Diğer Aile Yardımı Nedir? Nasıl Alınır? Başvuru Formu

Diğer Aile Yardımı Nedir? Nasıl Alınır? Başvuru Formu
05.03.2024 12:13 | Son Güncellenme: 05.03.2024 22:29

Diğer Aile Yardımı Nedir? Nasıl Alınır? Başvuru Formu; Ailelerin acil ve temel ihtiyaçlarının yanı sıra eğitim, sağlık ve barınma gibi gereksinimleri göz önünde bulundurularak verilen bu aile yardımları Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakıfları tarafından ailelere ulaştırılmaktadır.

Tek seferlik, süreli ve dönemlik olarak verilen Diğer Aile Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu ve Sorgulama Diğer Aile Yardımı Ne Kadar ve Kaç Ayda Bir Verilir gibi merak edilen konu başlıklarına yazımız içerisinden ulaşabilirsiniz.

Diğer Aile Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu

T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından herhangi bir nedenle sosyal ve ekonomik desteğe ihtiyaç duyan, asgari seviyede dahi geçinmekte güçlük çeken kadın, çocuk, yaşlı, öğrenci ve haneleri Sosyal Yardım Programı içerisindeki Diğer Aile Yardımı ile desteklemektedir.

Temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ve yaşamlarını en düşük seviyede dahi sürdürmekte zorluk çeken ailelerin kendilerine yeterli hale gelecekleri süreye kadar psikososyal ve ekonomik açıdan verilen bu yardım türü içerisinde çeşitli yardım programları bulunmaktadır. Bu yardım programındaki Diğer Aile Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu nasıl yapılır yazımız içerisinde yer almaktadır.

Diğer Aile Yardımı Nedir?

Diğer Aile Yardımı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan bir sosyal yardım programıdır. Aile yardımı türünde verilen bu yardım programının amacı ihtiyaç sahibi ailelerin beslenme, öz bakım ve diğer temel ihtiyaçlarının desteklenmesidir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları Mütevelli Heyetince belirlenen hanelerin desteklendiği Diğer Aile Yardımları şunlardır:

 • Doğum Yardımı
 • Çoklu Doğum Yardımı
 • Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Yardımlar
 • Öksüz ve Yetim Yardımları
 • Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Yardımlar
 • Muhtaç Asker Çocuğu Yardımları
 • Terör Zararı Yardımları
 • Afet ve Acil DurumYardımları
 • İşe Yönlendirme Yardımları
 • İşe Başlama Yardımı
 • Şehit Yakınları ve Gazi Yardımları

Diğer Aile Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

3294 Sayılı Kanun Kapsamındaki Sosyal Yardım Programıiçerisindeki Diğer Aile Yardımları ikamet edilen il ve ilçedeki en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına kimlik beyanı ile başvuru yapılabilmekte ve e-devlet kapısı üzerinden Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti kullanılarak gerçekleştirilebilmektedir.

E-Devlet Diğer Aile Yardımı Başvuru ekranı ve başvuru formu için linke tıklayınız. https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti

E-Devlet Diğer Aile Yardımı Alo 183 Sosyal Destek Hattı Başvurusu için linke tıklayınız. https://www.turkiye.gov.tr/ashb-alo183-sosyal-destek

Ayrıca Alo 144 Sosyal Yardım Hattı ve Alo 183 Sosyal Destek Hattı aracılığı ile 7 gün 24 saat boyunca kesintisiz hizmet alarak Diğer Aile Yardımı Başvurusu yapılabilmektedir. Alo 144 ve Alo 183 üzerinden yapılan ön başvuru sonrasında ilgili il ve ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yönlendirmeler yapılmaktadır.

Diğer Aile Yardımı Başvuru Sorgulama

İkametgahın bulunduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Alo 144, Alo 183 ya da e-Devlet Diğer Aile Yardımı başvurusu işlemi sonrasında aile ihtiyaçları doğrultusunda ilgili SYD Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından ihtiyaçlığa ve yardım programlarına karar verilmektedir.

Söz konusu SYD Vakfının çalışma prensibine göre değişiklik gösteren bu süre sonundaki başvuru sonuçlarını Alo 144 Sosyal Destek Hattı, Alo 183 Sosyal Yardım Hattı, başvuru yapılan SYD Vakfı ve e-Devlet Diğer Aile Yardımı Sorgulama ekranı kullanılarak gerçekleştirilebilmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarını ziyaret etmeden iletişim numarası üzerinden görüşme yaparak başvuru sonucu hakkında detaylı bilgi alınabilmektedir.

