İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu ve Başvuru Formu

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu ve Başvuru Formu
02.04.2024 13:51 | Son Güncellenme: 02.04.2024 23:47

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu; Sosyal ve ekonomik desteğe ihtiyaç duyan bireylere ve ailelere yönelik yürütülmekte olan İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu ve Sorgulama, İBB Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadar? İBB Yardım Kartı Kimlere Verilir? gibi merak edilen konu başlıklarına yazımız içerisinden ulaşabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul il sınırlarında ikamet etmekte olan  ve desteğe ihtiyaç duyan aile, birey, öğrenci ve gruplara eşit ve kapsayıcı bir şekilde sosyal ve ekonomik destekler sunmaktadır. Asgari seviyede dahi geçinmekte güçlük çeken vatandaşların desteklenmesini amaçlayan bu yardımlar içerisinde ise İBB Sosyal Yardım Kartı bulunmaktadır.

İBB Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Şube faaliyetleri içerisinde olan sosyal yardım kartı belediye sınırları içerisindeki ihtiyaç sahiplerinin yaşam kalitesini yükseltmek ve ihtiyaç duymuş oldukları gıda desteğinin alınmasını sağlamayı hedeflemektedir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Nedir?

Sosyal ve ekonomik destek modelleri içerisinde bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı, ihtiyaçlığı tespit edilen birey ve ailelere yönelik hazırlanmış bir destek modelidir. Meslek elemanları tarafından yapılan sosyal inceleme sonrasında uygun görülen tutarlarda ve ödeme dönemleri içerisinde kullanılan Sosyal Yardım Kartı anlaşmalı marketlerde gıda alışverişlerinin yapılmasını sağlamaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu işlemleri için 153 Beyaz Masa çağrı merkezi üzerinden ön başvuru talebi oluşturulabilmektedir. Bizzat müracaat ederek Sosyal Yardım Kartı alma işlemlerini başlatmak isteyen vatandaşlar Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü, Sosyal Yardım Merkezi ve  Sosyal Hizmet Noktaları üzerinden başvurularını gerçekleştirebilirler.

Tüm bunların yanı sıra belediye sınırları içerisinde ikamet etmekte olan ihtiyaç sahibi birey, aile ve grupların online Sosyal Yardım Kartı Başvurusu yapabilecekleri Sosyal ve Ekonomik Destek Programı Online Başvuru ekranı da bulunmaktadır.

İBB Sosyal yardım kartım başvuru yapmak için https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru linke tıklayarak hemen online başvurunuzu yapabilirsiniz.

İBB tarafından sosyal ve ekonomik desteğe ihtiyaç duyan vatandaşların başvurularının elektronik ortamda toplanmasına olanak sunan SEDEP (Sosyal ve Ekonomik Destek Programı) web sitesi dışında e-devlet İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu işlemi de yapılabilmektedir. İçişleri Bakanlığı E-Belediye platformu üzerinden sosyal yardım programlarına başvuru yapılabilmektedir.

İBB Beyaz Masa Sosyal Yardım Kartı Başvurusu

Sosyal ve Ekonomik Destek modeli olan İBB Sosyal Yardım Kartı Başvuruları 153 Beyaz Masa Çağrı Merkezi üzerinden toplanmaktadır. Sosyo-ekonomik desteğe ihtiyaç duyan birey veya aile ferdinin yapmış olduğu görüşme esnasında aile beyanı, kimlik bilgileri, ev sahipliği veya kira durumu, ikamet edilen adres, okuyan çocuk sayısı, eğitim bilgileri gibi bilgilere ek olarak ihtiyaçlığın tespiti için gelir durumu bilgisi talep edilmektedir.

153 Beyaz Masa çağrı merkezi yetkilisine verilen beyanlar doğrultusunda ön başvuru talebi oluşturulmuş olmaktadır. Bu ön başvuru sosyal inceleme ve evrak teslim sürecini başlatmaktadır. Meslek elemanları tarafından yapılan inceleme sonrasında uygunluk halinde ihtiyaç sahibinden durumlarını gösteren bir takım bilgi ve belgelerin beyan edilmesi istenmektedir.

