Süt Yardımı Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Başvurusu

Süt Yardımı Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Başvurusu

Süt Yardımı Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Başvurusu 2022; Ülkemizde muhtaçlık sınırının altında yaşayan dar gelirli ve yoksul vatandaşlarımız çocukları için belediyelere süt yardımı alabilmek adına başvurabiliyorlar.

Belediyeler tarafından yoksul vatandaşlar için yapılan süt yardımı kapsamında muhtaç ailelerin çocukları için her ay 8 litre süt dağıtılıyor.

İstanbul, İzmir, Antalya Büyükşehir Belediyeleri; yoksul ailelerin çocukları için süt yardımında bulunan en önemli belediyeler arasında bulunuyor.

Bu yazımızda kısaca süt yardımı nasıl alınır? Süt yardımı kimlere verilir? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Belediye Süt Yardımı Nedir?

Ülkemizdeki birçok büyükşehir belediyesi; dar gelirli ve yoksul olan yani muhtaçlık sınırının altında yaşayan ailelerin gelişim çağındaki çocuklarının fiziksel ve ruhsal gelişimlerine katkıda bulunmak adına ailelerin çocukları için aylık 8 litre süt dağıtıyor.

Süt yardımı; ailedeki her bir çocuk için yapılıyor. Bununla birlikte süt yardımından yalnızca belirli başvuru şartlarını taşıyan aileler, yararlanabiliyorlar.

Belediyeler tarafından dağıtılan uzun ömürlü, sağlıklı ve tamamen hijyenik olan sütler; çocukların gelişimi için gerekli olan her türlü vitamin ve mineralleri içeriyor.

Üstelik bu sütlerde herhangi bir katkı maddesi ya da kimyasal madde de bulunmuyor.

Süt yardımında bulunan en önemli belediyeleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi
 • Ankara Büyükşehir Belediyesi
 • İzmir Büyükşehir Belediyesi
 • Antalya Büyükşehir Belediyesi
 • Bursa Büyükşehir Belediyesi
 • Gaziantep Büyükşehir Belediyesi
 • Aydın Büyükşehir Belediyesi

Belediye Süt Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Muhtaçlık sınırının altında yaşayan anne veya babalar; ikametgahlarının mevcut olduğu yerdeki belediye binasına veya sosyal hizmet merkez ya da müdürlüklerine giderek, süt yardımına başvurabiliyorlar.

Başvuru esnasında başvuru sahibi anne veya babanın aylık kazancına, mesleğine, aylık hane kazancına, aylık hane giderlerine ilişkin soruları doğru bir şekilde yanıtlamaları gerekiyor.

Süt yardımı başvuru sonuçları; yardıma başvuran anne veya babanın telefonuna SMS ile bildiriliyor.

Dolayısıyla başvuru sahibi anne ve babanın formda güncel telefon bilgilerini paylaşmayı da unutmamaları gerekiyor.

Bazı belediyeler ise süt yardımı başvurularını online platformda kabul ediyor.

İBB Süt Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB tarafından 2019 yılının Ekim ayında başlatılan süt yardımına 0-6 yaş aralığında çocuğu bulunan ebeveynler başvurabiliyorlar.

Başvuruların Üsküdar, Edirnekapı ya da Büyükçekmece’de mevcut olan sosyal hizmet merkez veya müdürlüklerine yapılması gerekiyor.

İBB Halk Süt yardımı kapsamında çocuklar için uzun ömürlü, temiz ve steril olan sütler dağıtılıyor.

İhtiyaç sahipleri, online platformda yani internet üzerinden de belediye süt yardımına başvurabiliyorlar.

İBB süt yardımı ön başvuruları; SEDEP resmi sitesi üzerinden kolaylıkla yapılabiliyor.

İstanbul’da ikamet eden yoksul ve dar gelirli vatandaşlar; https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru linki üzerinden başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Vatandaşlar, aynı zamanda ALO153 Beyaz Masa hattını arayıp, ön başvurularını yapabiliyorlar.

