bilgi verilmesi halinde Aile Destek Paketinden yararlanamayabilirsiniz.

Aile Destek Başvuru Formu Nasıl Doldurulur

Devlet tarafından dar gelirli ailelere verilen aile destek paketi başvuru için mutlaka e-devlet üzerinden başvuru formu doldurulması gereklidir. Aile destek paketi formu doldurmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • Aile Destek Paketi formu doldurmak için e-devlet uygulamasına T.C. Kimlik Numarası ve Şifreniz ile giriş yapınız
 • Aile Destek Paketi başvuru formu doldurmak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linke tıklayınız
 • Açılan sayfada YENİ BAŞVURU yazısına tıklayın
 • Sözleşmeyi okuyup onaylayın ve DEVAM tuşuna basın
 • Karşınıza kimlik bilgileriniz ve adres bilgisi gelecektir. Kontrol edip telefon numaranızı girin DEVAM tuşuna basın
 • Başvuru formu sayfası karşına gelecek
 • Haneye Giren Aylık Toplam Gelir (TL) tüm gelirinizi yazın
 • Ailede 18 Yaşının Altında Bulunan Çocuk Sayısı hande yaşayan tüm çocukları yazın
 • T.C. Kimlik numarası, Ad, Soyad, Doğum Tarihi, Cinsiyet ve Öğrenim Durumu yazın ve devam tuşuna basın
 • Tüm çocukların bilgisini girip devam tuşuna bastıktan sonra formu son olarak inceleyip doğruluğunu kontrol ediniz.
 • Başvuru formunu göndererek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Başvuru esnasında başvuru formuna mutlaka tüm bilgilerin doğru ve eksiksiz olarak girilmesi gereklidir.

Aile Destek Paketi Başvuru Şartları

Aile destek paketinden yararlanmak isteyen kişiler bazı şartları bulunmaktadır. Bu şartlar;

 • Türk Vatandaşı olmaması gerekmektedir.
 • Mavi Kart sahip ve yerleşim adresinin yurt dışında yer olması gerekmektedir.
 • Başvuran kişinin 18 yaşından küçük olması gerekmektedir.
 • Ayrıca hane içerisinde memur, noter, kamu işçisi veya muhtar olarak yurtdışında çalışan ve yurtdışında borçlanan özel sandık kapsamında olan kişiler başvuruların değerlendirilmeye alınmayacağı belirtildi.

Aile Destek Paketi Başvuru Tarihi

Aile Destek paketi başvuruları açıldı. Yıl içerisinde aktif olarak E-devlet üzerinden veya Sosyal Dayanışma Vakıflarına giderek Aile Destek Paketi başvurularında bulunabilirsiniz.

Destek paketi sürecinde paket süresi 1 yıllıktır. Yenileme yapılmadığı taktirde başvuruyu yapamazsınız. Güncel başvuru tarihleri olarak 2024 Temmuz ayına kadar başvurular devam edecektir.

Aile Destek Paketi Kimlere Verilir?

Aile Destek paketi, ihtiyaç sahibi ailelerin desteklenmesi adına çıkarılmış yardım türüdür. Yıl içerisinde hane içerisinde kişi başına gelir tutarına göre hesaplama yapılarak ve başvuru şartları göz alınarak değerlendirmeye tutulmaktadır.

Başvuru şartları karşılandığında gelire göre yardım türü yapılmaktadır. Dört farklı gelir aralığı bulunarak yardım parası yatırılmaktadır. İçerisinde aile kişilerin çalışma durumuna ve gelen gelire göre bakılarak hesaplanmalar sağlanmaktadır. Hesaplamalar dahilinde ihtiyaçlı olduğunuz tespit edildiğinde yardım süreci de başlatılacaktır.

Aile Destek Paketi Nasıl Alınır?

Aile Destek Paketi başvuru şartlarınız karşılanıyorsa E-devlet veya Sosyal Vakıflar üzerinden başvurunuzu yapmanız gerekmektedir. Başvurunuz incelenme süresince onaylanırsa adınıza banka hesabınıza yatırılmış olacaktır. Aile destek paketinde onaylanma süreci yaklaşık bir aya kadar sürmektedir. Bu süre dahilinde bir şey yapmanıza gerek yoktur.

Onay durumunda ve yatırılma esnasında başvuru yaparken iletişim bilgilerinden haberdar edileceksiniz. Başvurunuz kabul olmasıyla birlikte bankaya giderek parayı çekebilirsiniz. Başvuran kişinin bankaya giderek ödemeyi alması gerekmektedir. Ödeme zamanları dönemler içerisinde değişmektedir.

Aile Destek Paketi Ne Zaman Yatar?

