DOLAR
33,0372
EURO
35,9878
ALTIN
2.559,61
BIST
11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
31°C
İstanbul
31°C
Açık
Pazar Açık
32°C
Pazartesi Açık
33°C
Salı Az Bulutlu
34°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
34°C

PTT Elektrik Yardımı Başvurusu E-Devlet Başvuru Formu

PTT Elektrik Yardımı Başvurusu E-Devlet Başvuru Formu
09.07.2024 18:20 | Son Güncellenme: 09.07.2024 22:43

PTT Elektrik Yardımı Başvurusu E-Devlet Başvuru Formu 2024; PTT Elektrik faturası yardımı ihtiyaçlı ailelere dağıtımına başlandı. PTT hesaplarına yatırılan elektrik yardımından ihtiyaç sahibi aileler faturası geldiğinde ödemeden faydalanmaktadır. PTT elektrik yardımı başvurusu ve başvuru aşamaları konumuzda detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

PTT elektrik yardımı faturası sürekli olarak verilen yardım türüdür. Fatura ödeme tarihine doğru ailedeki kişi sayısına göre para yardımı yapılarak dağıtımı sağlanmaktadır. İhtiyaç grubu Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenen standartlara göre ayrım sağlanmaktadır.

PTT Elektrik Faturası Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT Elektrik faturası yardım başvurusu için herhangi bir yere başvurmanıza gerek yoktur. İhtiyaç sahibi grubunda yer alıyorsanız her ay PTT üzerinden elektrik yardımı alabilirsiniz. Elektrik yardımı sorgulama işlemleri sağlayarak yardımın çıkıp çıkmadığını görebilirsiniz. PTT elektrik yardımı sorgulama işlemleri için şubeye giderek veya E-devlet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.

E-devlet üzerinden PTT elektrik yardımı başvurusu için hesabınıza giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş işlemi sonrasında https://www.turkiye.gov.tr/ptt-elektrik-yardimi-ile-fatura-odeme linkinde PTT elektrik yardımı ile fatura ödeme sayfasına girerek yardım parası çıkıp çıkmadığını görebilirsiniz.

PTT Elektirk tüketim desteği başvurusu yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linke tıklayabilirsiniz.

E-devlet hesabınız yoksa PTT şubelerinden veya online bankacılık üzerinden alınan E-devlet giriş sekmesiyle yeni şifrenizi alabilirsiniz. Şifre alma işlemlerinden sonra yeni şifre oluşturarak etkin bir şekilde elektrik yardımı sorgulama işlemleri yapabilirsiniz.

PTT Elektrik Faturası Yardımı Başvuru Formu

PTT Elektrik faturası yardımı için başvuru formu doldurmanıza gerek yoktur. Devlet tarafından verilen elektrik yardımında ihtiyaç sahibi grubunda olan kişilere otomatik olarak tanımlanarak her ay fatura ödeme imkanı sağlanmaktadır.

PTT elektrik yardımı alıp almadığınızı PTT şubelerine giderek veya E-devlet sisteminden giriş sağlayarak görüntüleyebilirsiniz.  E-devlet sisteminden giriş yaptığınızda arama sayfasına PTT elektrik yardımı yazdığınızda ilgili sayfa çıkacaktır. Bu ilgili sayfa üzerinden sorgulama işlemi başlatılarak haneniz için elektrik yardımı yapılıp yapılmadığını öğrenim sağlayabilirsiniz.

PTT Elektrik Faturası Yardımı Sorgulama

PTT Elektrik faturası yardımı sorgulama işlemleri için PTT şubelerine giderek veya E-devlet hesabınız üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Elektrik faturası geldiğinde PTT şubelerine gidip elektrik fatura yardım parası çıkıp çıkmadığını öğrenim sağlayabilirsiniz. Bu tür işlemler yerine E-devlet hesabınızdan kolay sorgulama işlemi sağlayarak elektrik yardımı sorgulama işlemleri yapabilirsiniz.

