Kahramanmaraş Derman Kart Başvurusu, Bakiye Sorgulama

Kahramanmaraş Derman Kart Başvurusu, Bakiye Sorgulama
09.05.2024 16:02 | Son Güncellenme: 09.05.2024 18:19

Kahramanmaraş Derman Kart Başvurusu, Bakiye Sorgulama 2024; Artan fiyatlara karşı insanlar en temel ihtiyaçlarını bile karşılayamaz hale gelmiştir. Kahramanmaraş Belediyesi’ de zor durumda olan geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşlara yardımlarını esirgememektedir.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilen Derman Kart adıyla bilinen sosyal destek kartıdır. Derman Kart yardımı ramazan ayı boyunca ihtiyaç sahibi 20 bin aileye verilmektedir. Kart yardımı yalnızca ramazan ayında yapılmamaktadır. Sürekli yapılan bu yardım ramazan ayında yoğunluk kazanmıştır.

Aşağıdaki yazımızda Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen sosyal destek kartı ile ilgili merak edilen bütün soruların cevapları yer almaktadır.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sosyal Destek Kartı Nedir?

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara alışveriş yapabilmeleri için verilen destek kartıdır. Destek kartına ilgili birimler tarafından belirli aralıklarla bakiye yüklemesi yapılmaktadır. Yüklenen bu bakiye ile ihtiyaç sahibi olan zor durumdaki vatandaşlar diledikleri gibi alışveriş yapabilmektedir.

Derman Kart ile gıda, kırtasiye, kıyafet gibi alışverişler yapılabilmektedir. Fakat tütün, tütün ürünleri ve alkol ürünleri gibi sağlığa zararlı ürünler alınamamaktadır.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sosyal Destek Kartı Kimlere Verilir?

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi sosyal destek kartı yardımından, Kahramanmaraş ili sınırlarında ikamet eden ihtiyaç sahibi olan vatandaşlar, ailede yaşayan kişi sayısının aylık gelirinin asgari ücretin üçte birinden az olan veya engelli olan vatandaşlar öncelikli olarak yararlanabilmektedir.

Eşinden ayrılan kadınlar, bakıma muhtaç vatandaşlar, çalışmasına engel bir hastalığı olanlarda destek kartı yardımından faydalanabilecektir.

Sosyal destek kartından faydalanmak isteyen vatandaşlar belediyeye müraacat etmektedir. Yapılan başvurular belediye ekipleri tarafından değerlendirilmektedir. Değerlendirmeler neticesinde ihtiyaç sahibi vatandaşlara destek kartı verilmektedir.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sosyal Destek Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi sosyal destek kartı başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar belediye binasına bizzat giderek, bulundukları mahallenin muhtarlığına giderek veya belediyeye ait olan 444 46 11 numaralı yardım hattını ya da Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü’ne ait (0344) 224 15 60, (0344) 224 15 61 telefon numaralarını arayarak destek kartı başvurusu yapılabilmektedir.

Kahramanmaraş Belediyesi tarafından verilen derman kart başvurusu E-Devlet sisteminden yapılabilmektedir. E-Devlet sosyal destek kartı başvurusu yapmak isteyen vatandaşların https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671  linkine tıklayarak T.C.kimlik numarası ve şifresi ile sisteme giriş yapmalıdır. Sisteme giriş yaptıktan sonra başvuru formunda yardım kartından faydalanmak istediğinizi belirtmelisiniz.

Belediyenin web sitesinden de sosyal destek kartı başvurusu yapılabilmektedir. Web sitesinden başvuru yapmak isteyen vatandaşlar  https://ebelediye.kahramanmaras.bel.tr/internetbasvuru.php  linkine tıklamalıdır. Linke sonra başvuru formunu doldurmalısınız. Formu doldururken sosyal destek kartından faydalanmak istediğinizi belirtmelisiniz.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sosyal Destek Kartı Başvuru Formu

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından dağıtılan sosyal destek kartı yardım başvurusu için online veya belediye binasına bizzat gidilerek form doldurulması gerekmektedir.

Formda kişisel bilgiler, adres bilgileri, hanede yaşayan kişi sayısı, iletişim bilgileri ve gelir durumu gibi sorular bulunmaktadır.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi başvuru formunda yer alan bilgilerin doğru ve eksiksiz doldurulması gerekmektedir. Formda doldurduğunuz bilgiler yetkili birimler tarafından incelenmektedir. Bu nedenle formda yer alan bilgilerin doğru ve eksiksiz doldurulması gerekmektedir. Yanlış veya eksik bilgi girilirse sosyal destek kartı başvuruları değerlendirilmeyecektir.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sosyal Destek Kartı Başvuru Sorgulama

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Derman Kart başvurusu sorgulaması farklı platformlardan yapılabilmektedir.