Sosyal destek kararının olumlu sonuçlanması durumunda talep edilen evraklar, evrakların teslim tarihi ve teslimat adresleri SMS olarak bilgilendirilmekte ve İBB Sosyal Yardım Kartı ikamet adresine direkt olarak ulaştırılmaktadır.

Beyaz Masa Sosyal Yardım Kartı Başvurusu sonucu, İBB Sosyal Yardım Kartı başvuru süreci ve değerlendirme sonucu hakkında detaylı bilgi almak için Alo 153 Çağrı Merkezi üzerinden iletişime geçmek mümkündür. Şehir dışı aramalarda ise 0212 153 00 00 İBB Beyaz Masa çözüm merkezini arayabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Online Başvuru

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal ve Ekonomik Destek Programı (SEDEP) kapsamında İBB Sosyal Yardım Kartı Online Başvuru işlemlerini hızlı ve kolay bir şekilde yapabilmek için takip sistemini geliştirmiştir. İBB Sosyal Hizmetler Müdürlüğü faaliyetleri içerisinde olan bu takip sistemi aracılığı ile il sınırları içerisinde ikamet etmekte olan ihtiyaç sahibi haneler, bireyler ve gruplar telefon, tablet ve bilgisayarlarından online olarak Sosyal Yardım Kartı Başvurusu ve Başvuru Sonucu Sorgulama işlemlerini yapabilmektedirler.

İBB Sosyal Yardım Kartı Online Başvuru ekranı için https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/ linke tıklayarak hemen başvuru formunuzu doldurabilirsiniz.

İçişleri bakanlığı projesi olan E-Belediye Bilgi Sistemi üzerinden de İBB Sosyal Yardım Kartı Online Başvuru işlemi yapılabilmektedir. E-Devlet kapısı üzerinden de giriş yapılarak belediyecilik hizmetlerine ulaşımı kolaylaştıran E-Belediye İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu için linke tıklayınız. https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Formu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal ve Ekonomik Destek Programı modeli içerisindeki Sosyal Yardım Kartı Başvurusu işlemlerini elektronik form toplama yöntemi için geliştirilmiş olan İBB Sosyal Yardım Ekranından gerçekleştirmek mümkündür. Ayni ve nakdi yardım başvurularının toplandığı Online Başvuru ekranı üzerinden internetin olduğu her alanda Yardım Kartı Başvuru Formu doldurularak ön talep oluşturulabilmektedir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvuru Formu için https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru linke tıklayatıktan sonra açılan sayfadan T.C Kimlik No, Ad Sosyad ve Doğum tarihinizi girerek başvuru formunu doldurabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvuru Sonucu Sorgulama

İl ve ilçe belediyelerine yapılan sosyal yardım ve sosyal yardım kartı başvuruları elektronik ortamda online olarak, 153 Beyaz Masa ve başvuru yapılan ilgili Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü, Sosyal Yardım Merkezi ve  Sosyal Hizmet Noktalarını ziyaret ederek ya da iletişim numaraları üzerinden görüşme yapılarak sorgulanabilmektedir. İl sınırları dışında yapılan görüşmelerde Alo 153 Beyaz Masa çağrı merkezi hattına 0212 153 00 00 numaralı hat üzerinden ulaşılmaktadır.

İBB online başvuru sorgulama ekranından Sosyal Yardım Kartı Başvuru Süreci ve Sonucu hakkında bilgi almak için Sosyal ve Ekonomik Destek Programı Başvuru Sorgulama ekranını kullanmak yeterlidir. Başvuru sorgulama ekranında başvuru talebi oluşturmuş kişiye ait T.C. kimlik numarası, doğum tarihi, isim ve soyisim bilgileri talep edilmektedir. Bilgilerin doğru ve eksiksiz girilmesinin ardından “sorgula” butonuna basılması ile Yardım Kartı Başvurusu işlemine, sosyal inceleme sonucuna ve yardım detaylarına ilişkin bilgilere ulaşılmaktadır.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvuru Sorgulama Online için https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/basvuru-sorgulama linkine tıklayarak hemen başvuru sonucunuzu sorgulayabilirsiniz.

Ayrıca E-devlet kapısı üzerinden de başvuru sorgulama ekranı kullanılarak yardım kartı başvurusuna ait sürece ve değerlendirme sonuçlarına ait bilgilere hızlı bir şekilde ulaşılabilmektedir.