İBB; kendi resmi sitesi üzerinden de ön başvuruları kabul ediyor.

Bu noktada yoksul vatandaşların https://cozummerkezi.ibb.istanbul/login/citizen linkine tıklamaları gerekiyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Başkent Süt isimli süt yardımına 0-10 yaş aralığında çocuğu olan tüm ihtiyaç sahibi ebeveynler, başvurabiliyorlar.

Yardım kapsamında yoksul ailelerin çocukları için her ay 8 litre süt dağıtılıyor.

Süt yardımı almak isteyenlerin Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na ya da belediye sosyal yardım başvuru noktalarına gitmeleri gerekiyor.

Ön başvuru işlemi ise online platformda yapılabiliyor.

Online platformda Ankara Büyükşehir Belediyesi süt yardımına başvurmak için https://baskent153.ankara.bel.tr/Basvuru/1#/   linkini tıklayabilirsiniz.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

2012 yılında İzmir Tarafından başlatılan Süt Kuzusu Projesi kapsamında İzmirli ihtiyaç sahiplerinin 1-5 yaş aralığındaki çocukları için süt dağıtılıyor.

Belediyenin Süt Kuzusu Projesi’ne katılıp, çocukları için süt yardımı almak isteyen muhtaç ebeveynler; İzmir Büyükşehir Belediyesi sosyal hizmetler şube müdürlüğü süt kuzusu birimine giderek, başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

2-5 yaş aralığındaki çocuklar için süt yardımında bulunan Antalya Büyükşehir Belediyesi; 2020 yılından bu yana yoksul aile çocukları için Halk Süt dağıtıyor.

Yoksul vatandaşlar, belediyenin Halk Süt Projesi’ne Antalya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na gidip, başvurabiliyorlar.

Belediye, online platformda ön başvuruları kabul ediyor.

Ön başvuru işlemi ise https://www.antalya.bel.tr/OnlineBasvuru/Halk-Sut-Talep-Formu linki üzerinden yapılabiliyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli sosyal yardım projelerinden olan Süt Kuponu isimli yardım projesi ile yoksul ailelerin 0-14 yaş aralığındaki çocuklarına süt yardımı yapılıyor.

İhtiyaç sahipleri, sosyal hizmet merkez ya da müdürlüklerine gidip, başvuru formu doldurmak suretiyle süt yardımı başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

İnternet üzerinden de belediyenin süt yardımına başvurulabiliyor.

Online platformda süt yardımı ön başvurularını gerçekleştirmek isteyen vatandaşların https://e-belediye.bursa.bel.tr/Sosyalyardimbasvurusu/Kart16.aspx linkine tıklamaları gerekiyor.

Aydın Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? 

Ayni ve nakdi yardım çalışmalarına hız kesmeden devam eden Aydın Büyükşehir Belediyesi; yoksul ailelerin 0-6 yaş aralığındaki çocuklarına süt yardımı sunuyor.

Belediyenin süt yardımı kapsamında ailedeki her bir çocuk için aylık 8 litre süt dağıtılıyor.

Süt yardımı almak isteyenler, belediye binasına ya da sosyal hizmet merkez veya müdürlüklerine kendilerinden istenilen belgelerle gidip, burada başvuru formu doldurup, başvurularını tamamlayabiliyorlar.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Anneye Süt, Bebeğe Can isimli projesi dahilinde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi; 0-6 yaş aralığındaki çocuklar için aylık 8 litre süt dağıtıyor.

Dağıtımlar, 45 günde 1 sefer 12 litre süt dağıtımı şeklinde yapılıyor.

Belediye; Kadın Aile Eğitim ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı ile Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü işbirliği çerçevesinde dağıtımlarda bulunuyor.

İhtiyaç sahipleri; Kadın Aile Eğitim ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na giderek, süt yardımı başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Belediye Süt Yardımı Kimlere Verilir?

