DOLAR
33,0372
EURO
35,9878
ALTIN
2.559,61
BIST
11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
31°C
İstanbul
31°C
Açık
Pazar Açık
32°C
Pazartesi Açık
33°C
Salı Az Bulutlu
34°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
34°C

ASDEP Nedir? ASDEP Başvurusu ve ASDEP Atama Puanları

ASDEP Nedir? ASDEP Başvurusu ve ASDEP Atama Puanları
24.04.2024 20:47 | Son Güncellenme: 25.04.2024 00:32

ASDEP Nedir? ASDEP Başvurusu ve ASDEP Atama Puanları 2024; Son dönemde insanlar sosyal yardıma ihtiyaç duymaktadır. Sosyal Yardım alanların belirlenmesi bu yardımların doğru şekilde kişilere ulaştırlmasınısağlayan kişilere ASDEP denir.

Bu nedenle yardıma ihtiyacı olan vatandaşlar “ASDEP nedir?” sorusunun cevabını merak etmektedir. Sizlere bu yazımzıda ASDEP hakkında detaylı bilgi vermeye çalışacağım.

ASDEP Nedir?

ASDEP (Aile Sosyal Destek Programı), yardıma ihtiyacı olan vatandaşların tespit edilmesi, yapılacak olan yardım çalışmalarının planlanması, işleme konulması ve yapılan değerlendirmeler ile eğitim, sağlık gibi sosyal yardımlardan da ihtiyaç sahibi vatandaşların faydalanabilmesi için danışmanlık hizmeti sunan programdır. ASDEP vatandaşların yaşam koşullarını iyileştirmek, kamu hizmetlerinden faydalanabilmesini amacını temel ilke edinmiştir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ASDEP personel alımı yapılacaktır. Vatandaşlar başvuruların nasıl yapılacağı, başvuru tarihleri ile ilgili bilgi almak istemektedir. Bu soruların cevabı aşağıda yer almaktadır.

ASDEP Başvurusu Nasıl Yapılır?

ASDEP personel alımı başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar, https://isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr/ linkine tıklayarak e-Devlet sistemi ile giriş yapabilmektedir. E-Devlet sisteminden de ASDEP personel alım başvurusu yapabilirsiniz. Bunun için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ->  Kariyer Kapısı adımlarını takip etmelisiniz.

Belirtilen tarihler arasında başvuru yapmadıysanız ve başvuru şartlarını karşılamazsanız yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

ASDEP Başvurusu E-Devlet

ASDEP başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar, e-devlet üzerinden online olarak başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler. ASDEP, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen bir sosyal destek programıdır. Bu program kapsamında, ihtiyaç sahibi ailelere evde bakım, psikososyal destek, rehberlik ve danışmanlık hizmetleri verilmektedir. ASDEP başvurusu için gerekli şartlar şunlardır:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • En az lise mezunu olmak
 • Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan gelir veya aylık almamak
 • Herhangi bir kamu kurumunda çalışmamak veya emekli olmamak
 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenen yoksulluk sınırının altında gelire sahip olmak
 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenen hizmet alanlarından en az birine ihtiyaç duyan bir ailede yaşamak

ASDEP başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar, e-devlet şifresi ile giriş yaparak, başvuru formunu doldurabilirler. Başvuru formunda, kişisel bilgiler, eğitim durumu, aile bilgileri, gelir durumu, sağlık durumu ve hizmet talebi gibi bilgiler istenmektedir. Başvuru formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulduktan sonra, onay verilerek başvuru tamamlanır. Başvuru sonucu, e-devlet üzerinden takip edilebilir. Başvuru kabul edilen vatandaşlar, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenen eğitim programına katılmak zorundadır. Eğitim programını başarıyla tamamlayan vatandaşlar, ASDEP personeli olarak görevlendirilir.

ASDEP Personel Alım Başvurusu Ne Zaman?

ASDEP personel alım başvuru tarihleri 10.01.2024 ve 20.01.2024 arasında yapılmaktadır. Her sene açıklanan yeni alınları güncel olarak sizinle paylaşmaya çalışacağım.

