DOLAR
33,0372
EURO
35,9878
ALTIN
2.559,61
BIST
11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
31°C
İstanbul
31°C
Açık
Pazar Açık
32°C
Pazartesi Açık
33°C
Salı Az Bulutlu
34°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
34°C

Mersin Halk Kart Hangi Marketlerde Geçerli? Bakiye Sorgulama

Mersin Halk Kart Hangi Marketlerde Geçerli? Bakiye Sorgulama
13.10.2023 20:34 | Son Güncellenme: 13.10.2023 23:43

Mersin Halk Kart Hangi Marketlerde Geçerli? Bakiye Sorgulama 2024; Ülkemizin en güzel ve en tarihi şehirlerinden biri olan Mersin’de ikamet eden dar gelirli ve yoksul vatandaşlar Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne Halk Kart isimi sosyal destek kartını alabilmek adına başvurabiliyorlar.

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından yalnızca ihtiya sahibi Mersinli vatandaşlara dağıtılan Halk Kartlar ile vatandaşlar; Mersin il sınırlarındaki market ve mağazalardan kartlarında bulunan limiti kullanarak, alışveriş yapabiliyorlar.

Halk Kart sahipleri; kartlarını A101, BİM, Migros, ŞOK başta olmak üzere pos cihazının geçerli olduğu tüm mağaza ve marketlerde kullanabiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Kart başvurusu nasıl yapılır? Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Kart kimlere verilir? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Mersin Halk Kart Nedir? Ne İşe Yarar?

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin il sınırlarında yaşayan yoksul ve muhtaç vatandaşlara dağıttığı, içerisine belirli aralıklarla para yüklenen, vatandaşların A101, BİM, Migros, Carrefoursa gibi market ve mağazalardan alışveriş yapabilmelerine olanak tanıyan sosyal yardım kartına Halk Kart ismi veriliyor.

Vatandaşların kartlarına tanımlanan limitler; başvurusu onaylanan ihtiyaç sahibinin muhtaçlık seviyesine ve hanesindeki kişi sayısına bağlı olarak değişiyor.

Halk Kart isimli sosyal destek kartlarına aylık 1000 TL, 1500 TL, 2500 TL gibi farklı rakamlarda para yüklenebiliyor.

Vatandaşların gıda, erzak, bakım, temizlik vb. ihtiyaçlarını karşılayabilmelerine yardımcı olabilmek adına belediye tarafından dağıtılan Halk Kartlar; başvurusu onaylanan Mersinli yoksul vatandaşlara teslim ediliyor.

Tıpkı bir kredi kartı gibi kullanılabilen bu kartlar; pos cihazına okutulmak suretiyle kullanılabiliyor.

Ancak vatandaşlar, ATM’lerden kartlarına yatırılan parayı nakit olarak çekemiyorlar.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Kart başvurularının mutlaka başvuru sahibi tarafından kendilerinden talep edilen belgelerle birlikte Sosyal Yardım ve Danışma Merkezi’ne teslim edilmesi gerekiyor.

Vatandaşlar; Mezitli, Toroslar, Akdeniz ve Yenişehir ilçelerinde yer alan Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım ve Danışma Merkezleri’ne gerekli belgeleri teslim etmek suretiyle Halk Kart başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Ön başvuru işlemleri ise e-devlet platformu üzerinden kolaylıkla yapılabiliyor.

İhtiyaç sahibi Mersinliler; belediyenin gıda ve erzak yardımı, odun ve kömür yardımı, giysi yardımı, mobilya ve eşya yardımı, çocuklar için kırtasiye, eğitim ve burs yardımı vb. yardımlarına e-devlet platformu üzerinden kolaylıkla başvurabiliyorlar.

E-devlet üzerinden sosyal kart ön başvuru işleminizi gerçekleştirmek adına öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayın.

Ardından başvuru formunda başvurmak istediğiniz belediyeyi Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak işaretleyin.

Daha sonra başvuru formunu doldurun.

Başvuru formunun alt kısmında yer alan ve başvurabileceğiniz farklı sosyal yardım türleri arasından SOSYAL KART (ÖN ÖDEMELİ) seçeneğini işaretleyin.

E-devlet üzerinden gerçekleştirdiğiniz tüm başvurular, ön başvuru olarak kabul ediliyor.

Ön başvurularınız, belediye tarafından değerlendirildikten sonra ön başvurularınızın onaylanması halinde gerekli belgelerle birlikte bizzat SOSYAL YARDIM VE DAYANIŞMA MERKEZLERİNE gitmeniz gerekiyor.

BAKINIZ >>> Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Kart Başvurusu ve Sorgulama

Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Kart Başvurusu Telefon Numarası

Ön başvuru işlemleriniz için Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan 444 2 153 Çağrı Merkezini arayabilirsiniz.

Ya da Whatsapp üzerinden belediye yetkilerine ulaşabilir; sosyal yardım başvuru şartlarına, başvuru detaylarına, başvuru için sizden talep edilen belgelere dair ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Whatsapp üzerinden Halk Kart başvuru sorgulama işleminizi de gerçekleştirebilirsiniz.