İşsiz ve gelirsiz olan ebeveynlerin yanı sıra muhtaçlık sınırının altında yaşamak zorunda olan ebeveynler yani hane halkı kişi başı aylık kazancı, güncel asgari ücretin 1/3’üne ve altında bir rakama denk gelenler de belediye süt yardımına başvurabiliyorlar.

Engelliler, kronik hastalar, dul kadınlar, afetzedeler, şehit, gazi ve asker yakınları, işsizler, muhtaçlar; kısacası yoksul ve dar gelirli olanlar; belediyelerden çocukları için süt yardımı alabiliyorlar.

Lakin muhtaçlık sınırının altında olmalarına rağmen başvuru sahibinin veya hane bireylerinin üzerine kayıtlı gelir getirici değerli menkul veya gayrimenkul tespit edilmesi durumunda başvuru sahiplerinin başvuruları, kabul edilmiyor.

Belediye süt yardımına başvuracak kişilerin çocuklarının mutlaka belirli bir yaş aralığında da olmaları gerekiyor.

Yaş aralığı; belediyeden belediyeye değişiklik gösterebiliyor.

Örneğin; Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, 0-6 yaş aralığındaki çocuklar için süt yardımında bulunuyor.

Belediye Süt Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

Belediyeden süt yardımı almak isteyenler, başvuru detaylarını, başvuru için gerekli belgeleri öğrenmek; ön başvurularını gerçekleştirmek ya da mevcut başvurularını sorgulamak adına ALO153 Beyaz Masa hattını arayabiliyorlar.

Ya da ön başvurularını gerçekleştirmek için bağlı oldukları belediyeye ait olan telefon numarasını da arayabiliyorlar.

Arama motoruna bağlı olduğunuz belediyeyi yazıp, telefon numarasına erişebilir, bu numarayı arayıp, ön başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Belediye Süt Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Belediyeden süt yardımı almak isteyen ihtiyaç sahiplerinin belediyeye teslim etmeleri gereken birtakım belgeler bulunuyor.

Süt yardımı başvurusu için gerekli olan bu belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Başvuru sahibine ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • İkametgah belgesi
 • Hane bireylerine ait TC kimlik kartı fotokopisi
 • Ev kira sözleşmesi
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi
 • Hane bireylerinin mal beyanlarına ilişkin belgeler
 • Hane bireyleri için SGK’dan alınması gereken gelir belgesi ya da gelirsizlik belgesi
 • Yeni doğan bebekler için doğum raporu ve kimlik belgesi

Başvuru sahiplerinden muhtaç olmalarına neden olabilen özel durumlarına ya da çalışmalarına engel teşkil eden sağlık sorunlarına göre ek belgeler de istenebiliyor.

Örneğin; engelli bireylerin 2022 engelli belgesi, eşi ölmüş olan dul kadınların ölen eşlerine dair ölüm belgesi teslim etmeleri gerekiyor.

Teslim etmeniz gereken belgelerin tam listesini belediyenizden öğrenebilirsiniz.

Belediye Süt Yardımı Başvuru Formu

Belediye süt yardımına başvuran tüm ihtiyaç sahiplerinin gerek online platform üzerinden gerekse belediyeye ya da diğer başvuru adreslerine giderek gerçekleştirdikleri süt yardımı başvuruları sırasında mutlaka başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Bu formda ihtiyaç sahibi vatandaşlara mesleklerine, aylık hane kazançlarına, aylık hane giderlerine, evlerindeki çocuk sayısına kısacası muhtaç olup olmadıklarını tespit etmek adına bazı sorular yöneltiliyor.

Belediyeden süt yardımı almak isteyenlerin formdaki tüm soruları eksiksiz olarak yanıtlamaları gerekiyor.

Süt yardımı alabilmek adına formda gerçek olmayan bilgiler beyan edenler örneğin; sigortalı işte çalışmalarına rağmen kendilerini sigortasız beyan edenler hakkında cezai yaptırım uygulanıyor.

Bu kişiler, aldıkları süt yardımlarının güncel nakdi karşılığını faiziyle ödemekle yükümlü oluyorlar.

Ödeme yapmayanlar ise mahkemeye veriliyorlar.

