E-Devlet Ad Soyad Değişikliği Nasıl Yapılır? Kaç Gün Sürer?

E-Devlet Ad Soyad Değişikliği Nasıl Yapılır? Kaç Gün Sürer?
28.01.2024 10:13 | Son Güncellenme: 28.01.2024 17:17

E-Devlet Ad Soyad Değişikliği Nasıl Yapılır? E-Devlet sistemi herkesin kullandığı ve birçok işlem yapabildiği bir sistemdir. Bu sisteme yeni bir özellik eklenmiştir. Eklenen bu yeni özellik ad ve soyad değişikliğidir. İsim değişikliği bundan birkaç yık öncesine kadar mahkeme kararı ile yapılmaktaydı. Fakat bu özellik sayesinde mahkeme kararına ihtiyaç duymadan isim değişikliği yapılabilmektedir.

Aşağıdaki yazımızda e-Devlet sisteminden ad veya soyad değişikliğinin nasıl yapılacağına ilişkin detaylı bilgiler yer almaktadır.

E-Devlet’ten Ad veya Soyad Değişikliği Nasıl Yapılır?

e-Devlet’ten isim değişikliği yapmak isteyen kişilerin https://www.turkiye.gov.tr/nvi-il-ilce-idare-kurulu-karari-ile-ad-veya-soyadi-duzeltilmesine-iliskin-basvurularin-alinmasi linkine tıklayarak T.C. kimlik numarası ve şifresi ile sisteme giriş yapması gerekmektedir. Daha sonra karşınıza çıkan ekranda bilgilerinizi girerek isim veya soy isim değişikliği talebinde bulunabilirsiniz.

E-Devlet isim değişikliği ve soy adı değişikli yapmak isteyenler adım adım aşağıdaki işlemi yaparak isim değişikliği başvurusunda bulunabilir.

E-Devlet Ad ve Soyadı Değişikli Başvurusu

 • E-Devlet uygulamasına TC kimlik ve şifresi ile giriş yapınız
 • İl / İlçe İdare Kurulu Kararı ile Ad veya Soyadı Düzeltilmesine İlişkin Başvurular aramasını yapınız
 • Yada bu linke direk tıklayınız >>> E-Devlet isim değişikliği
 • Açılan sayfanın sağ köşesinde yer alan “Yeni Başvuru” linkine tıklayınız
 • Karşınıza çıkan sayfadan kendi adınıza yada 18 yaşından küçük çocuğa isim değişikliğinden uygun olanı seçin
 • Yeni açılan sayfada isin değişikliği yada soyad değişikliğini seçin
 • Yeni adınızı girin ve doğrulama yöntemini seçin
 • Devam tuşuna bastığınızda başvurunuz alınacaktır

E-Devlet’ten Ad Soyad Değiştirme Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?

e-Devlet sisteminden mahkemesiz isim değiştirme özelliği sayesinde isminden veya soy isminden memnun olmayan kişiler bir defaya mahsus değişiklik yapabilmektedir.

İsim veya soy isim değişikliği başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar 6 Aralık tarihine kadar mahkemeye başvuru yapmadan değişiklik yapabilecektir.

e-Devlet’ten Mahkemesiz Ad Soyad Değiştirme Şartları Nelerdir?

e-Devlet’ten mahkeme kararı olmadan isim değişikliği yapmak için bazı şartlar bulunmaktadır. Nüfus Hizmetleri Kanununa göre ad soyad değişikliği yapabilmek için gerekli şartlar aşağıda yer almaktadır.

 • Başvuru yapan kişinin soyadında imla hatası olması veya Soyadı Kanununa uymayacak şekilde hatalar olması
 • Başvuru yapan kişinin soyadının genel ahlaka uymaması veya farklı anlamlar teşkil etmesi
 • Başvuru yapan kişinin komik ad veya soyada sahip olması

Yukarıdaki şartları taşıyan kişilerin en geç 6 Aralık tarihine kadar başvuru yapması gerekmektedir.