E-Devlet Diğer Aile Yardımı Başvuru Sorgulama ekranı için linke tıklayınız. https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama

E-Devlet Alo 183 Aile Yardımı Başvuru Sonucu için linke tıklayınız. https://www.turkiye.gov.tr/ashb-alo183-sosyal-destek

Diğer Aile Yardımı Hak Sahibi Ne Demek?

Diğer Aile Yardımı Başvurusu sonrasında yapılan sorgulamalarda görülen hak sahipliği ibaresi 3294 Sayılı Kanun Kapsımındaki Sosyal Yardımlar ve 2024 Sayılı Kanun Kapsamındaki Engelli ve Yaşlı Aylıkları kapsamındaki diğer aile yardımlarından yararlanmaya hak kazanmış kişi ve hane halkı üyelerini ifade etmektedir. SYD Vakfı Mütevelli Heyeti kararları doğrultusunda Diğer Aile yardımı alan ve desteklenen aile, birey ve gruplar hak sahibi olarak tanımlanmaktadır.

Diğer Aile Yardımı Nereden Alınır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardım Programları içerisindeki Aile Yardımı türlerinden ihtiyaç doğrultusunda yararlanmak isteyen kişiler ve haneler il ve ilçedeki en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına kimlik beyanı ile müracaat ederek Diğer Aile Yardımı başvurusunda bulunabilirler. Ayrıca Alo 183 Sosyal Destek Hattı ve Alo 144 Sosyal Yardım hattı üzerinden de ön başvuru talebi oluşturabilir, diğer aile yardımı hizmetlerine ilişkin detaylı bilgi alınabilmektedir.

Online başvuru hizmeti kullanarak herhangi bir yere müracaat etmeden Aile Yardımı almak için e-Devlet Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti ekranı kullanılabilmektedir.

Online E-Devlet Aile Yardımı Alma işlemi için linke tıklayınız. https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti

Diğer Aile Yardımı Kaç Günde Sonuçlanır?

Diğer Aile Yardımı için yapılan başvurular sonrasında ilgili Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından gerekli incelemeler ve değerlendirmeler yapılmaktadır. Daha sonrasında htiyaçlığı belirlenen ailelere hane ziyareti gerçekleştirilmektedir. Hane ziyareti sonrasında elde edilen bilgiler SYD Vakfı Mütevelli Heyetine sunulmaktadır.

Mütevelli Heyeti tarafından da yapılan incelemeler ve değerlendirmeler sonrasında yardım başvurusu sonuçlandırılmaktadır. Kararın neticeye varması ile birlikte Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından başvuru sahibi telefon ile bilgilendirilmektedir.

Diğer Aile Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu işlemlerinin alınması, takibi, değerlendirilmesi ve Mütevelli Heyeti kararı ilgili SYD Vakfı çalışma prensibine göre değişmekle birlikte maksimum 2 ila 4 hafta içinde sonuçlanmaktadır.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılan Diğer Aile Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu işlemlerine ilişkin herhangi bir sonuç alınamaması, başvuru sonucu hakkında bilgi alınamaması ve başvuru sürecinin uzun sürmesi halinde bağlı bulunulan Valiliğe/Kaymakamlık binasına gidilerek şikayet talebi oluşturulmalıdır.

Diğer Aile Yardımı Ne Kadar?

Diğer Aile Yardımı kapsamında sağlanan yardımlar nakdi ve ayni olarak değişiklik göstermektedir. Düzenli, süreli, dönemsel ve tek seferlik olarak yapılan Diğer Aile Yardımı Tutarları 2024 yılında şu şekildedir:

 • 2024 Doğum Yardımı: İlk çocuk 300 TL, ikinci çocuk 400 TL, üçüncü çocuk ise 600 TL’dir.
 • 2024 Çoklu Doğum Yardımı: Canlı doğumla sonuçlanmış her çocuk 150 TL
 • 2024 Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı: Aylık 325 TL olmak üzere iki ayda bir 650 TL’dir.
 • 2024 Öksüz ve Yetim Yardımı: Aylık 150 TL olmak üzere iki ayda bir 300 TL’dir.
 • 2024 Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı: Aylık 400 TL olmak üzere iki ayda bir 800 TL’dir.
 • 2024 Muhtaç Asker Çocuğu Yardımı: Aylık 150 TL olmak üzere iki ayda bir 300 TL’dir.
 • 2024 Terör Zararı Yardımları: Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yapılan ihtiyaca uygun belirlenen tutarlardaki yardımlardır.
 • 2024 Afet – Acil Durum Yardımları: Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yapılan ihtiyaca uygun tutarlardaki yardımlardır.
 • 2024 İşe Yönlendirme Yardımı: Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ile İş-Kur tarafından yapılan sosyal yardım programıdır..
 • 2024 İşe Başlama Yardımı: Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ile İş-Kur tarafından yapılan sosyal yardım programıdır..
 • 2024 Şehit Yakınları ve Gazilere Yönelik Yardımlar: Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından belirlenen tutarlardaki yardımlardır.

