E-Devlet Gıda Yardımı Başvurusu ve Başvuru Formu

E-Devlet Gıda Yardımı Başvurusu ve Başvuru Formu
06.03.2024 08:33 | Son Güncellenme: 06.03.2024 21:05
Makalede Neler Var gizle

İhtiyaç Sahiplerine E-Devlet Gıda ve Erzak Yardımı Başvurusu 2024; Son dönemlerde gıda fiyatlarının artması ile gıda erzak yardımı başvurusu artmıştır. Gıda erzak yardımı beslenme ihtiyaçlarını karşılayamayan kişiler insanların beslenme ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yapılmaktadır. Bu yardım ile insanlar temel gıda ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir.

Ülkemizde gıda ve erzak yardımı yapan birçok kurum bulunmaktadır. Bu kurumlar aşağıda detaylı bir şekilde yer almaktadır.

Gıda ve Erzak Yardımı Yapan Kurumlar

Son dönemde artan gıda fiyatları ve işsizlik nedeni ile gıda ihtiyaçları artış göstermektedir. Bu nedenle insanlar gıda ve erzak yapan kurumları araştırmaktadır. Ülkemizde gıda ve erzak yardımları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yapılmaktadır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yapılan erzak yardımları dışında yardım kuruluşları bulunmaktadır. Gıda ve erzak talebinde bulunabileceğiniz kurumlar aşağıda yer almaktadır.

 • Valilikler
 • Kaymakamlıklar
 • Belediyeler
 • Sivil Toplum kuruluşları
 • Dernekler
 • Vakıf kuruluşları
 • Hayırsever vatandaşlar

Gıda yardımı başvurusunun nasıl yapılacağına dair bilgiler aşağıda yer almaktadır.

Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gıda yardımı başvurusu yapılmasındaki şartlar yapılacak olan kuruma göre değişiklik göstermektedir.  Gıda ve erzak yardımı talebinde bulunabilmeniz için ilgili kurumlara başvuru yapmanız gerekmektedir. Gıda ve erzak yardımı için ikamet ettiğiniz bölgenin muhtarından muhtaçlık belgesi almalısınız. Başvurunuzu yaptıktan sonra hangi kuruma başvuru yapıldıysa ekipler tarafından ihtiyaç sahibi olup olmadığını incelemek için kontrole geleceklerdir.

Erzak ve Gıda Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Erzak ve gıda yardımı başvurusunda bulunan kişilerin gerçekten ihtiyaç sahibi olduğunu kanıtlaması için bazı belgeler bulunmaktadır. Başvuru yapılabilmesi için gerekli belgeleri kuruma teslim etmesi gerekmektedir.  Belgeler kurumdan kuruma göre değişiklik gösterebilmektedir. Aşağıda bu belgeler yer almaktadır.

 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi olmalıdır.
 • İnternetten indirilen başvuru formu olması gerekmektedir. Başvuru formundaki bilgiler doğru ve eksiksiz doldurulmalıdır.
 • Sağlık belgesi olmalıdır.
 • İkametgah belgesi olmalıdır.
 • Başvuran kişi kirada oturuyorsa kira sözleşmesi olmalıdır.
 • Muhtarlıktan alınması gereken fakirlik (muhtaçlık) belgesi olmalıdır.
 • Gıda ve erzak kolisine başvuru talebinde bulunan şahıs çalışmıyorsa, SGK’dan çalışmadığını kanıtlayan bir belge alması gerekmektedir.
 • Engelliler için sağlık belgesi alması gerekmektedir.
 • Kronik hastalar sağlık kurulu raporu alması gerekmektedir.
 • Gelir belgesi ve maaş bordrosu gerekmektedir.
 • Aile üyelerine ait vukuatlı nüfus kayıt örneği gerekmektedir.