Whatsapp üzerinden Mersin Büyükşehir Belediyesi çalışanları ile 0324 185 00 00 telefon numarasına mesaj atarak, iletişime geçebilirsiniz.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Kart Başvuru Formu

Mersin Büyükşehir Belediyesi; Halk Kart’a başvuran kişilere muhtaç olup olmadıklarını detaylı bir şekilde değerlendirebilmek adına başvuruları sırasında başvuru formu dolduruyor.

Bu formda başvuru sahibi olan Mersinli ihtiyaç sahiplerine aylık gider ve kazançlarına, mesleklerine, hanelerinde bakmakla yükümlü oldukları kişi sayılarına, hanelerindeki çalışan sayılarına, TC kimlik no, isim ve soy isim vb. kişisel bilgilerine, adres ve iletişim bilgilerine dair bazı sorular bulunuyor.

Bu soruların doğru bir şekilde ve eksiksiz olarak yanıtlanması; başvuruların belediye tarafından kabul edilip, onaylanması noktasında oldukça önem arz ediyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Kart’a sadece muhtaçlık sınırının altında yaşayan vatandaşlar başvurabiliyorlar.

Halk Kart alabilmek adına belediyeye sahte belge teslim edenler ya da formda gerçek olmayan bilgiler paylaşanlar ve kart başvurusu onaylananlar, sonradan muhtaç olmadıklarının belediye tarafından anlaşılması üzerine cezai yaptırıma tabi tutuluyorlar.

Bu kişilerin aldıkları tüm yardımları güncel faizleriyle geri ödemeleri gerekiyor.

Ödeme yapmayan kişiler ile Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından mahkemeye veriliyorlar.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Kart Başvurusu için Gerekli Belgeler

Halk Karta başvuran Mersinli ihtiyaç sahiplerinin belediyeye teslim etmeleri gereken belgeleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Başvuru sahibine ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Kirada oturanlar için kira kontratı
 • Çocuklar için öğrenci belgesi
 • Cezaevinde olan hane bireyleri için müddetname
 • Engelli raporunun fotokopisi
 • Tapu kaydı bulunanlar için ilçe belediyesinden rayiç bedeli
 • Süreğen hastalığı olup çalışamayanlar yani kronik hastalar için heyet kurulu raporu
 • Gelir beyan formu
 • Başvuru formu/dilekçesi
 • Eşinden ayrı olanlar için boşanma ilamı ve çocuklara ait velayet kararı
 • 6284 sayılı Kadını Koruma Kararı(var ise)

Vatandaşlar; yukarıdaki belgelerle birlikte başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Gelir beyan formuna ve başvuru dilekçe örneğine internet üzerinden erişmek için https://mersin.bel.tr/sosyal-destek-kart-halk-kart linkini tıklayabilirsiniz.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Kart Başvuru Şartları

Halk Kart başvuru şartlarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Muhtaçlık sınırının altında yaşıyor olmak
 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Gerekli belgeleri başvuru adreslerine teslim etmiş olmak
 • TC vatandaşı olmak
 • Belediyece görevlendirilen meslek elemanları tarafından başvuru sahibinin evinde yapılan değerlendirme sonrasında başvuru sahibinin muhtaç olduğunun tespit edilmesi

Mersin Büyükşehir Belediyesi; Halk Kart’a başvuranların ev adreslerine başvuru sahiplerinin formda beyan ettikleri gibi muhtaç olup olmadıklarını tespit etmeleri için bir inceleme komisyonu yolluyor.

Bu komisyon tarafından yapılan değerlendirme sonrasında hazırlanan raporda başvuru sahibinin yoksul ve muhtaç olduğundan bahsedilmesi durumunda başvuru sahibince yapılan başvurular, Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından kabul ediliyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Kart Kimlere Verilir?

Halk Kart sosyal destek kartı; belediye tarafından işsiz ve gelirsiz vatandaşların yanı sıra muhtaçlık sınırının altında yaşayan yani hane halkı kişi başı kazancı, güncel asgari ücretin 1/3’ünün altında olan vatandaşlara da veriliyor.

Halk Karta kimlerin başvurabileceğini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Engelliler
 • Kronik hastalar
 • Muhtaç ve işsiz vatandaşlar
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşayan vatandaşlar
 • Eşi ölmüş, eşi cezaevine girmiş ya da eşinden boşanmış olan dul kadınlar
 • Şehit, gazi yakınları
 • Yoksul asker aileleri
 • Afetzede vatandaşlar
 • Sonradan TC vatandaşlığına geçen mülteciler ya da sığınmacılar
 • 18 yaşını doldurmuş muhtaç üniversite öğrencileri
 • 65 yaş ve üstündeki yoksul yaşlı vatandaşlar

Engellilerin Halk Kart’a başvurabilmeleri için en az %40 engel oranına sahip olmaları ve tam teşekküllü bir hastaneden aldıkları engelli raporunu, kronik hastalığı dolayısıyla çalışamayanların da tam teşekküllü bir hastaneden aldıkları sağlık kurulu raporunu başvuru adreslerine teslim etmeleri gerekiyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Kart Sorgulama

Halk Kart’a başvuran kişilerin başvuruları değerlendirildikten sonra başvuru sonuçları, kişilerin başvuru formunda paylaştıkları telefon numaralarına SMS ile gönderiliyor.

