Fakirlik Maaşı Başvurusu ve Başvuru Formu

Fakirlik Maaşı Başvurusu ve Başvuru Formu
19.05.2024 15:56 | Son Güncellenme: 19.05.2024 15:59

Fakirlik Maaşına Nasıl Başvuru Yapılır? Başvuru Formu; Ekonomik olarak geçinmekte güçlük çeken vatandaşlara devlet yardımı yapılmaktadır. Ekonomik olarak zor durumda olan vatandaşlara kömür ve yiyecek yardımı yanında maddi olarak devlet desteği de verilmektedir. Yoksulluk sınırı altında yaşayan veya çalışamayan vatandaşlara devlet tarafından fakirlik maaşı adı altında sosyal bir yardım yapılmaktadır. Fakirlik maaşı Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilmektedir. Fakirlik maaşı aylık olarak ödenen ve muhtaç durumda olan vatandaşlara ödenmektedir. Fakirlik maaşına başvuru yapıldıktan sonra gerekli şartların sağlanması halinde devlet tarafından vatandaşlara aylık olarak fakirlik maaşı ödenecektir.

Ekonomik olarak yoksulluk içerisinde olan, yoksulluk sınırları altında hayatlarını devam ettiren, çocuklarının ve ailesinin ihtiyaçlarını karşılayamayan vatandaşlara devlet tarafından aylık olarak destek yapılmaktadır. Ekonomik koşullarda geçimini sağlayabilecek gelire sahip olmayan veya bir gelire sahip olsa da yoksulluk sınırı altında kalan ve diğer başvuru şartlarını taşıyan vatandaşlar fakirlik maaşına başvuru yapabilecektir.

Fakirlik Maaşından Yaralanma Şartları Nelerdir?

Fakirlik maaşı alabilmek için vatandaşların bazı şartları taşıması gerekmektedir.

 • %40 Engelli olmak
 • 18 yaşını doldurmadan anne ve babasını kaybetmiş olmak ve bakacak bir aile üyesi veya dostunun olmaması
 • 65 yaş sınırını geçmiş olduğu halde emeklilik durumunun olmaması ve bakacak kimsesinin olmaması

Durumlardan en az birini sağlamasının yanında herhangi bir sosyal güvencesi olmayan, herhangi bir gelir veya aylığı olmayan ve taşınır-taşınmaz bir mal varlığı bulunmayan vatandaşlara fakirlik aylığı bağlanmaktadır.

Fakirlik Maaşı Kimlere Verilir

Fakirlik maaşı Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilmektedir. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen fakirlik maaşına muhtaç aylığı da denilmektedir. Farklı isimler ile adlandırılmış olsa da verilen yardımın amacı ekonomik olarak geçinmede güçlük çeken vatandaşlara maddi yardım sağlamaktır. Fakirlik maaşı alabilmek için vatandaşların e-devlet üzerinden başvuru yapmaları mümkün değildir. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı olarak görev yapan Vakıflar Genel Müdürlüğünün bulunduğu kamu binası içerisinde ilgili birime müracaat yapılarak devlet desteği talep edebilir.

Fakirlik maaşı muhtaç kişilere verilen yardım parasıdır. Fakir maaşı verilecek kişiler ise;

 • Yoksul muhtaç kişiler
 • Engelli kişiler
 • Yetim ve öksüzlere
 • Hane halkı geliri asgari ücretin 3/1 düşük olanlar
 • Sosyal güvncesi bulunmayan
 • Her hangi bir geliri yada aylığı bulunmayan

Muhtaç aylığı olarak verilen bu aylık başvuru şartları için Fakirlik Maaşı Kimlere Verilir? Başvuru Şartları 2024 yazımızı inceleyebilirsiniz.

Fakirlik Maaşı İçin Başvuru Nereye Yapılır?

Fakirlik maaşı almak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşlar başvurularını şahsen yapmak zorundadır. Fakirlik maaşına başvuruların e-devlet üzerinden yapılması mümkün değildir. Fakirlik maaşı başvuruları Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı olarak çalışan Vakıflar Genel Müdürlüğünün ikamet edilen ilin bağlı olduğu bölge müdürlüğüne şahsen elden teslim edilmesi ile veya posta yolu ile gönderilmesi şeklinde başvuru yapabilecektir. Elden teslim etmesi mümkün olmayan başvurusunu tek başına yapamayan engel hali olan vatandaşların başvurularını vekil veya vasileri yapabilecektir.