Vakıflar Genel Müdürlüğüne Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne gıda yardımı başvurusu yapacak olan kişiler, ikamet ettiği bölgenin müdürlüklerine başvuru yapabilmektedir.

https://www.vgm.gov.tr/  adresinde yer alan gıda başvuru formunu doldurarak kuru gıda ve erzak başvuru talebinde bulunabilmektedir. https://cdn.vgm.gov.tr/genelicerik/genelicerik_224_260519/kgbf122024.pdf linkinden başvuru formunu indirebilirsiniz. Doldurduktan sonra ise en yakın müdürlüğe başvuru formunu iletebilirsiniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün gıda paketleri gruplandırılmaktadır. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün 3 adet gıda paketi bulunmaktadır. Ailede bulunan kişi sayısına göre, A tipi (14 kg) 1-2 kişilik aileler için, B tipi (21,5 kg) 3-4 kişilik aileler için ve C tipi (28,5 kg) 5 ve üstü yaşayan aileler için hazırlanmaktadır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Gıda Yardımı Başvurusu Sorgulama

Vakıflar Genel Müdürlüğü;  başvuruları değerlendirdikten sonra yardım edeceği kişilere SMS göndererek bilgi vermektedir.

Eğer sonuçları başvuru sonuçlarını öğrenmek isterseniz, başvurduğunuz bölgenin müdürlüklerini arayarak öğrenebilirsiniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün kuru gıda yardımından ölüm, ihtiyaç durumunun ortadan kalkması ve 3 ay boyunca yardım paketinin alınmaması durumunda yapılan gıda ve erzak yardımı sona ermektedir. Yurt içinde yapılan kuru gıda yardımından 5 yıl faydalanabilmektedir. Eğer yardım alan kişi 5 yıl sonunda yardım almak isterse yeniden başvuru yapması gerekmektedir.

Belediye Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediyenin gıda yardımı hizmetine başvuru yapacak olan ihtiyaç sahipleri yaşadıkları ilin bağlı olduğu belediyeye giderek yardım talebinde bulunabilmektedir.

Eğer belediyeye gitmek istemezseniz, internet üzerinden  https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayarak sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Burada hangi yardımdan faydalanmak istediğinizi seçebilmeniz mümkündür. Formda gerekli alanları doldurduktan sonra, “Gıda ve Erzak Yardımı” seçmelisiniz.

Belediyeler 3 farklı şekilde gıda ve erzak yardımı yapabilmektedir.

 • Erzak kolileri: Erzak kolilerinde mercimek, makarna, ayçiçek yağı, pirinç, un gibi temel gıda maddeleri yer almaktadır.
 • Kart şeklinde sosyal yardım:  Yardım talebinde bulunan kişiye marketlerde bulunan yardım kartlarından verilerek gıda ve erzak ihtiyacının sağlanması amaçlanmıştır.
 • Nakdi erzak desteği: Talep edilen yardım para olarak belediyeler tarafından ihtiyaç sahiplerine verilmektedir.

Belediye Gıda Yardımı Başvurusu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Gıda ve erzak yardımı başvuru sonuçları birkaç ay içerisinde sonuçlanmaktadır. Belediyeler başvuru formlarını detaylıca inceleyerek yardıma ihtiyaç duyan kişileri seçerek ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Başvuru talebinde bulunan kişiler sonucu https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 adresine tıklayarak öğrenebilmektedir.

Başvurdukları belediyeyi arayarak ya da ALO 153 Beyaz Masa hattını arayarak başvuru sonuçlarını öğrenebilmektedir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Gıda Yardımı Başvurusu

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı kaymakamlık binalarında bulunan birimlere gidip bizzat gıda yardımı başvurusunda bulunabileceğiniz gibi e-devlet üzerinden gıda yardımı ve erzak yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz. Bizzat başvuruda bulunmak isteyenler kimlikleri ile beraber başvuruda bulunmaları yeterlidir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı gıda yardımı başvurusu için bu linke https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru tıklayarak başvuru formu doldurarak yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Online Gıda Yardımı Başvuru Nasıl Yapılır

Gıda yardımı başvuru bizzat yarım kuruluşlarına, dernek ve vakıflara bizzat yapılabileceği gibi online olarak internet üzerinden başvuru kabul etmektedir. Kızılay, Aile ve Çalışma Bakanlığı, Kaymakamlık, Belediye ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı internet üzerinden online olarak başvuru kabul etmektedir.