Belediye Süt Yardımı Başvuru Sorgulama

Süt yardımına başvuran yoksul ve dar gelirli vatandaşlar; başvurularının başvurdukları belediye tarafından onaylanıp onaylanmadığını öğrenmek adına başvurdukları belediyeyi, sosyal hizmet merkez veya müdürlüğünü arayabiliyor ya da başvurdukları kuruma gidip, başvuru sonuçlarına dair bilgi alabiliyorlar.

Belediye yardım başvuru sonuçları, ALO153 Beyaz Masa hattı aranarak da öğrenilebiliyor.

Bazı belediyeler ise başvuru sonuçlarını online platformda da açıklıyor.

Örneğin; İBB süt yardımı başvuru sonuçları https://cozummerkezi.ibb.istanbul/application/query linki üzerinden öğrenilebiliyor.

Antalyalı vatandaşlar ise başvuru sonuçlarını https://www.antalya.bel.tr/OnlineBasvuru/Ba%C5%9Fvuru-Durum-Sorgulama linki üzerinden takip edebiliyorlar.

İzmirli başvuru sahipleri, süt yardımı başvuru sonuçlarını https://www.izmir.bel.tr/tr/HosgeldinBebekDurumSorgula/4064 linki üzerinden görüntüleyebiliyorlar.

Online platformdan Bursa Büyükşehir Belediyesi başvuru sonuçlarını görüntülemek isteyenlerin ise https://e-belediye.bursa.bel.tr/Sosyalyardimbasvurusu/Sorgulama.aspx linkine tıklamaları gerekiyor.

Belediye Süt Yardımı Her Ay mı Verilecek?

Süt yardımı başvurusu onaylanan yoksul ve dar gelirli ihtiyaç sahiplerine süt yardımı, her ay için yapılıyor.

Belediyeler, hak sahiplerinin ev adreslerine kadar her ay 8 litre süt teslim ediyor.

İstisnai olarak Gaziantep Büyükşehir Belediyesi; 45 günde 1 sefer olacak şekilde süt yardımında bulunuyor. Belediye, başvurusu onaylanan kişilerin ev adreslerine 45 günde 1 sefer 12 litre süt götürüyor.

Süt yardımları; başvuru şartlarında belirtilen yaş aralığındaki çocuklar için yapılıyor.

Örneğin; Gaziantep Büyükşehir Belediyesi süt yardımı, 0-6 yaş aralığındaki çocuklar için alınabiliyor. Çocuk, 6 yaşını doldurduğunda aile için yapılan yardım da kesiliyor.

Belediye Süt Yardımı Ne Zaman Dağıtılacak?

Belediye süt yardımları, her ay için yapılmakla birlikte kesin bir tarih bulunmuyor.

Sütler; ayda bir sefer olacak şekilde dağıtılıyor.

Bazen dağıtımlarda gecikme yaşanabiliyor.

Gecikme ile karşılaşan kişiler, belediyeyi arayarak süt dağıtımlarının ne zaman yapılacağına dair bilgi alabiliyorlar.

Belediye Süt Yardımı Ne Kadar?

Belediye süt yardımı; her bir çocuk için aylık 8 litre süt olacak şekilde yapılıyor.

Bu miktar, günlük 1 su bardağı sağlıklı ve temiz süte tekabül ediyor.

Belediye Süt Yardımı Nasıl Alınır?

Başvuru sahiplerinin başvuruları, başvurulan belediye tarafından ortalama birkaç hafta içerisinde karara bağlanıyor.

Olumlu ya da olumsuz sonuçlar, başvuru sahiplerinin telefonlarına gönderiliyor.

Aynı zamanda belediye başvuru sorgulama sayfasında da açıklanıyor.

Süt yardımı almaya hak kazananlar, her ay ev adreslerinden sütleri teslim alabiliyorlar.

Bazen belediyeler, başvuru sahibi ebeveynlerin yoksul olup olmadıklarını tespit etmeleri için bu kişilerin evlerine bir inceleme komisyonu gönderebiliyorlar.