E-devlet Sosyal Yardım Kartı Başvuru Sorgulama ekranı için e-Belediye Bilgi Sistemi Sosyal Yardım Talebi ve Sorgulama ekranını kullanabilirsiniz. İçişleri Bakanlığı tarafından tüm belediyelerin faaliyetlerinin sorgulanmasına olanak sunan E-Belediye Sosyal Yardım Kart Başvuru Sonucu Sorgulama işlemi için linke tıklayınız. https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

İBB Sosyal Yardım Kartı ön başvurusu sonrasında başvuru formu içerisinde belirtilen beyanlara göre değerlendirme yapılmaktadır. İBB meslek elemanları tarafından yapılan sosyo-ekonomik değerlendirmenin sonrasında uygun görülen hanelerde ve ikamet bölgesinde sosyal inceleme yapılmaktadır.

Başvuru süreci sonrasında maksimum 2 ila 4 hafta içerisinde gerçekleştirilen hane ziyareti sonrasında sosyal inceleme tamamlanmakta ve uygun görülen ihtiyaç sahibi kişi, hane ve gruplardan durumlarını belirtilen bilgi ve belgeler istenmektedir.

Planlanarak gerçekleştirilen sosyal inceleme sonucunda talep edilen belgeler başvuru sahibine kısa mesaj olarak iletilmektedir. Talep edilen evrakların teslim tarihi ve teslimat adresleri de aynı mesaj içerisinde yer almaktadır. Evrakların teslim edilmesinin ardından da  İBB Sosyal Yardım Kartı ikamet edilen adrese teslim edilmektedir.

İBB Sosyal Yardım Kaç Günde Belli Olur?

İBB Sosyal Yardım başvurusu yapan ve değerlendirme süreci olumlu yanıtlanan ihtiyaç sahibi hanelere ve kişilere ulaştırılacak Sosyal Yardım Kartları istenen evrakların teslim edilmesinin ardından yapılan kontroller sonrasında başvuru sahibine kısa mesaj ile bilgilendirme yapılmaktadır. Bu süre maksimum 2 ila 4 hafta sürmektedir. Hassasiyetle yapılan kontrollerin ardından İstanbulKart Sosyal Yardım Kartı hak sahibi vatandaşa direkt teslim edilmektedir.

İBB Sosyal Yardım Başvuru Sonucu

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvuru Sonucu hakkında detaylı bilgilere yine İBB Sosyal ve Ekonomik Destek Programı (SEDEP) Online Sorgulama ekranını kullanarak ulaşabilirsiniz. Sosyal Yardım Kartı ön başvurusu sonrasında sosyal inceleme ve değerlendirme sonrasında meslek elemanları tarafından belirlenen sonuç hakkında bilgi sahibi olmak için linke tıklayınız. https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/basvuru-sorgulama

İBB Beyaz Masa Sosyal Yardım Kartı Başvurusu için Gerekli Evraklar

İBB Beyaz Masa Sosyal Yardım Kartı Başvurusu sonrasında ön değerlendirme için hane ziyareti yapılmaktadır. Meslek elemanları tarafından ikamet edilen bölgede ve hane içerisinde yapılan sosyal inceleme sonrasında kontrollerin yapılarak sosyal destek kararının sonuçlandırılması için İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu için gerekli belgeler ve evraklar istenmektedir. Hane ziyareti sonrasında ihtiyaçlık durumuna göre istenen genel belgeler şunlardır:

 • Aile Beyanı
 • Hane içerisinde yaşayan kişilere ait T.C. kimlik kartı fotokopisi
 • İkametgah Belgesi
 • Kira Sözleşmesi
 • Engelli ve hasta ihtiyaç sahipleri için Sağlık Kurulu Raporu
 • Hane içerisinde öğrenim gören kişilere ait Öğrenci Belgesi

İBB Sosyal Yardım Kartı Bakiye Sorgulama

İBB Sosyal Yardım Kartı Bakiye ve Limit Sorgulama işlemleri Sosyal Yardım Kartı geçerli marketlerin post cihazlarından ücretsiz olarak yapılmaktadır. Alışveriş öncesinde güncel bakiyeyi İş Bankası post cihazlarından temassız olarak da görüntülemek mümkündür.

İBB Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadar 2024?