İl ve İlçe Belediyeleri ise ALO 153 hattını arayarak yada belediyenin resmi sitesi üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz.

E-Devlet Gıda Yardımı Başvurusu

Gıda Yardımı Başvurusu e-devlet başvurusu için e-devlet uygulamasına giriş yaptıktan sonra e-Belediye Bilgi Sistemi Sosyal Yardım Talebi ve Sorgulama sayfasından başvuruda bulunabilirsiniz. Ayrıca bu linke tıklayarak https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 başvuru yapmanız mümkün.

Gıda yardımı başvurusu e-devlet üzerinden ayrıca bu linke https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru tıklayarak başvuru formu doldurabilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ankara Büyükşehir Belediyesi ihtiyaç duyan kişilere gıda ve erzak yardımı yapmaktadır. Pandemi dönemi nedeniyle online olarak gıda ve erzak yardımı başvurusu yapabilmek mümkündür.

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen gıda yardımından faydalanabilmek için yoksulluk belgesi, nüfus cüdan fotokopisi, ikametgah adresi ve başvuru formunun doldurulması gerekmektedir.

Başvuru sürecinde Ankara Büyükşehir Belediyesine gıda ve erzak yardımı için başvuru yapan kişilerin SGK taraması yapılmaktadır. SGK taraması yapıldıktan sonra ise, ikametgah adresine gidilerek inceleme yapılacaktır. TÜİK verilerine göre açlık ve yoksulluk sınırının altında olan kişiler düzenli olarak gıda ve erzak yardımından faydalanabilmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu Sonucu Sorgulama

 Ankara Büyükşehir Belediyesi yardım başvuru sonucunu sorgulamak için birçok yöntem bulunmaktadır. Başvuru sonucunuzu Alo 153 destek hattını arayarak ya da Mavi Masa ile iletişime geçerek öğrenmeniz mümkündür.

Online olarak başvuru sonucunuzu sorgulamak isterseniz  https://mavimasa.ankara.bel.tr/WebBasvuru#/Status linkine tıklayarak başvuru yaptığınız telefon numarasını girmeniz gerekmektedir.

E-Devlet üzerinden de gıda ve erzak başvuru sonucunuzu sorgulamanız mümkündür.  https://www.turkiye.gov.tr/ankara-bb-talep-oneri-basvuru linkine tıklayarak gıda ve erzak başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Kart Başvurusu ve Başvuru Sorgulama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından gıda ve erzak yardımı başvuru talep formunu doldurarak gıda ve erzak yardımı için başvuruda bulunabilmektedir. Başvuru yapabilmeniz için ihtiyaç sahibi olmanız gerekmektedir. Başvurunuz sonucunda uzmanlar tarafından ziyaret edilerek ihtiyaç durumu tespit edilmektedir.

Önceden gıda ve erzak yardımı için başvurular yalnızca ALO 153 üzerinden yapılmaktaydı. Şu anda ise online olarak da gıda ve erzak yardımı için başvuru talebinde bulunabilmektedir. https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru linkine tıklayarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından sunulan gıda ve erzak yardımı başvurusu yapılabilmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Kartı Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Paketinde Neler Vardır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi gıda ve erzak yardım paketinde şeker, un, gofret, 1 kilo tuz, şeker, hijyen ürünleri, 1 kavanoz salça, 500 gram zeytin, 3 paket makarna, 1 kg bulgur, 1 kg nohut, 48’lik demlik poşet çay, 1 kg mercimek, bisküvi ve helva gibi gıda ürünleri bulunmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu Sonucu Sorgulama 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım başvuru sonucunu sorgulamak için birçok yöntem bulunmaktadır. Başvuru sonucunuzu Alo 153 destek hattını arayarak ya da 0212 153 00 00 olan soysal yardım destek numarası ile iletişime geçerek öğrenmeniz mümkündür.