Faakitlik maaşı başvurusu için https://www.vgm.gov.tr/faaliyetler/hayir-hizmetleri/muhtac-ayligi linke tıklayarak hemen başvurunuzu yapabilirsiniz.

Fakirlik Maaşı Başvuru Formu

Fakirlik maaşı diğer adı ile muhtaçlık aylığı başvurular şahsen yapıldığı için mutlaka fakirlik maaşı başvuru formunu doldurmanız gereklidir. Başvuru formunu dolduruken mıtlaka tüm bilgileri eksiksiz ve doğru doldurmanız gereklidir. Fakirlik maaşı başvuru formunu indirmek için https://www.vgm.gov.tr/faaliyetler/hayir-hizmetleri/muhtac-ayligilinki indirdikten sonra doldurmanız ve teslim etmeniz yeterli olacaktır.

Fakirlik Maaşı İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

Fakirlik maaşı başvurusunda bulunmak için öncelikle Vakıflar Genel Müdürlüğü internet sitesinde bulunan başvuru formunun doldurulması gerekmektedir. Başvuru formunun yanında engelli olarak başvuru yapan vatandaşlardan bazı evraklar talep edilmektedir. Vatandaşlardan fakirlik maaşı başvurusu sırasında talep edilen evraklar şunlardır;

 • Başvuru Formu
 • İkametgah belgesi
 • Gelir belgesi
 • Engelli olanlar için sağlık raporu
 • Yetim, dul, gazi, şehit yakını veya terör mağduru olması durumunda durumuna ilişkin belge

Fakirlik Maaşı Ne Zaman Ödenir?

Fakirlik maaşı bağlanan vatandaşların ödemeleri her ayın ilk 10 günü içerisinde kişinin adına açılmış PTT hesaplarına yatırılmaktadır. Vatandaşlar başvuru yaparken PTT hesap numaralarını belirtmek zorundadır. Vatandaşlar fakirlik maaşı ödemeleri PTT şubelerinden ve bankamatiklerinden çekebilecektir. Fakirlik maaşı vatandaşların başvuru esnasında belirtmleri halinde belirttikleri banka hesabına da yatırılmaktadır. Fakirlik maaşına başvuru yapan vatandaşların adına  Hesaba yatırılan fakirlik maaşı 3 ay içerisinde çekilmelidir. Verilen süre içerisinde çekilmeyen fakirlik maaşı kurum tarafından geri alınacaktır. Fakirlik maaşı ayda sadece bir kere yatırılmaktadır.

Fakirlik Maaşı Kesilir mi?

Fakirlik maaşı bağlandıktan sonra mevcut şartlarda meydana gelen değişiklik sonrasında fakirlik maaşı kesilebilir.

 • Fakirlik maaşı kişinin vefat etmesi ile kesilir. Fakirlik maaşı alan kişi vefat ettiğinde vefat ettiği ayın sonuna kadar ödenir ve sonrasında fakirlik maaşı kesilir. Fakirlik maaşı mirasçılara geçmez.
 • Fakirlik maaşı gelir durumunun değişmesi halinde kesilir. Fakirlik maaşı alan kişi sosyal güvenceye sahip olduğunda fakirlik maaşı kesilir. Fakirlik maaşı alan kişi farklı bir sosyal yardım almaya başladığında da fakirlik maaşı kesilir.
 • Fakirlik maaşı alan kişinin yurt dışına taşınması durumunda fakirlik maaşı kesilir.
 • Kişinin üzerine kayıtlı lüks araç tespit edilmesi durumunda fakirlik maaşı kesilir. Fakirlik maaşı ödenen vatandaş üzerine kayıtlı aracın değeri aylık ödenen fakirlik maaşının 170 katını geçmesi durumunda da fakirlik maaşı kesilir.

2024 Yılı Fakirlik Maaşı Ne Kadar?

Fakirlik maaşı vatandaşlara aylık olarak ödenmektedir. Her yıl ocak ve Temmuz aylarında fakirlik maaşı artırılmaktadır. 2024 yılı Ocak ayı itibariyle aylık ödenen fakirlik maaşı 4.763 TL’dir.

Fakirlik maaşı muhtaç aylığı için detaylı bilgi için https://yardimbasvurusu.com/fakirlik-maasi-kimlere-verilir-sartlari-nelerdir-basvurusu/ sitesini inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

 1. Behice Kanmaz dedi ki:

  Merhaba, engelli emekli aylığı alıp hane halkı geliri kişi başı asgari ücretin 1/3unu geçmiyorsa da alınabilir mi