Trabzon Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama
04.05.2024 09:43 | Son Güncellenme: 04.05.2024 21:37

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2024; Trabzon Büyükşehir Belediyesi, sosyal belediyecilik anlayışını benimsemiş belediyelerimizden biri olup ve bu anlayışla hizmet ve yardımlarına devam etmektedir. Trabzon il sınırları içerisinde yaşayan, ekonomik ve maddi anlamda sıkıntı çeken, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza sosyal yardımlarda bulunmaktadır.

Bu yazımızda Trabzon il sınırları içerisinde yaşayan ve yardım başvurusu yapmak isteyen vatandaşların başvurularını nasıl yapabileceklerini ve Trabzon Büyükşehir Belediyesinin imkan tanıdığı sosyal yardımlardan bahsedeceğiz.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, sosyal belediyecilik anlayışıyla yardım ve hizmetlerini devam etmektedir. Kendi il sınırları içerisinde yaşamakta olan  ve yardıma ihtiyaç duyan her vatandaşa, yaptığı gerekli incelemeler sonucu olarak, aynı ve nakdi olarak birden çok yardım yapmaktadır. İşte Trabzon Büyükşehir Belediyesinin yaptığı sosyal yardımlar:

 • Kart61 Sosyal yardım kartı
 • Gıda ve Erzak yardımı
 • Giysi ve eşya yadımı
 • Yakacak yardımı
 • Eğitim yardımları
 • Evde sağlık ve bakım hizmeti
 • Evsizlere barınma yardımı
 • Sıcak yemek yardımı
 • Süt ve ekmek yardımı
 • Maddi yardımlar
 • Engelli yardımları

Gibi ve benzeri sosyal yardımları ile ihtiyaç sahibi vatandaşların yükünü güldürmektedir.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları Kimlere Verilir?

Trabzon büyükşehir belediyesi, yapılan başvuruların ve başvuruyu yapan kişilerin gerekli incelemeler yapıldıktan sonra, ihtiyaç sahibi olduğuna kanaat getirdiği kişilere sosyal yardımlarda bulunmaktadır. Trabzon Büyükşehir Belediyesi;

 • Maddi imkansızlık ve güçlük çeken kişilere
 • Engellilik, kronik hastalık ve ihtiyarlık nedeniyle çalışamayan kişiler
 • Eşi vefat etmiş dul kadınlara
 • Trabzon şehrinde eğitim gören ihtiyaç sahibi öğrenciler
 • Evi ve barınacağı yeri olmayan evsizler
 • Kimsesi olmayan kendine bakamayan kimsesizler
 • Yetim ve öksüz çocuklar

Bu ve bu gibi vatandaşlar Trabzon Büyükşehir Belediyesinden sosyal yardım ve destek talibinde bulunabilir.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Nasıl Yapılır?

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, kendi il sınırları içerisinde yaşayan ve ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen her vatandaşımıza yardım elini uzatmaktadır.

Trabzon Büyükşehir Belediyesine yardım başvurusu yapmak isteyen kişiler öncelikli olarak il veya ilçe belediye binalarına giderek, yetkililer dahilinde yardım başvurularını gerçekleştirebilirler.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, sosyal yardım başvurularını internet üzerinden gerçekleştirmek isteyen vatandaşlar ise e-devlet sistemine TC kimlik numaralı ve şifreleri ile giriş yaparak https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 bağlantı adresine tıklayarak e-devlet üzerinden yardım başvurularını online olarak gerçekleştirebilirler.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Trabzon Büyükşehir Belediyesinin, yardım başvurusu yapacak olan kişilerden istediği ilk belge sosyal yardım başvurusu formudur Yadım başvurusu talebinde bulunacak olan kişilerin ilk olarak yardım başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir. Yardım başvuru formunu başvuruyu yapacağınız kanaldan doldurabilirsiniz.

Başvuruyu yapacak kişilerin gitme imkanları varsa belediye binalarına giderek başvuru formunu doldurmaları tavsiye edilmektedir. Yok ise yazımızda belirttiğimiz Trabzon Büyükşehir Belediyesi sosyal destek çağrı merkezi ile irtibata geçerek yekliler dahilinde yardım başvuru formunu doldurabilirsiniz.

Başvuru formunda sizlere kişisel bilgileriniz, iletişim ve bilgileriniz ve hangi sosyal yardımdan faydalanmak istediğinizi sorulmaktadır. Sorulan sorulara  doğru ve net bir şekilde cevap vermeniz gerektiğini unutmayınız.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Trabzon Büyükşehir Belediyesine yardım başvurusu yapanlar ve başvurularını sorgulamak isteyen vatandaşlar başvuruyu yaptıkları kanaldan başvurularını sorgulayabilirler. Online olarak başvurularını sorgulamak isteyen vatandaşlar yine e-devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 bağlantı adresi üzerinden başvuru bilgilerini gelen ekrana girerek yardım başvurularını sorgulayabilirler.