Başvurusu olumlu sonuçlanan kişilerin kartları; Sosyal Yardım ve Danışma Merkezlerine teslim ediliyor.

Vatandaşlar; Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan telefon numarasını arayıp, başvurularının son durumuna dair bilgi alabiliyorlar.

E-devlet üzerinden ön başvuru işlemini gerçekleştiren kişiler ise e-devlet başvuru ve sorgulama sayfası üzerinden ön başvurularının kabul edilip edilmediğini öğrenebiliyorlar.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Kart Nereden Alınır?

Halk Kart Başvurusu onaylananlar, başvuru sonuçları açıklandıktan sonra başvurdukları Sosyal Yardım ve Danışma Merkezi’ne giderek, kartlarını alabiliyorlar.

Yani Halk Kartlar; başvuru adreslerinde hak sahiplerine teslim ediliyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Kart Nasıl Alınır?

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Halk Kart başvurularını değerlendirdikten sonra başvuru sahiplerinin evlerine meslek elemanları yolluyor.

Meslek elemanları tarafından başvuru sahiplerinin evlerinde yapılan tespit ve inceleme sonrası hazırlanan raporu da değerlendiren belediye değerlendirme kurulu; başvuru şartlarını taşıyanların başvurularını onaylıyor.

Başvuruların açıklanması, ortalama birkaç hafta sürüyor.

Başvuru sonuçları ise başvuru sahiplerinin telefonlarına iletiliyor.

Hak sahipleri; Sosyal Yardım ve Danışma Merkezlerine giderek, kartlarını alabiliyorlar.

BAKINIZ >>> Mersin Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulaması

Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Kart Bakiye Sorgulama

Halk Kartlarına para yatırılan ve kartlarındaki para ile alışveriş yapanlar; kartlarında kalan bakiyeyi alışveriş yaptıkları mağazadaki kasiyerden öğrenebiliyorlar.

Bakiye sorgulama işlemi, başka bir şekilde yapılamıyor.

Yalnızca alışveriş yapan mağaza ya da markette çalışan kasiyerden öğrenilebiliyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Kart Hangi Marketlerde Geçerli?

Halk Kart; Vakıfbank pos cihazının geçerli olduğu tüm market ve mağazalarda kullanılabiliyor.

Yani kart sahipleri, kartları ile BİM, A101, Migros, Carrefoursa gibi marketler zincirlerinin yanı sıra Vakıfbank pos cihazının mevcut olduğu diğer marketlerden de alışveriş yapabiliyorlar.

Halk Kart sahipleri; kartları ile tütün ve alkol ürünleri dışında kalan diğer tüm ürünleri satın alabiliyorlar.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Kart Limiti Ne Kadar?

Halk Kart’a tanımlanan limitler, başvurusu onaylanan kişinin ailesindeki kişi sayısına ve muhtaçlık durumlarına göre değişiyor.

1-2 kişilik aileler için genelde aylık 300 TL, 3-4 kişilik aileler için aylık 400 TL, 5 ve üstü kişilik aileler içinse aylık 500 TL yükleme yapılıyor.

Vatandaşlar; kartlarına yüklenen parayı tek seferde yani tek bir alışverişlerinde ya da farklı alışverişlerinde kullanabiliyorlar.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Kart Ne Zaman Dağıtılacak?

Halk Kart sosyal destek kartları; Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından başvurunun onaylanmasından sonra birkaç gün içerisinde hak sahiplerine teslim ediliyor.

Bu kartlar, kişilerin ev adreslerine gönderilmiyor.

Kişilerin kartlarını teslim alabilmeleri için başvurdukları Sosyal Yardım ve Danışma Merkezi’ne TC kimlik kartları ile birlikte gitmeleri gerekiyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Kart Ne Zaman Yatacak?

Mersin Büyükşehir Belediyesi; Halk Kartlara genellikle her ay için yükleme yapıyor.

Gerçek anlamda yoksul ve muhtaç vatandaşların kartlarına genelde 30 günde bir para yükleniyor. Yüklemeler ise her ay sonunda yapılıyor.

Bazı hak sahiplerinin kartlarına ise yılda birkaç sefer yükleme yapılabiliyor.

Birkaç sefer için yükleme yapılacak olan kart sahiplerinin kartlarına Ramazan ayı ve Kurban bayramı öncesi sosyal yardım paraları yüklenmiş oluyor.

Bu yazımızda kısaca Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Kart başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de Halk Kart kullanıyorsanız ya da bu karta başvurmayı düşünüyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.