İBB Sosyal Yardım Bakiye Limiti yardım talebinde bulunmuş ihtiyaç sahibi hane ve ailelerin kişi sayısına göre belirlenmektedir. Ayrıca muhtaçlık durumuna ve nedenine göre belirlenen bu limit genel olarak 500, 750, 1000, 1500 ve 2500 TL olarak değişebilmektedir.

İBB İstanbulkart Hangi Marketlerde Geçerli 2024?

İstanbul’da ikamet etmekte olan ihtiyaç sahibi ailelere ve bireylere verilen sosyal destek modeli İstanbulkart Sosyal Yardım Kartı 2024 geçerli marketler şunlardır:

 • BİM
 • A101
 • ŞOK
 • KİM
 • Migros
 • Carreffoursa
 • Happy Center
 • Onur Market
 • Çağrı Market
 • İstanbul Halk Ekmek Büfeleri
 • Halk Bakkal

İBB Sosyal Destek Kartı geçen diğer yerler şunlardır:

 • Multinet Up
 • BELTUR
 • İBB Sosyal Tesisleri
 • İBB Toplu Ulaşım Araçları
 • İSPARK

İBB Sosyal Yardım Kartı Kimlere Verilir?

İBB Sosyal Yardım Kartı ihtiyaç sahibi aile, birey veya gruplara gıda alışverişlerinde kullanılmak üzere verilen destek modelidir. Anlaşmalı marketlerde belirli limitler dahilinde kullanılan Sosyal Yardım Kartı kimlere verilir ve alma şartları şunlardır:

 • İstanbul il sınırları içerisinde ikamet eden ve ihtiyaçlığı sosyal inceleme sonrasında tespit edilmiş kişi, aile ve gruplar
 • Asgari seviyede dahi geçinmekte güçlük çeken birey, aile ve gruplar
 • Herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan kişiler ve aileler
 • Yaşlı, hasta ve engelli bireylerin bulunduğu dar gelirli haneler
 • Eşi vefat etmiş, şiddet mağduru, eşi cezaevinde olan ya da eşi tarafından terk edilmiş kadınlar
 • Anne, babası ya da her ikisi de vefat etmiş çocuklar

İBB Sosyal Yardım Kartı Telefon Numarası ve Adresi

İBB Sosyal Yardım Kartı iletişim numarası üzerinden İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu işlemlerine ve karta ait tüm konulara, sorulara yanıt bulmak mümkündür. Alo 153 Beyaz Masa Çözüm Merkezi tüm Sosyal Yardım Kartı problemlerine ilişkin konulara yanıt vermektedir. İstanbul dışı yapılan aramalarda ise 0212 153 00 00 numaralı hattan bilgi alınmaktadır.

İBB Sosyal Yardım Kartı Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü iletişim ve adres bilgisi:

Topçular Mah. Beylerbeyi Cad. Bostanaralığı Sk. (İETT Garaj Yanı)

Eyüpsultan – İstanbul Tel: 0212 453 73 99

İBB Sosyal Yardım Kartı Anadolu Yakası sosyal Yardım Merkezi iletişim ve adres bilgileri:

Selimiye Mah. Atölyeler Cad. No:7 İGDAŞ Üsküdar Şefliği Yanı

Üsküdar / İstanbul Tel: 0216 586 5626

İBB Sosyal Yardım Kartı Ayın Kaçında Yatıyor

İBB Sosyal yardım kartı ayın kaçında yatıyor sorusuna acevap vermek gerekirse ödemeler her ayın ilk haftası olan her ayın 1’i ve 5’i arasında hesaplara yatırılmaktadır.

İBB Sosyal Yardım Kartı Kayboldu Ne Yapmalıyım?

İBB Sosyal Yardım Kartı kaybolması, hasar görmesi ya da çalınması halinde Alo 153 Çözüm Merkezi aranarak ilgili kartın kapatılması gerekmektedir. Sosyal Yardım Kartı kapatma işlemi sonrasında Kart Yenileme talebi oluşturulmaktadır. Sosyal Yardım Kartı Yenileme işlemi sonrasında kart hazırlanarak Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından hak sahibine ulaştırılmaktadır.

Yorumlar

 1. Gizem dedi ki:

  Yardım Kart ihtiyacım var 3 tane çocuğum var kıradayım