Başvuru sorgulaması yapılabilmesi için ilk yöntem, belediye binasına bizzat giderek yapılabilmektedir. Belediye binasına gitme imkanı olmayan vatandaşlar 444 46 11 numaralı yardım hattını ya da Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü’ne ait (0344) 224 15 60, (0344) 224 15 61iletişim numaralarını arayarak sorgulama yapabilmektedir.

e-Devlet sisteminden de sosyal destek kartı sorgulaması yapabilmektedir. Sorgulama yapmak isteyen vatandaşlar https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671  linkine tıklayarak sisteme giriş yapmalıdır. Sisteme giriş yapıldığında başvuru sonucunuz ile ilgili bilgilere erişebilirsiniz.

Başvuru sonuçları ortalama olarak 15-30 gün arasında sonuçlanmaktadır. Sonuçlar hakkında bilgilendirme hak kazanan vatandaşlara SMS ile yapılmaktadır.

Belediyenin web sitesinden yapılan başvuruları sorgulamak isteyen vatandaşların https://ebelediye.kahramanmaras.bel.tr/internetbasvuru.php linkine tıklamalıdır. Linke tıkladıktan sonra “Takip Kodu” ve “Doğrulama Kodu”  yazılarak sorgulama yapılabilmektedir.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sosyal Destek Kartı Telefon Numarası

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yardım kartı ile ilgili bilgi edinmek isteyen vatandaşlar ALO 153 Beyaz Masa hattını, 444 46 11 numaralı yardım hattını ya da Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü’ne ait (0344) 224 15 60, (0344) 224 15 61 telefon numaralarını arayarak sosyal destek kartı hakkında bilgi sahibi olabileceklerdir.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sosyal Destek Kartı Limiti Ne Kadar?

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin ihtiyaç sahibi vatandaşlara verdiği sosyal destek kartı limiti 500 TL olarak belirlenmiştir. 500 TL ile ihtiyaç sahibi vatandaşlar diledikleri gibi ihtiyacı olan ürünleri alabilecektir.

BAKINIZ >>> Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sosyal Destek Kartı Bakiye Sorgulama

Sosyal destek kartı bakiye sorgulaması yapmak isteyen vatandaşlar alışveriş yaptıktan sonra kasa görevlisinden fişi isteyerek kalan bakiyesini öğrenebilmektedir.

Bakiye sorgulama işlemi online olarak ya da telefon ile yapılamamaktadır.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sosyal Destek Kartı Hangi Marketlerde Geçerlidir?

Sosyal destek kartı ile pos cihazı olan bütün marketlerden veya bakkallardan alışveriş yapılabilmektedir. Bu sayede hem küçük esnaf kazanmış olmakta, hem de ihtiyaç sahibi vatandaşlar kolayca alışverişlerini yapabilmektedir.

Kahramanmaraş Derman Kart Anlaşmalı Marketler

Kahramanmaraş’ta Derman Kart anlaşmalı marketler şunlardır:

 • BİM
 • A101
 • ŞOK
 • Migros
 • CarrefourSA
 • Kipa
 • Metro

Kahraman Büyükşehir Belediyesi tarafındna dar gelirli muhtaç ailelere verilen Derman Kart il geneldinde bulunan bir çok market ve bakllarda geçerlidir.

Kahramanmaraş Derman Kart Telefon Numarası

Kahramanmaraş Derman Kart hakkında aklınıza takılan tüm soruları ALO 153 çözüm masası numarasını arayarak öğrenebilirsiniz.

Kahramanmaraş Derman Kart Bakiye Sorgulama

Kahramanmaraş Derman Kart Bakiye Sorgulama işlemi tüm Vakıfbank cihazı olan marketlerden yada ATM üzerinden sorgulamanız mümkün. Derman kart içerisinde bakiye olup olmadığını öğrenmek için alış veriş yapmadan önce kasa görevlisine söyleyerek öğrenebilirsiniz.

Kahramanmaraş Derman Kart Nerelerde Kullanılır

Kahramanmaraş Derman Kart belediye tarafındna yapılan anlaşma ile tüm market ve mağazalarda geçmektedir. Belediyenin yaptığı anlaşma ile beraber tüm bakkalarda derman kartı kullanabilirsiniz.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sosyal Destek Kartı Ne Zaman Yatar?

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği sosyal destek kartına belediye tarafından her ay para yatırılmaktadır. Bu sayede ihtiyaç sahibi vatandaşlar her ay düzenli olarak ihtiyacı olan ürünleri alabilecektir. Eğer sosyal destek kartınıza bakiye yüklemesi yapılmazsa belediye ile iletişime geçebilirsiniz.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sosyal Destek Kartı Gerekli Belgeler

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi sosyal destek kartı başvurusu yapan vatandaşlardan bazı belgeler talep etmektedir. Bu belgelerin listesi aşağıda yer almaktadır.

 • SGK dökümü
 • Kimlik fotokopisi
 • Vesikalık fotoğraf
 • Engelli bireyler için sağlık raporu
 • Başvuru formu
 • Muhtaçlık belgesi
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.