Online olarak başvuru sonucunuzu sorgulamak isterseniz,  https://cozummerkezi.ibb.istanbul/application/cozummerkezi  linkine tıklayarak Başvuru No’’ ve ‘’Güvenlik Numarası’’ bilgilerinizi girerek başvuru sonucunuzu öğrenebilmeniz mümkündür.

e devlet gıda yardımı başvurusu

İzmir Büyükşehir Belediyesi Erzak Yardımı Başvurusu 

İzmir Büyükşehir Belediyesi gıda ve erzak yardımı başvuru talep formunu doldurarak gıda ve erzak yardımı için başvurusu yapılabilmektedir. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen gıda ve erzak paketi yardımından faydalanabilmek için, kimlik fotokopisi ve fakirlik belgesi ile birebir başvuru yapılabilmektedir.  Online olarak başvuruda bulunabilmek için https://him.izmir.bel.tr/tr/basvuruformu/6?AspxAutoDetectCookieSupport=1 linkine tıklayarak istenilen belgeler sisteme yüklenmelidir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama 

Başvuru sonucunuzu öğrenebilmeniz için https://him.izmir.bel.tr/tr/BasvuruFormu/6 veya https://him.izmir.bel.tr/tr/BasvuruFormu/7  linklerine tıklayarak “Takip No” ve “Güvenlik No” bilgileri girilerek başvuru sonucunuzu öğrenebilmeniz mümkündür.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu

Kızılay Gıda ve Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ülkemizde yardım konusunda akla ilk gelen kurumlardan biri de Kızılay’dır. Kızılay Ramazan ayında birçok kişiye gıda ve erzak yardımı yapmaktadır.  https://www.kizilay.org.tr/Bagis/BagisKategorisel/2/sosyal-yardimlar linkine tıklayarak gıda yardımı başvurusu yapabilirsiniz.

Telefon üzerinden ALO 168 Kızılay hattını arayarak yardım talebinde bulunmak mümkündür.

Kızılay Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir?

Kızılay Gıda Yardımı Başvurusu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kızılay’ı arayarak ya da web sitesi üzerinden yardım başvuru sonucunuzu sorgulamanız mümkündür.

SANKO Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

SANKO; Sani Konukoğlu Vakfı da gıda ve erzak yardımı yapan önemli vakıflardan biridir.

Sani Konukoğlu Vakfı,  kaydı olan vatandaşlara yakacak, gıda ve erzak yardımı gibi hizmetler vermektedir.

SANKO gıda, eğitim sağlık ve diğer yardımlarına http://www.sankovakif.com/ linkine tıklayarak başvuru yapabilmeniz mümkündür.

Cimer Gıda ve Erzak Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Eğer belediyelerden ya da diğer kurumlardan gıda ve erzak yardımı almıyorsanız Cimer’den de gıda ve erzak yardımı yapabilmeniz mümkündür. Cimer üzerinden gıda ve erzak yardımında faydalanmak için başvuru yapmak isterseniz sisteme https://www.cimer.gov.tr/ linkini kullanarak giriş yapmanız gerekmektedir. Daha sonra ise durumunuzu anlatan bir dilekçe yazmanız gerekmektedir.

 Cimer Gıda Yardım Başvurusu Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır?

https://www.cimer.gov.tr/ adresine giriş yaparak başvuru sonucunuzu öğrenmeniz mümkündür. Yoğunluğa göre başvuru talebiniz 10–15 gün arasında sonuçlanacaktır.

Kaymakamlık Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İlçe kaymakamlıkları da gıda ve erzak yardımı yapmaktadır. Kaymakamlık tarafından verilen gıda ve erzak yardımından faydalanabilmeniz için şahsen giderek başvuru yapmanız gerekmektedir. Kaymakamlık tarafından verilen gıda ve erzak yardımı için ikamet ettikleri yerdeki kaymakamlığa giderek Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek başvuru formu doldurulmalı ve istenilen evraklar kuruma verilmelidir. İncelemeler sonucunda eğer ihtiyaç sahibi olduğunuz tespit edilirse gıda ve erzak yardımından faydalanmanız mümkündür.

