Askerlik Yol Parası Ne Kadar? Yol Parası Sorgulama

Askerlik Yol Parası Ne Kadar? Yol Parası Sorgulama
22.04.2022 01:55

Askerlik Yol Parası Ne Kadar? Yol Parası Sorgulama 2022: Askerlik 18-41 yaş arasında olan erkeklerin yerine getirmesi gereken vatani bir görevdir. Bu görevi yerine getirecek olanlara devlet tarafından birçok imkan sunulmaktadır. Bu imkanlardan birisi de askere gidecek olanların yol parasının karşılanmasıdır.

Devlet tarafından askerliğinizi ister bedelli yapın ister normal yol yardımından askere giden herkes faydalanabilecektir. Devlet tarafından askerlerin yol parası hem gidiş hem de dönüşlerde verilmektedir.

Aşağıdaki yazımızda askerlik yol ücreti sorgulamanın nasıl yapılacağı, yol ücretinin neye göre hesaplandığı gibi merak ettiğiniz soruların cevabını bulabilirsiniz.

Askerlik Yol Parası Nasıl Alınır?

Askeri yol ücreti askere gitmeden önce PTT hesaplarına yatırılmaktadır. PTT şubelerine giderek veya Ziraat Bankası’ndan askerlik yol ücretini alabilmektedir.

Askere gidecek kişi askerlik yol parasını PTT şubelerinden  T.C kimlik numarası ile çekebilirler. Her hangi bir PTT şubesine kimliğiniz ile beraber giderek asker yol parasını alabilirsiniz.

PTT’den Askerlik Yol Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Askerlik yol parası sorgulama nasıl yapılır?, sorusunun cevabı herkes tarafından merak edilmektedir. Yol parasının yatıp yatmadığını sorgulamak isteyen vatandaşlar PTT şubelerine giderek veya PTTMatiklerden yol parasının yatıp yatmadığını sorgulayabilmektedir. PTT şubesinden sorgulama yapacak olanların kimlik kartının yanında olması gerekmektedir.

E-Devlet’ten Askerlik Yol Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet sisteminden sorgulama yapmaktır.  e-Devlet sistemine T.C. kimlik numarası ve şifresi ile giriş yaparak askerlik yol parasının miktarını görüntüleyebilirsiniz. E-Devlet sisteminde sorgulama yapacak olanlar https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sahis-odemeleri-sorgulama linkine tıklayarak sorgulama yapabilmektedir.

Ziraat Bankası Askerlik Yol Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası ATM’lerinden kartsız işlemler sekmesinden askerlik yol parasını sorgulamanız mümkündür. TC kimlik numarasına göre verilen askerlik yol parasını TC kimlik kartınız ile ATM ve Şubelerden sorgulayabilirsiniz.

PTT’den Askerlik Yol Parası Nasıl Çekilir?

Para çekme işlemi PTT şubelerinden veya PTTmatiklerden yapılabilmektedir. PTTmatiklerden para çekebilmek için kartsız işlemler seçeneğini seçerek T.C. kimlik bilgileri ile para çekimi yapılabilmektedir. Ayrıca PTT veznelerine giderek kimlik kartınızı göstererek askerlik yol parasını hemen çekebilirsiniz.

Ziraat Bankası ATM’lerinden Yol Parası Nasıl Çekilir?

Ziraat Bankası ATM’lerin de askerlik yol ücreti çekilebilmektedir. Askerlik yol parası Ziraat Bankası ATM yada Şubelerinden TC. kimlik numarası ile çekilmektedir.

Askerlik Yol Parası Nasıl Hesaplanır?

Askerlik yol parası verilirken gidilecek yol mesafesinden km olarak hesap yapılmaktadır. Ödeme yapılırken dikkat edilecek olan mesafe aşağıdaki gibidir.

0-600 km günlük ödeme bedeli 20 TL’dir.

601-1200 km günlük ödeme bedeli 40 TL’dir.

1200 ve üstü km günlük ödeme bedeli 60 TL’dir.

Terhis Olan Asker Yol Parası Alabilir Mi?

Askerlik yol ücreti gidiş ve dönüşlerde verilmektedir. Yatan parayı PTT şubelerinden ve Ziraat Bankası şubelerinden çekebilirsiniz. Fakat bazı doğu illerinde askerlik yapan vatandaşların yol parası nakit verilmemektedir. Bunun yerine otobüs veya uçak biletleri devlet tarafından karşılanmaktadır.

Bedelli Askerlik Yapanlar Yol Parası Alır Mı?

Askerlik yok parası sadece askerliğini Er olarak yapanlara değil kısa dönem ve bedelli olarak yapan herkese verilmektedir.

Bedelli askerlik yapan askerlerde devletin verdiği yol parası olanağından faydalanabilmektedir.

Askerlik Yol Parası Nakit Verilmeyen İller

Bazı doğu illerinde askerlik yol parası PTT veya Ziraat Bankası hesabından çekilememektedir. Bunun yerine biletleri doğrudan devlet tarafından alınmaktadır. Yol parası vermek yerine bileti devlet tarafından alınan iller aşağıdaki gibidir.

 • Erzurum
 • Ardahan
 • Şırnak
 • Hakkari
 • Kars
 • Iğdır
 • Bitlis
 • Bingöl
 • Siirt
 • Van
 • Batman
 • Ağrı

Askerlik Yol Parasının Ne Zaman Çekilmesi Gerekir?

Askerlik yol parası askere gidecek er yada erbaşların birliklerinin belli olmasından sonra askeri birliğe teslim olmadan önce çekmeleri gereklidir. Askerlik yol parasını istediğiniz zaman çekebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.