ASDEP Başvuru Sonucu Sorgulama

ASDEP başvuru sonuçlarını https://isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr/ linkine tıklayarak e- Devlet sisteminden sisteme giriş yaparak sorgulayabilirsiniz.  Sisteme giriş yaptıktan sonra sözlü mülakata hak kazanıp kazanmadığınızı öğrenebilirsiniz.

ASDEP Sözlü Mülakat Tarihi Ne Zaman?

Aile Sosyal Destek Programı işe alım için sözlü mülakat tarihleri 2.03.2024 ve 12.04.2024 arasında yapılacaktır. Sözlü sınava hak kazanan adaylar, başvurusunun durumu, mülakat yeri ve tarihi ile ilgili bilgilere https://isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr/ linkine tıklayarak e-Devlet şifresini girerek bilgi sahibi olabilmektedir.

Adayların sözlü mülakata gitmeden önce aday bilgilerinin yer aldığı başvuru formunun çıktısını almalıdır. Başvuru formunun ıslak imzalı olması gerekmektedir.

ASDEP Sözlü Mülakat Detayları

 • ASDEP sözlü mülakat Ankara’da yapılacaktır. Sözlü sınavı kazananların Ankara’ya gelmesi gerekmektedir. Eğer gelmezseniz hakkınız değerlendirilmeyecektir.
 • Sınavda sesli veya görüntülü kayıt alınmayacaktır. Yalnızca sınav kurulu tarafından tutanak tutulacaktır.
 • Mülakata gelecek olan vatandaşların pasaportunu veya nüfus cüzdanını getirmesi gerekmektedir.

ASDEP Sözleşmeli Personel Alımı Gerekli Evraklar

ASDEP sözleşmeli mülakat sınavına girmeye hak kazanan vatandaşların aşağıdaki evraklara sahip olması gerekmektedir.

 • Bir adet sistem kimlik belgesinde bulunan vesikalık fotoğrafı
 • Başvuru formu
 • Adli sicil kaydı belgesi
 • Adres bildirim dilekçesinin
 • Askerlik durum belgesi
 • Sağlık durum belgesi

ASDEP Hangi Bölümlerden Personel Alımı Yapmaktadır?

ASDEP tarafından yapılacak olan personel alımı için üniversitelerin sosyal hizmetler, sosyoloji, psikoloji, rehberlik ve psikoloji danışmanlık, çocuk gelişimi, aile ve tüketici bilimleri bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir.

ASDEP Maaşları

ASDEP personeli, 4/B sözleşmeli memur statüsünde istihdam edilmektedir. Bu nedenle, maaşları asgari ücretin üzerindedir.

2024 yılı  itibarıyla, ASDEP personeli maaşları şu şekildedir:

 • Lisans mezunu ASDEP personeli: 47.357,25 TL
 • Ön lisans mezunu ASDEP personeli: 46.772,50 TL

Bu maaşlara ek olarak, ASDEP personeline BES kesintisi, aile yardımı, çocuk yardımı, engelli yardımı, ikramiye gibi ek ödemeler de yapılmaktadır.

ASDEP personelinin maaşları, kademesine, hizmet süresine ve görev yaptığı yere göre değişiklik gösterebilir.

İşte ASDEP personelinin maaşlarına etki eden bazı faktörler:

 • Kademe: ASDEP personeli, 1, 2, 3 ve 4. kademe olmak üzere dört kademede istihdam edilmektedir. Kademesi yükseldikçe maaşı da artmaktadır.
 • Hizmet süresi: ASDEP personeli, hizmet süresine göre ek ödeme almaktadır.
 • Görev yeri: Büyük şehirlerde görev yapan ASDEP personelinin maaşı, küçük şehirlerde görev yapan personele göre daha yüksektir.

ASDEP Açılımı Nedir?