Haluk Levent (Ahbap Derneği) Gıda ve Erzak Yardım Başvurusu

Ahbap Derneği de gıda ve erzak yardımı yapan kurumlardandır. Ahpab Derneği’nden gıda ve erzak başvurusu yapmak için https://ahbap.org/giris?returnUrl=%2Fyardim linkine tıklayarak başvuru yapabilmeniz mümkündür.

Ahpab Derneği Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir?

Ahbap Derneği Yardım Sonucu Sorgulama

Ahbap derneğinden başvurduğunuz yardımı sorgulamak için derneğin resmi internet sitesine başvuru yaparken girmiş olduğunuz güncel telefon numarasına başvurunuzun sonucu mesaj ya da mail olarak tarafınıza gönderilecektir. Eğer aktarılmazsa ya da farklı bir durumla karşılaşırsanız şehrin yardımlaşma grubu ile iletişime geçebilmeniz mümkündür. En fazla 30 gün içerisinde yardım başvurunuz sonuçlanacaktır.

Ahbap Derneği Yardım Nasıl Alınır?

Ahbap Derneğinden yardım alabilmeniz için ihtiyaç sahibi olduğunuzu kanıtlayan muhtaçlık belgesini ve bazı durumlarda e-devletten alacağınız SGK hizmet dökümü belgesini belgeleri yükle sekmesinden yüklemeniz gerekmektedir. Başvuru yaparken bilgileriniz güncel ve doğru olmalıdır.  Güncel olmayan ve yanlış bilgi verdiğinizde başvurularınız ve yardım çıksa bile yardımlar iptal edilecektir.

Deniz Feneri Derneği Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Deniz Feneri ihtiyaç sahiplerine gıda yardımı yapan kurumlar arasındadır. İlk kez başvuru yapıyorsanız aşağıda belirtilen evrakları derneğimizin faksına 0212 415 61 61 , fener@denizfeneri.org.tr e-posta adresine göndererek kayıt açtırmaları gerekmektedir.

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği (e-Devlet)
 • İkametgah(e-Devlet)
 • Sağlık yardımı talebiniz varsa sağlık raporunun fotokopisi
 • Sosyo ekonomik durumunuzu ve taleplerinizi içeren bir mektup

Deniz Feneri Derneği Gıda Yardımı Başvurusu 

Başvuru yaptıktan sonra adınıza kişinin sonucunu sorgulayabilmesi için dosya açılır ve dosyaya aile numarası verilir. Böylece başvuru yapan vatandaş istediği zaman sonucu sorgulayabilmektedir.

Deniz Feneri Gıda Yardım Kolisinde Bulunan Gıdalar 

Deniz Feneri gıda ve erzak yardım paketinde şeker, un, 5 paket hazır çorba, 750 gr tuz, şeker, hijyen ürünleri, 1 kavanoz salça, 500 gram zeytin, 4 paket makarna, 1 kg pirinç, 1 kg bulgur, 1 kg nohut, 1 kg kur ufasulye, 1 kg mercimek, bisküvi ve helva gibi gıda ürünleri bulunmaktadır.

Gıda Yardım Kolisinde Bulunan Gıdalar Nelerdir?

Gıda yardım kolisinde çay, ayçiçeği yağı, un, tuz, şeker, bulgur, nohut, makarna, gofret, helva, salça, bisküvi, mercimek, peynir, zeytin, pirinç gibi temel gıdalar yer almaktadır.

Bazı yardım kolilerinde yer alan gıdalar değişiklik göstermektedir.

Gıda ve Erzak Yardımı Başvuru Formu

Gıda yardımına başvuru yapan vatandaşların temel bilgilerin yer aldığı başvuru formunu doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmaları gerekmektedir.  Bütün kurumlarda yardım alabilmeniz için bu formun doldurulması gerekmektedir.