Aile Destek paketi dönemler içerisinde değişiklik gösterilmektedir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı duyuru sayfasından takip ederek destek paketi yatırılma sürecini takip edebilirsiniz. Vermiş olduğunuz bilgiler tarafından da telefona SMS olarak gönderilebilmektedir.

Yatırılan paralar ise;

 • Aylık gelir aralığı 450 TL ve altı olan kişilere: 900 TL,
 • Gelir aralığı 450 TL- 911,15 TL ve altı kişilere 1150 TL,
 • Gelir aralığı 911,15 TL- 1372,30 ve altı kişilere 1500 TL,
 • Gelir aralığı 1372,30 TL 1833,45 ve altı kişilere 1850 TL yatırılması sağlanacaktır.

Yapılan ödemeler ilerleyen dönemler içerisinde farklılık gösterebilmektedir. Ödeme günleri bakımından da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ödeme günlerini takip edilerek hareket edilmesi gerekmektedir.

Aile Destek Paketi Başvuru Sorgulama

Aile Destek Paketi E-devlet üzerinden başvuru yaptıysanız

https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linki üzerinden giriş yaparak sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Başvuru yaptığınıza dair son bilgiler görüntülenecektir. Başvuru durumunda farklı mesajlarda yer almaktadır. İşlem Sürecinde yer alıyorsa incelemenin devam ettiği ilerleyen zamanlarda sonuçlanacaktır. Ortalama başvuru süreçlerinin bir ay olarak yer almaktadır.

Aile Destek Paketi Başvuru Ne Zaman Bitiyor?

Aile Destek Paketi başvuruları Temmuz 2024 tarihine kadar açık olarak yer alıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı paketi yenilerse başvurular devam ederek yardımlar yapılacaktır. Yenileme döneminde yardım paketleri değişiklik gösterebilmektedir. Bu dönemden sonra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının güncel yardımlarına bakarak hareket edebilirsiniz.

Aile Destek Paketi Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Aile Destek Paketi başvuruları ortalama bir ay içerisinde sonuçlanmaktadır. Yapılan başvurularında verilen bilgiler tek tek inceleneceğinden dolayı yoğunluğa göre de uzun sürebilir. Başvuru yapan kişilerin belli aralıklarda başvuru durumunu sorgulayabilirler.

Bunun haricinde yapılması gereken herhangi bir şey yoktur. Başvuru durumunun onaylanması halinde iletişim bilgilerinden SMS vasıtasıyla ulaşım sağlanabilmektedir.

Aile Destek Paketi Başvuru Devam Ediyor mu?

Aile Destek Paketi başvuruları aktif olarak devam ediyor. Temmuz 2024’e kadar başvurular devam edeceği gözükmektedir. İlerleyen dönemlerde değişiklik olmazsa başvurular devam edecektir. Başvurunun güncel olup olmadığını Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının sitesinden takip ederek bakabilirsiniz.

Aile Destek Paketi Başvuru Devam Ediyor Ne Demek?

Aile Destek Paketi başvuru yapmanız halinde sorgulama ekranında İşlem Durumuyla ilgili bilgiler verilmektedir. Bu bilgilerden birisi de “Başvuru Devam Ediyor” kısmıdır. Verilen mesajda başvuru sürecinin incelenme sürecinde olduğu ve ilerleyen dönemlerde sonuçlanacağı mesajı vermektedir.

Yorumlar

 1. AYSEL dedi ki:

  Yardım almakistiyrum

 2. Ipek Eren dedi ki:

  38 yaşındayim ismim ipek 13 yaşında liseye giden bir oğlum var o un okul ihtiyaçlarını karşılamak için yardim rica ediyorum

 3. Çiğdem kabak dedi ki:

  Herkes çifter çifter yardım alırken ben niye alamıyorum biride buda cevap verebilir mi evim yok isim yok sağlık sorunlarım yüzünden zor günler geçiriyorum ne yapmam gerekiyor bı yardım edin nolur

 4. zeynep oz dedi ki:

  kiradayim uc aylik bbegim var calisamiyom imam nikahliydim esim bizi birakti gitti cok zor durumdayim mama veriyom bebeyime alamiyom artik bez alamiyom elektirikli soba kulaniyom onu yakamiyom faturadan dilayi lut fen bize yardim edincok maduriz

 5. Hülya dedi ki:

  Üç çocuğum var oğlum ortaokulu gidiyor kızın beş yaşında diğer oğlum bir buçuk yaşında ben evhamiyim eşim askeri ücreti alıyor yetmiyor lütfen destek veren

 6. Nhat tur dedi ki:

  26 yaşındayim yeni 2 yıldır evliğim Ailem beni evden attıllar işim yok mahdurum kirada oturuyorum çok çaresizim akşamları yiyecem kuru bir ekmek parasını bulamıyorum lütfen yardımınızı bekliyorum