ASDEP, Aile Sosyal Destek Programı’nın kısaltmasıdır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen bir programdır. ASDEP personeli, hane ziyaretleri gerçekleştirerek sosyal yardım ve sosyal hizmete ihtiyacı olan vatandaşları tespit eder. Bu vatandaşlara, ihtiyaçlarına uygun sosyal yardım ve sosyal hizmetler sağlanır. Ayrıca, ihtiyaç duyulması halinde vatandaşlar diğer kamu hizmetlerinden de yararlandırılır.

ASDEP’in açılımı şu şekildedir:

 • A: Aile
 • S: Sosyal
 • D: Destek
 • E: Program

ASDEP’in temel amacı, aile ve bireylerin yaşam koşullarının iyileştirilmesidir. Bu amaçla, sosyal yardım ve sosyal hizmetlere ihtiyaç duyan vatandaşlara hızlı ve etkin bir şekilde ulaşılması hedeflenir.

ASDEP personeli, sosyal hizmet uzmanı, sosyolog, psikolog, pedagog, hemşire, ebe, öğretmen ve diğer ilgili mesleklerden kişilerden oluşur.

ASDEP, 2012 yılında pilot olarak başlatılmış ve 2017 yılından itibaren tüm illerde uygulanmaya başlanmıştır.

ASDEP’in temel görevleri şu şekildedir:

 • Sosyal yardım ve sosyal hizmetlere ihtiyaç duyan ailelerin ve bireylerin tespiti
 • İhtiyaç duyulan sosyal yardım ve sosyal hizmet modellerinin planlanması ve uygulanması
 • İhtiyaç duyulması halinde diğer kamu hizmetlerinden yararlandırılması
 • Ailelere ve bireylere rehberlik ve danışmanlık hizmetleri sunulması

ASDEP, Türkiye’de sosyal yardım ve sosyal hizmetlerin sunulmasında önemli bir rol oynamaktadır.

ASDEP Personel Alımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Genel şartları taşıması gerekmektedir.

657 sayılı Kanunun 48 inci maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinin (4), (5), (6) ve (7) numaralı alt bentlerinde belirtilen şartları taşıması gerekmektedir.

Başvuru yapılacak pozisyonda istenilen bölümlerden mezun olması gerekmektedir.

Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmamış olması gerekmektedir.

65 yaş üstü olmaması gerekmektedir.

P3 puan türünden 60 ve üzeri puan alınması gerekmektedir.

ASDEP Atama Puanları 2024

ASDEP Atama puanları güncel olarak sizinle paylaşmak istiyorum. İşte ASDEP Atama puanları 2024 güncel listesi;

1ASDEP (Sosyal Hizmet, Sosyal Hizmetler ve Sosyal Çalışmalar) 77,20376
2ASDEP (Psikoloji) 70,65679
3ASDEP (Aile ve Tüketici Bilimleri) 62,51153
4ASDEP (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık) 83,75541
5ASDEP (Çocuk Gelişimi) 70,93804
6ASDEP (Sosyoloji) 80,63848
7SOSYAL ÇALIŞMACI 73,57969
8PSİKOLOG 73,70436
9FİZYOTERAPİST 89,7596
10ÇOCUK GELİŞİMCİSİ 72,23448
11DİYETİSYEN 90,16082
12ÖĞRETMEN 82,15435
13AVUKAT 88,19504
14DİĞER SAĞLIK PERSONELİ 86,55285
15HEMŞİRE 68,4623
16BÜRO PERSONELİ 84,69063
17YURT YÖNETİM PERSONELİ (Sosyal Hizmet) 73,66687
18YURT YÖNETİM PERSONELİ (Psikoloji) 60,677
19YURT YÖNETİM PERSONELİ (Çocuk Gelişimi) 60,01518
20YURT YÖNETİM PERSONELİ (Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik)  81,66027
21YURT YÖNETİM PERSONELİ (Sosyoloji)  77,24783
22YURT YÖNETİM PERSONELİ (Herhangi Bir Lisans Programından Mezun Olmak)  89,58804

Sizlere bu yazımızda ASDEP Nedir? ASDEP Başvurusu ve ASDEP Atama Puanları 2024 hakkında güncel bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.