PTT Elektrik faturası yardımı E-devlet sorgulama işlemleri için https://www.turkiye.gov.tr/ptt-elektrik-yardimi-ile-fatura-odeme üzerinden giriş yaparak sorgulayabilirsiniz. Gelen ekran üzerinde giriş yaptıktan sonra sorgulama işlemleri başlatılacaktır. Eğer Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaçlı aile grubunda tespitiniz sağlanmış ise fatura ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ailedeki kişi sayısına göre elektrik faturası yardımları çıkmaktadır. Bu duruma göre ödeme yapabilirsiniz.

PTT Elektrik Faturası Yardımı Kimlere Verilir?

PTT elektrik faturası yardımı T.C Vatandaşı olan kişilerden ihtiyaç grubunda yer alan vatandaşlara yardım parası dağıtılmaktadır. Elektrik yardım parası yapılan vatandaşlar belirlenen kriterlere göre gelir düzeyi olmayan ve refah durumunun düşük olan bireylere verilerek sağlıklı bir şekilde giderlerinin ödenmesi amaçlanmaktadır. Bu vatandaşlardan ihtiyaç grubu sırası olarak;

 • 65 yaşında olup bakıma muhtaç kişilere,
 • Eşi vefat eden kişilere,
 • Yetim veya Öksüz kalan asker çocuğu bireylere,
 • Aile içerisinde gelir sayısının az olan kişilere,
 • Kronik hastalığı olan kişilere,
 • Engelli bireylere,
 • Dul olan bireylere,
 • Yatalak hastalığı bulunan kişilere,
 • Sigortalı çalışmayan kişilere elektrik yardımı dağıtımı sağlanmaktadır.

PTT Elektrik Faturası Yardımı Nasıl Alınır?

PTT elektrik faturası yatırımı PTT tarafından yatırılan hesaplardan yatırılmaktadır. Başvuru yapmak için herhangi bir yere müracaat etmenize gerek yoktur. Devlet tarafından belirlenen ihtiyaç gruplarına elektrik yardımı dağıtımı sağlanmaktadır.

Fatura ödemesi geldiğinde ailedeki kişi sayısına göre yatırma sağlanarak yardım yapılmaktadır. Bireyler elektrik faturası geldiğinde ihtiyaç grubundaysa elektrik yardımını PTT şubelerinden veya E-devlet üzerinden PTT elektrik yardım parası sorgulama işlemleri yaparak durumu öğrenebilirler. Bireylere elektrik yardımı çıkmışsa sistem üzerinden ödeme sağlayabilirler. Fatura ödemeleri hane içerisindeki birey sayısına göre kilovatsaat olarak ödeme sağlanmaktadır.

PTT Elektrik Faturası Yardımı Nereden Alınır?

PTT elektrik faturası yardımı devlet tarafından belirlenen ihtiyaçlı kişilere verilen fatura yardımıdır. Fatura yardımı çıkan kişiler PTT şubelerinden veya E-devlet sistemine giriş yaparak yardım faturası ödemelerini sağlayabilirler. E-devlet sistemine giriş https://www.turkiye.gov.tr/ptt-elektrik-yardimi-ile-fatura-odeme linkinden sorgulama işlemleri sağlayabilirsiniz.

PTT Elektrik Faturası Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

PTT Elektrik faturası yardımı başvurusu için herhangi belgeye gerek yoktur. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenen kişilere elektrik yardımı otomatik bir şekilde yansıtılmaktadır. Ailenin gelir durumuna ve refah durumuna göre belirlenen kişilerin giderleri azaltmak adına yapılan fatura yardımıdır.

PTT Elektrik Faturası Yardımı Ne Kadar?