Komisyon tarafından ailenin ekonomik ve sosyal durumuyla ilgili hazırlanan raporu da inceledikten sonra süt yardımında bulunacakları kişileri kararlaştırıyorlar.

Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Nedir?

Belediyeler tarafından yapılan süt yardımının aksine kendisi ya da eşi Bağkurlu ya da SSKlı olan ve kısa bir süre önce doğum yapmış olan anneler için tek seferli olarak yapılan maddi yardıma emzirme ödeneği ismi veriliyor.

Emzirme ödeneği; SGK tarafından annelerin PTT hesabına yatırılıyor.

Emzirme ödenekleri, hesaplarına yatırılmayan anneler ise SGK il ya da ilçe müdürlüklerine giderek, süt parasına başvurabiliyorlar.

Annelerin başvurularının kabul edilmesi için gerekli tüm başvuru şartlarını taşıyor olmaları gerekiyor.

Emzirme Ödeneği Ne Kadar?

2022 yılında kendisi ya da eşi Bağkur ya da SSK kapsamında çalışan ve yeni doğum yapmış olan anneler için 316 TL emzirme ödeneği ödeniyor.

Bu ödeme, tek seferli olarak yapılıyor. Yani her ay için annenin PTT hesabına yatırılmıyor.

Emzirme Ödeneği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Anneler, ikametgahlarının mevcut olduğu yerdeki SGK ilçe ya da il müdürlüklerine gidip, emzirme ödeneğine başvurabiliyorlar.

Ön başvurular, ALO170 SGK Çalışma Hayatı İletişim Merkezi aranarak yapılabiliyor.

Emzirme Ödeneği Başvuru Şartları

Emzirme ödeneği başvuru şartlarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Annenin ya da babanın TC vatandaşı olması ya da mavi kartlarının bulunması şartı
 • Annenin ya da babanın SSKlı ya da Bağkurlu olması şartı
 • Annenin ya da babanın çocuğun doğum tarihinden önce en az 120 gün için sigorta primlerinin yatırılmış olması şartı
 • Bebeğin 15 Temmuz 2015 tarihinden sonra doğmuş olması şartı
 • Doğumun canlı doğum şeklinde gerçekleşmiş olması şartı
 • Başvurunun çocuğun doğum tarihinden sonra en fazla 5 yıl içerisinde yapılmış olması şartı
 • Bebeğin doğumunun kimlik paylaşım sistemine yani KPS’ye kayıt edilmiş olması şartı

Yukarıdaki tüm şartları taşıyan anneler, SGK il ya da ilçe müdürlüklerine emzirme ödeneği almak için başvurabiliyorlar.

Anneler, ALO170 hattını arayıp, başvuru için randevu tarihi alabiliyorlar.

Annenin başvuruya gidemeyecek olması halinde baba, emzirme ödeneğine başvurabiliyor.

Emzirme Ödeneği Başvurusu için Gerekli Belgeler

Süt parası başvurusu için teslim edilmesi gereken belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Emzirme ödeneği başvuru formu/dilekçesi
 • Yeni doğan bebekler için doğum raporu ve kimlik belgesi
 • Anneye ve çocuğa ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi

Süt Parası Sorgulama 2022

Süt parası başvuru sonuçları, AO170 hattı aranarak öğrenilebiliyor.

Aynı zamanda başvuru sahipleri, başvurdukları SGK il ya da ilçe müdürlüğünü arayarak ya da bizzat il ya da ilçe müdürlüğüne giderek de başvuru sonuçlarını öğrenebiliyorlar.

E-devlet üzerinden başvuru sonuçlarını görüntülemek isteyenlerin ise https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sahis-odeme-goruntuleme linkine tıklamaları gerekiyor.

Bu yazımızda kısaca süt yardımı başvurusu nasıl yapılır? Süt yardımı kimlere verilir? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilenleri yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de süt yardımı alıyorsanız ya da bu yardıma başvurmayı düşünüyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.