Başvuru yapacağınız kurumun web sitesinde forma ulaşmanız mümkündür. Fakat online değil giderek müracat ettiğiniz kaymakamlık gibi yerlerde başvuru formu size kurum tarafından verilmektedir.

Başvuru formu ve yanında olan diğer belgeler inceledikten sonra eğer başvuruyu yapan kişinin ihtiyaç sahibi olduğu düşünülürse, ihtiyaç durumu tespit edilmek için uzman ekipler tarafından inceleme yapılmaktadır.

Erzak ve Gıda Yardımı Kimlere Verilir

Erzak ve gıda yardımı; belediyeler, kaymakamlıklar ve dernekler gibi yardımlaşma kurumları tarafından durumu olmayan vatandaşlara verilmektedir.

Gıda ve erzak yardımından faydalanabilecek olan vatandaşlarda bulunması gereken özellikler aşağıdaki gibidir.

 • Dar gelirli ve yoksullar
 • Geliri asgari ücretin 1/3’ünün altında olan kişiler
 • Ailesinin temel ihtiyacını karşılamayan kişiler
 • Muhtaç ve işsizler
 • Engelliler
 • Çalışamayacak durumda olanlar ve bir hastalığı olan kronik hastalar
 • Kimsesiz ve gelirsiz yaşlılar
 • Muhtaç durumda olan asker, şehit ve gazi yakınları
 • Afetzedeler
 • İşsiz ve gelirsiz dul kadınlar ve çocukları
 • Düşkünler ve kimsesizler
 • Pandemi nedeniyle isten çıkarılanlar

Dul aylığı, emekli maaşı, engelli aylığı ya da yaşlılık maaşı,gıda ve erzak yardımından faydalanamamaktadır.

Gıda Yardımı Başvuru Şartları

Gıda yardımı başvurusu yapacak kişilerin kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 3/2’sinden düşük olması gereklidir. Ayrıca evi kira olan her hangi bir geliri yada sosyal güvencesi bulunmayan kişiler gıda yardımı başvurusunda bulunabilir.

Erzak yardımı başvuru şartları arasında en önemli olanı gelirin hanede yaşayan kişi sayısına bölünme sonucu asgari ücretten düşük olması önemlidir. Hane yaşayan kişi sayısının fazla olması erzak yardımı almanızı sağlar.

Gıda Başvurusu Sonucu Sorgulama Ekranında Karşınıza Çıkabilecek Sonuçlar

Gıda yardımım talebinde bulunan kişiler sorgulama yaptığında ekranda bazı çıkabilecek sonuçların ne anlama geldiği aşağıda yer almaktadır.

Gıda Yardımı Teslim Edildi Ne Anlama Gelmektedir?

Sorgulama ekranında “Hane Yardımı Teslim Edildi.” Gibi bir uyarı görürseniz, yardımın kişiye teslim edildiği anlamına gelmektedir.

Gıda ve Erzak Yardımı Reddedildi, Feshedildi Ne Anlama Gelmektedir?

Gıda ve erzak yardımı sorgulama ekranında “Gıda yardımı reddedildi, feshedildi.”  gibi bir uyarı görürseniz, yardım talebinizin kabul edilmediği ve bir daha yardım talebinde bulunamayacağınız anlamına gelmektedir.

Gıda Yardımı Kapsam Dışına Çıktı Ne Anlama Gelmektedir?

Gıda ve erzak yardımı sorgulama ekranında , “Gıda yardımı kapsam dışına çıktı.” demek;  gıda başvuru talebinin olumlu sonuçlandığı anlamına gelmektedir.

Gıda Yardımı Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır

Gıda yardımı başvurusu e-devlet yada belediyeden yapıldığı zaman ortalama 1 ile 2 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır. Ramazan ayında ve Kurban bayramında yoğunluğa bağlı olarak 1 aya kadar geçilme olabilmektedir.

Sizlere bu yazımızda E-Devlet Gıda Yardımı Başvurusu ve Gıda Yardımı Başvuru Formu hakkında bilgi vermeye çalıştım.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.