PTT elektrik faturası yardımı ailenin kişi sayısına göre yardım yapılmaktadır. Aile kişi sayısına göre;

 • 1-2 kişilik muhtaç hanede olan aylık 75 kilovatsaat yardımı,
 • 3 kişilik muhtaç hanede olan aylık 100 kilovatsaat yardımı,
 • 4 kişilik muhtaç hanede olan aylık 125 kilovatsaat yardımı,
 • 5 ve daha fazla muhtaç hane de olan 150 kilovatsaat karşılığında fatura yardımı sağlanmaktadır. Bu yardım içerisinde elektrik zammı gelse dahi kilovatsaat üzerinden sağlandığından dahi ona göre fatura ödemesi sağlanacaktır. Bireylerin belirlenen kilovatsaat üzerinden fazla yaparsa fatura miktarından düşülerek ödemelerini sağlayabilmektedir.

Belirlenen rakamlara göre 75 kilovatsaat 130,09 TL, 100 kilovatsaat 173,46, 125 kilovatsaat 216,82 TL 5 ve daha fazla muhtaç hanelere ise 260,19 TL yardım parası olarak belirlenmektedir. Dönemler içerisinde para miktarları değişiklik gösterebilmektedir.

PTT Elektrik Faturası Yardımı Ne Zaman Yatar?

PTT elektrik faturası yardımları her ay fatura günlerince yapılmaktadır. Faturanızın son ödeme tarihine doğru yardım paraları yatırılması sağlanarak ödeme sağlayabilirsiniz. Yardım parasını yatırılıp yatırılmadığını görmek için E-devlet sisteminden PTT elektrik yardımı sayfasına giderek görüntülemesini sağlayabilirsiniz. E-devlet sisteminden ödeme yaparak miktarını düşürebilirsiniz. Her ay elektrik fatura yardımları güncellendiğinden durumu düşük düzeyde olanlara sürekli olarak yardım sağlanacaktır.

PTT Elektrik Faturası Yardımı Kaç Ay Verilecek?

PTT Elektrik faturası bireyin ihtiyaçlı durumunu geçene kadar ve yardım parasının etkinliği devam edene kadar verilecektir.  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sürekli olarak tutularak ihtiyaç sahibi ailelere fatura yardımı yapılmasıyla bireylerin refahının düzeltilmesi amaçlanmaktadır. İlerleyen dönemlerde bu yardımdan faydalanan kişilere farklı fatura yardımları yapılabilmektedir. Sürekli takipte kalarak yeni yardımları da görüntüleyebilirsiniz.

Süreç içerisinde bireylerin ihtiyaç grubundan çıkması halinde para yardımı dağıtımı sağlanmayacaktır. Elektrik faturalarında ilerleyen dönemlerde zamlanmasıyla birlikte kilovatsaat programına göre ücret artışı da meydana gelmektedir. Enflasyon verilerine göre de elektrik faturaları dönemsel zam almaktadır. Paranın değeri oluşması ve ailelerin daha rahat ödeme sağlaması adına bu ödemeler sağlanacaktır.

PTT Elektrik Faturası Yardımı Başvurusu E-Devlet

PTT elektrik faturası yardımı başvurusu E-devlet üzerinden sağlanmamaktadır. PTT şubelerine gitmeden E-devlet sisteminden görüntülenme sağlayabilirsiniz. E-devlet hesabınıza giriş yaparak PTT elektrik parası yardımı olarak arattığınızda sorgulama sayfası gelecektir. Eğer PTT şubelerinden elektrik parası yardımı yapılıp yapılmadığını öğrenim sağlamak istiyorsanız kimlik kartınızla giderek elektrik yardımı çıkıp çıkmadığını öğrenim sağlayabilirsiniz.

Elektrik yardımları belirlenen ihtiyaç grubu vatandaşlarına Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenerek sağlanmaktadır. Süreç içerisinde asgari yaşam altı ve aile içerisinde kişi sayısına göre gelir durumu olmayan kişilere sağlanarak giderleri azaltmak için elektrik yardım parası dağıtımı sağlanmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.