Belediye yetkilileri başvurunuz sonuçlandığında sizlere iletişim numaranızdan olumlu veya olumsuz dönüş yapacaktır.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, yardım başvurunuzu yapabileceğiniz ve sorgulayabileceğiniz bir diğer kanalda sosyal destek çağrı merkezidir. 0462 224 61 61 belirtilen numara ile irtibata geçerek yardım başvurularınızı gerçekleştirebilir ve sorgulayabilirsiniz.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kart61 Başvurusu

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, kendi il sınırları içerisinde ikamet eden, maddi güçlük çeken ve gıda, erzak gibi temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ihtiyaç sahibi ailelere Kart61 hizmetini sunmaktadır. Kart61 ile ihtiyaç sahibi  vatandaşlar gıda ve erzak ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir.

Kart61 sosyal yardım kartı başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar https://kurumsal.trabzon.bel.tr/TalepBasvuru belediyenin resmi başvuru ekranından kart61 başvurularını gerçekleştirebilirler.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, direkt olarak gıda kolisi dağıtımını sadece kart61 ile ihtiyaçlarını karşılayamayacak olan kimsesiz, yaşlı ve hasta vatandaşlarımıza koli dağıtımı yaparak gıda yardımını yapmaktadır. Kart61 sosyal yardım kartı olan vatandaşlar ise belediyenin anlaşmalı olduğu marketlerden kart61 lerine yüklenen limit ile gıda ve erzak ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, gıda ve erzak yardımı başvurusunda bulunmak isteyen kişiler belediye dairelerine giderek veya 0462 224 61 61 numaralı sosyal destek hattını arayarak gıda ve erzak yardımı başvurularını gerçekleştirebilirler.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Erzak Kolisi Yardımı

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, her ramazan ayı ve kurban bayramında ihtiyaç sahibi ailelere erzak kolisi dağıtımı yapmaktadır. Kolinin dışında un, şeker gibi temel gıda ürünlerini da erzak kolisi kapsamında yardım olarak vermektedir.

Kolinin içerisinde bakliyat ürünleri, makarna, pirinç, bulgur, yağ gibi temel gıda ürünleri bulunmaktadır.

Erzak kolisi başvurusu yapacak vatandaşların başvurularını ramazan ayı ve kurban bayramından 2 3 hafta önce yapmaları önerilmektedir.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardımı

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, kendi il sınırları içerisinde yaşayan ekonomik güçlük çeken vatandaşlara, sosyal yardım kartı kart61 aracılığı ile maddi yardımlarını yapmaktadır. Kart61lerine bakiye olarak yüklenen para ile yadıma ihtiyaç duyan vatandaşlar gıda ve erzak gibi temel ihtiyaçlarını karşılayabilmektedirler.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarının sağlıklı beslenmesine katkıda bulunmak amacıyla süt yardımı yapmaktadır. Bu yardımdan faydalanmak için, ailenin Trabzon il sınırları içerisinde ikamet ediyor olması ve maddi durumu yetersiz olması gerekmektedir.

Başvuru şartları

 • Trabzon il sınırları içerisinde ikamet ediyor olmak
 • Maddi durumu yetersiz olmak
 • Ailenin içerisinde 0-6 yaş arası çocuğu olması

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç sahibi ailelere her ay 2 litre süt yardımı yapmaktadır.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, süt yardımı kapsamında ihtiyaç sahibi ailelerin 3 ile 6 yaş aralığındaki çocukları için süt yardımında bulunmaktadır. Çocukların sağlıklı ve süt tüketerek büyümeleri ve gelişmeleri için yapılan bu yardıma 3 ila 6 yaş arasında çocuğu olan dar gelirli aileler belediye binalarına giderek süt yardımı başvurularını gerçekleştirebilirler.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Hoş Geldin Bebek Yardımı Başvurusu

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, yeni doğan bebekleri ve ailelerini desteklemek amacıyla “Hoş Geldin Bebek” yardım programı yürütmektedir. Bu program kapsamında, Trabzon il sınırları içerisinde ikamet eden ve maddi durumu yetersiz olan ailelere bebek bezi, mama, bez değiştirme pedi, ıslak mendil, biberon, mama önlüğü, emzik, pişik kremi, bebek yağı, şampuan, sabun, gibi ihtiyaç maddeleri içeren bir paket dağıtılmaktadır.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Hoş Geldin Bebek Yardımı Başvurusu beleidyenin resmi sitesi üzerinden yaapılmaktadır.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Evde Sağlık ve Bakım Hizmetleri

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, evinde bakıma ihtiyaç duyan ve hastaneye gitmesi sakıncalı olan hastalar için evde sağlık ve bakım hizmeti sunmaktadır. Trabzon il sağlık müdürlüğünün görevlendirdiği sağlıkçı ve hasta bakıcısı personellerimiz, hastalarımızın bakım ve sağlık durumunu evlerinde yapmaktadır.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, evde  ağlık ve bakım hizmetlerinden faydalanmak isteyen kişiler 444 38 33 numaralı çağrı merkezini arayarak talepte bulunabilirler.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Evde Temizlik Yardımı

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, evlerini temizleyemeyen hasta, yaşlı ve engelli vatandaşlarımızın evlerini temizlemeleri için en az iki haftada bir personel göndermekte ve bu vatandaşlarımızın evlerini temizletmektedir.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, evde temizlik yardımından faydalanmak isteyen kişiler 0462 224 61 61 no lu sosyal destek hattı ile iletişime geçerek evde temizlik talebinde bulunabilirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.