Diğer Aile Yardımı Ayın Kaçında Yatıyor?

Diğer Aile Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu yapmış ve yardım almaya hak kazanmış kişiler ödeme tarihlerini merak etmektedir. Diğer Aile Yardımı ödemeleri yardım türüne ve grubuna bağlı olarak farklı tarihlerde hak sahiplerinin ilgili PTT veya Ziraat Bankası hesaplarına yatırılmaktadır. Genellikle 15’i ila 20’si arasında yatan tutarlar bankacılık uygulamaları ve PTT sorgulama ekranlarından görüntülenebilir.

Diğer Aile Yardımı Kaç Ayda Bir Verilir?

Diğer Aile Yardımı programı adı altında verilen yardım türleri tek seferlik, süreli, dönemlik ve aylık olarak yapılmaktadır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından karar verilen ödeme süresi ve ödeme tarihleri hakkında bilgi almak için Alo 183 ve Alo 144 Sosyal Yardım hatları, ilgili SYD Vakfı iletişim numarası ya da e-Devlet Sosyal Yardım Bilgileri sorgulama ekranı kullanılabilmektedir.

E-Devlet Diğer Aile Yardımı Ödeme Bilgileri Sorgulama işlemi için linke tıklayınız. https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama

Diğer Aile Yardımı Kapsam Dışına Çıktı Ne Demek?

Diğer Aile Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu ve Diğer Aile Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama ekranı üzerinde görülen Kapsam Dışına Çıktı ifadesi yardım alma şartlarının sağlanamadığı ve yardım almaya hak kazanılmadığını ifade etmektedir.

Diğer Aile Yardımı Teslim Edilebilir Ne Demek?

Diğer Aile Yardımı grubundaki program türleri nakdi ve ayni olarak değişiklik göstermektedir. Bu yardım türü içerisindeki hak kazanılmış programlardan yararlanan hak sahibi kişilerin yardımlarının hazır olması durumunda Diğer Aile Yardımı Teslim Edilebilir ibaresi sorgulama ekranında görüntülenmektedir. İlgili Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile görüşme yapılarak Diğer Aile Yardımının ne zaman teslim edileceği hakkında detaylı bilgi alınmalıdır.

Diğer Aile Yardımı Reddedildi Feshedildi Ne Demek?

Diğer Aile Yardımı almaya hak kazanan hak sahipleri için il ve ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından düzenli ve periyodik olarak kontroller yapılmaktadır. İhtiyaçlığın ortadan kaldığının tespit edilmesi halinde SYD Vakfı tarafından sağlanan yardımlar durdurulmaktadır. Bunun sonucunda da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Diğer Aile Yardımı Sorgulama işlemi yapıldığında Diğer Aile Yardımı Feshedildi ifadesi görüntülenmektedir.

Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Banka Talimatı Verilmedi Tedarik Edilmedi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen sosyal yardım desteklerinde görülen Banka Talimatı Verilmedi ifadesi bakanlık tarafından ödenek gönderilmediği anlamını taşımaktadır. Tedarik edilmedi olarak da karşılaşılan bu ifadede yardım almaya hak kazanıldığı ancak ödenek olmadığı için talimat verilemediği açıklanmaktadır. E-devlet üzerinden yapılan

sorgulamalarda “Teslim Edilebilir” ifade yer aldığında yardım ilgili banka ve PTT hesaplarından çekilebilmektedir.

Diğer Aile Yardımı Tek Seferlik Mi?

Diğer Aile Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu işlemlerine ek olarak Diğer Aile Yardımı almaya hak kazanmış hak sahipleri ilgili SYD Vakfı tarafından belirlenen sürelerde yardım programlarından yararlanmaya devam edebilmektedir. İhtiyaçlık durumuna göre süreli, tek seferlik, dönemlik ve her ay şeklinde yapılan bu yardımlardan tek seferlik yararlanan ihtiyaç sahipleri, ihtiyaçlığın artması durumunda il ve ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına tekrar müracaat edebilirler.

Yapılan başvurularda herhangi bir kısıtlama ya da sınırlama bulunmamaktadır. Böylece Mütevelli Heyeti tarafından verilen karar doğrultusunda tek seferlik alınan Aile Yardımlarından tekrar yararlanmak mümkündür

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.