E-Devlet Ad Soyad Değişikliği Başvuru Sonucu Sorgulama

e-Devlet sisteminden isim değişikliği başvurusu yapan vatandaşlar başvurusunun durumunu sorgulamak istemektedir. Başvuru sonuçları yüne e-Devlet sisteminden öğrenilmektedir. Sorgulama yapmak isteyen kişilerin https://www.turkiye.gov.tr/nvi-isim-denklik-belgesi-basvuru-durumu-sorgulama linkine tıklayarak T.C. kimlik numarası ve şifresi ile giriş yaparak “İsim Denklik Belgesi Başvuru Durumu” sorgulaması yapabilmektedir.

E-Devlet Ad Soyad Değiştirme Mobil İmza

e-Devlet’ten ad ve soyad değişikliği yapmak isteyen kişilerin başvurularını tamamlanması için mobil imza veya elektronik imza ile onay vermektedir. Mobil imza veya elektronik imza ile onay vermeyen kişilerin başvuruları değerlendirmeye alınmayacaktır.

E-Devlet Ad Soyad Değişikliği Kaç Günde Sonuçlanır?

e-Devlet sisteminden yapılan ad soyad değişikliği ortalama olarak 2 ay ile 4 ay arasında değişiklik göstermektedir. Başvuruların sonuçlanması yoğunluğa göre de değişiklik göstermektedir. Dönem dönem e-Devlet sisteminden kontrol ederek talebinizin kabul edilip edilmediğini öğrenebilirsiniz.

E-Devlet Ad Soyad Değişikliği İptal Etme

E-Devlet üzerinden yapılan ad soyad değişikliği başvuruları, başvurunun onaylandığı tarihten itibaren 30 gün içinde iptal edilebilir. Başvurunun iptali için, başvuru sahibinin nüfus müdürlüğüne başvurması ve yazılı bir dilekçe ile başvurunun iptal edilmesini talep etmesi gerekir.

İptal dilekçesi, başvuru sahibinin nüfus müdürlüğüne şahsen veya posta yoluyla teslim etmesi gerekir. Dilekçede, başvuru sahibinin adı, soyadı, T.C. kimlik numarası, iptali talep ettiği başvurunun tarih ve sayısı ile iptal gerekçesi belirtilmelidir.

Nüfus müdürlüğü, başvuru sahibinin dilekçesini inceledikten sonra, başvurunun iptal edilmesine karar verir. Başvurunun iptaline karar verilmesi halinde, nüfus müdürlüğü tarafından ilgili kayıtlar düzeltilir ve başvuru sahibine bilgi verilir.

E-Devlet üzerinden yapılan ad soyad değişikliği başvurularının iptal edilmesi için, başvuru sahibinin herhangi bir ücret ödemesine gerek yoktur.

İptal dilekçesi örneği:

İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü

Adres:

İlgili Nüfus Müdürüne

T.C. Kimlik Numarası:

Adı Soyadı:

İkametgah Adresi:

Konu: Ad Soyad Değişikliği Başvurusunun İptali

İlgi: 2024/… tarih ve … sayılı ad soyad değişikliği başvurum.

Sayın İl Nüfus Müdürü,

2024/… tarih ve … sayılı ad soyad değişikliği başvurum, … tarihinde onaylanmıştır. Ancak, bu başvurumu iptal etmek istiyorum.

İptal gerekçem, …

Dilekçemin değerlendirilerek ad soyad değişikliği başvurumun iptal edilmesini arz ederim.

Saygılarımla,

Adı Soyadı

İptal başvurusu için gerekli belgeler:

 • Nüfus müdürlüğüne şahsen başvuru yapılacaksa, başvuru sahibinin kimlik belgesi (nüfus cüzdanı, pasaport veya sürücü belgesi)
 • Posta yoluyla başvuru yapılacaksa, başvuru sahibinin kimlik belgesinin fotokopisi ve imzalı dilekçe
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.